These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Guinn KCBC Racing
2 Darren Heck Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza
3 Alexander Stephens
4 Chad Milam Localcycling.com

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Finn Smith KCOI U20
2 Brown Jesse 360 Racing p/b VanDOit.com
3 Kyle Anthony Localcycling.com
4 Thomas Naden GP Velotek
5 Ian Stone Team Colavita/ Parisi Coffee
6 Tyler Schumacher KCOI Boulevard
DNF Justin Evans Localcycling.com

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dallas Mccarter
2 Liam Shetterly
3 Sam Loring
4 Jacob Heppner
5 Mike Tracy
6 Scott Bendrick Localcycling.com
7 Ben Brady
8 Jon Bohnsack
9 Kenny Vennell Wheelfast Cycling Team

Men Junior 12-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Braley Big D Cycling
2 Dane Hooks KCOI U20
3 Gabriel Schmitz KCOI U20
4 Dominic Milam
5 Lincoln King KCOI U20

Men Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Isaiah Delaughder KCOI U20

Men Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Austin Thompson KCOI U20
2 Benon Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Guy King KCOI U20
4 Harrison Brown KCOI U20
5 Alec Trubiroha
6 Daniel Trubiroha
7 Benjamin Lewis KCOI U20
8 Parker Chalupnik KCOI U20
9 Jett Fluty Truman Lake Bicycle Club
10 Bennett Taylor
11 Malachi Schmitz KCOI U20
12 Canaan Schmitz KCOI U20
13 Jacob Brandenburg

Men Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Orrick KCOI Boulevard
2 J p Brocket Van Dessel Factory Team
3 Ryan Thompson Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza
4 Jason Douglas
5 Damian Almanza Cow Town Cycling Team
6 Eric Burch KCOI Boulevard
7 John Arneson
8 Justin Koppa Localcycling.com
9 Patrick Angell Grip N Rip
10 Juraj Trubiroha
11 Shea Bergman Bikeable Communities
12 Brian Batson Localcycling.com
13 Bob Kimbrough KCOI Boulevard
14 Scott King Localcycling.com
15 Daniel Doughty Localcycling.com
16 Daniel Jarman Localcycling.com

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Vannieuwenhuyse KCOI Boulevard
2 Roger Williams Move Up Off-Road
3 Jeffrey Unruh Slimenundgrossen
4 John Hutchinson Slimenundgrossen
5 Samuel Swearngin Slimenundgrossen
6 Storry Seifert KCBC Racing
7 Brendan Sheehan Santa Fe Trails Racing Team
8 Jim Shown Localcycling.com
DNF Lee Lamunyon KCOI Boulevard

Men Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chip Zimmer KCOI Boulevard
2 Tim Bergman Localcycling.com
3 Dean Parker 360 Racing p/b VanDOit.com
4 David Mathews KCBC Racing
5 Steve Schweiker
6 Reg Robertson Big D Cycling

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shadd Smith KCCX Elite Cyclocross Team
2 J p Brocket Van Dessel Factory Team
3 Wesley Boyce Cycle City Racing
4 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
5 Patrick Orrick KCOI Boulevard
6 Austin Elser Tradewind Cycling Team
7 Cody Jones Cycle City Racing
8 Brock Sell Move Up Development
9 Rocky Remy MidwestVelo
10 Bill Marshall KCCX Elite Cyclocross Team

Men Youth 6-8

Pl First Name Last Name Team Time
1 Severin Mccarter
2 Aiden Fernandez
3 Braden Trask

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Fast KCOI Boulevard
2 Franklin Segura
3 Vincent Delaughder Team Colavita/ Parisi Coffee
4 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
5 Cody Jones Cycle City Racing
6 Joel Hammontree Slimenundgrossen
7 Karl Jackson Cycle City Racing
8 Bill Anderson 360 Racing p/b VanDOit.com
9 Michael Berning KCOI Boulevard
10 Jesse Miguel Localcycling.com
11 Patrick Schlager Osceola Velo Club

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathryn Johnson Women's Free State Racing

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Haley Crouch Elektra Racing
2 Jessica Wilkerson Localcycling.com
3 Liliana Navarro Elektra Racing

Women Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Schmitz
2 Audrey Navarro

Women Junior 12-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kindsay Mclaughlin
2 Isabelle Jensen KCOI U20
3 Regan Jensen KCOI U20

Women Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carolina Navarro Elektra Racing

Women Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kendell Trask Santa Fe Trails Racing Team
2 Ellis Orrick KCOI U20
3 Logan Ebberts
4 Madeline King KCOI U20

Women Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Vannieuwenhuyse KCOI Boulevard
2 Donna Stevens Localcycling.com

Women Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christine Snyder Localcycling.com

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Higgins Women's Free State Racing
2 Allison Adams 360 Racing p/b VanDOit.com
3 Katherine Kelter Team Colavita/ Parisi Coffee
4 Alyson Green Women's Free State Racing

Women Youth 6-8

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mackenna Ebberts

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with