These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Elite 1 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Quinton Disera 0:59:52
2 Andrew Lesperance 1:01:30
3 Christian Ricci Lakeside Storage/Bicycles Plus 1:02:04
4 Peter Morse Mariposa Cycle Racing Team 1:07:33
DNF Tyler Orschel DNF
DNF Anton Varabei DNF

Elite 4 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Smith 0:42:11
2 Kyle Laing 0:43:10
3 Keenan Brookes Lantern Rouge 0:46:17
DNF Nick Iwanyshyn DNF

Elite Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Haley Smith 0:39:13
2 Kathy Eggenberger Reggie Riders 0:41:02
3 Ashley Barson 0:41:10
4 Sue Haviland 0:41:59
5 Kierstyn Hauke 0:42:56
6 Elizabeth Archbold Madonna Wheelers Cycling Club 0:43:24
7 Pauline Beaupre Bateman's Bike Co p/b Cloud9 AV 0:43:24
8 Suzanne Harrison 0:43:39
9 Tara Black S&S Racing PB Garneau / Frog Cycles 0:48:01
10 Suzanne Hurding 0:48:06
11 Kira Neill 0:48:10
12 Meg Siegel 0:48:25

Master 2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sheldon Laidman 0:47:19
2 Brook Smith 0:47:29
3 Alex Sanchez LapDogs Cycling Club 0:49:03
4 William Hellems CoachChris.ca/Garneau 0:49:45
5 Jason Rodrigues Lantern Rouge 0:55:23

Master 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jamie Vrooman V�loColour 0:39:37
2 Michael Breault 0:39:37
3 Richard Wiersma True Grit Cycling Club 0:39:53
4 Mike Avery 0:40:28
5 Arjan Stroomberg Morning Glory Cycling Club 0:41:17
6 Kevin Gibson 0:41:42
7 Matthew Bucci LapDogs Cycling Club 0:41:56
8 John Vieira 0:42:15
9 Philippe Hallahan Peterborough Cycling Club 0:42:33
10 Mike Clark Bateman's Bike Co p/b Cloud9 AV 0:43:59
11 Richard Pickering 0:44:45
12 Chris Fehr 0:46:03
13 Mathew Bradbury 0:47:48
14 Mike Mcinnis Midweek Cycling Club 0:48:56
15 Gavin Carnegie Reggie Riders DNS

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jamie Vrooman 0:44:16
2 Nick Iwanyshyn 0:44:58

Under 13

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ashlin Barry Mariposa Cycle Racing Team 0:30:45
2 Aislin Hallahan Durham Shredders 0:36:55
3 Jake Bradley Durham Shredders 0:39:34
4 Alexa Haviland 0:39:35
5 Grayson Jewiss 0:39:37
6 Claire Hauber 0:43:33
DNF Madison Neill DNF

Under 15

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hendrik Wiersma True Grit Cycling Club 0:31:46
2 Nathan Hauber 0:31:50
3 Connor Mcinnis Midweek Cycling Club 0:32:22
4 Bas Stroomberg 0:34:47
5 Laine Bradley Durham Shredders 0:35:06
6 Jayden Mcmullen 0:38:06
7 Ikaros Paraskevains 0:44:18
DNF Jacob Barnes Durham Shredders DNF

Under 17

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lucas Barnes Durham Shredders 0:31:39
2 Greg Morrish 0:32:23
3 Sarah Fuller S&S Racing PB Garneau / Frog Cycles 0:37:04
4 Arshia Golesorkhi 0:41:12

Under 19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Ciotlos Mariposa Cycle Racing Team 0:46:50
2 Ben Kierstead 0:54:21

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with