These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men CAT 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicholas Van winkle Specialized-BMW
2 Artur Sagat Team United Healthcare Georgia/706P
3 Frank Travieso Team United Healthcare Georgia/706P
4 Samuel Dobrozsi Team Handmade
5 Spencer Whittier Privateer Cyclocross
6 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/706P
7 Simon Lewis Team United Healthcare Georgia/706P
8 Ophir Sefiha CrossTown Velo
9 Thomas Brown Specialized-BMW
10 Cooper Hammarlund Prima Tappa Cycling p/b Kings Hawaiian
11 Forrest Howard 0
12 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team
13 Brendan Cornett Specialized-BMW
14 Hank Beaver Specialized-BMW
15 Wesley Garland GIovanni's Tile Design Racing p/b Roswell Bicycles
16 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Kings Hawaiian
17 David Kemp CX Mafia
18 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
19 Ben Talbot 0
20 Daniel Holt Team Type 1 Foundation
21 Willem Kaiser Team United Healthcare Georgia/706P
22 Michael Garrison 0
23 Brendan Cornett Specialized-BMW

Men CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Palacio L5Flyers Cycling Team
2 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team
3 Joseph Chapman All-City
4 Michael Weigand Bike Law Cycling Club
5 John Heemstra jr L5Flyers Cycling Team
6 Chris Bulloch Bike Law Cycling Club
7 Jeff Moore L5Flyers Cycling Team
8 Zach Holmes Loose Nuts Cycles
9 Jim Bilotto L5Flyers Cycling Team
10 Jake Tennyson Pauls Cycling and Fitness
11 Ryan Wolfe Normaltown Bruisers
12 Matthew Whatley Specialized-BMW
13 Jeff Tripp 0
14 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
15 Jeff Moore L5Flyers Cycling Team
16 Eric Garlinghouse L5Flyers Cycling Team

Men CAT 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dylan Ogle Normaltown Bruisers
2 Michael Sanders Outback Bikes Racing
3 Aaron Denning Toyota Forklifts of Atlanta
4 Drew Rosedale L5Flyers Cycling Team
5 Jonathan Austin Peachtree Bikes
6 Jeremy Leadbeater CX Mafia
7 Christopher Hale Bike Law Cycling Club
8 Mitchell Enfinger Normaltown Bruisers
9 Joel Demeritt 0
10 Jacob Cronan Bike Law Cycling Club
11 Kenneth Ingersoll Bike Law
12 Ryan Crabbe Team Snyder Cycles
13 Joshua Handyside Bike Law Cycling Club
14 Gregory Ekrem 0
15 Christopher Ostlund Team Handmade
16 Mike Albaneso Outback Bikes Racing
17 Bill Hansen Peachtree Bikes
18 Josh Vandall 0
19 Ross Monckton 0

Men CAT 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Erwin
2 Bixby Stewart
3 Patrick Hart
4 Charles Haws
5 Nick Jeanfils
6 Jason Jones
7 Henry Jorgensen
8 Bobby Molleur
9 Jacob Adams
10 Skyler Rivera
11 Aaron Freeman
12 Granger Eltringham
13 Howard Welch
14 Matthew Crabbe
15 Baden Rogan

Men JUNIOR 15-18 CAT Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Wolfe Evo Jr Devo
2 Maximus Hajosy 0
3 Johnny Rhodes delbridge Mission Devo Cycling/NGCA p/b Tyler Perry Studios

Men JUNIOR 9-14 CAT Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Crabbe Mission Devo Cycling/NGCA p/b Tyler Perry Studios
2 Baden Rogan Frazier Cycling

Men MASTER 35+ CAT 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kenneth Ingersoll Bike Law
2 Mark King 0
3 Mitchell Enfinger Normaltown Bruisers
4 Chris Mojock SPECIALIZED-BMW
5 Christopher Hale Bike Law Cycling Club
6 Greg Brown GIovanni's Tile Design Racing p/b Roswell Bicycles
7 Ryan Crabbe Team Snyder Cycles
8 Joshua Handyside Bike Law Cycling Club
9 Jason Jones 0
10 Aaron Freeman 0
11 Andy Bailie LF Flyers
12 Chris Sterchi Privateer Cyclocross
13 Dustin Shinholser 0
14 Jim Cullen ChattaHooligans
15 Hiro Kimoto 0
16 Robert Contratto CX Mafia
17 Josh Vandall 0
18 Akwetee Watkins Sopo Bikes

Men MASTER 40+ CAT 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Chotas Specialized-BMW
2 Chris Salomone Toyota Forklifts of Atlanta
3 Michael Schmid Reality Bikes
4 Josh Jackson Outspokin' Augusta
5 Jeff Hopkins Specialized-BMW
6 Brady Rogers Specialized-BMW
7 David Hicks L5Flyers Cycling Team
8 Matthew Marchal L5Flyers Cycling Team
9 Daudi Cobb Peachtree Bikes

Men MASTER 50+ CAT 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Mobley Team Rize
2 Alan Burton Toyota Forklifts of Atlanta
3 Robert Conatser Reality Bikes
4 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
5 Bill Hansen Peachtree Bikes
6 Michael Fitzgerald L5Flyers Cycling Team
7 Sergei Grigorian Bike Law Cycling Club
8 Andy Bailie L5Flyers Cycling Team
9 Jim Cullen ChattaHooligans
10 Michael Brierley Bike Law Cycling Club
11 Ronnie Bratcher L5Flyers Cycling Team
12 Carl White 0

Men MASTER 60+ CAT 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Johnson Roswell Bicycles
2 Pete Wicker Outback Bikes Racing
3 Stephen Jackson Northstar Racing
4 Jeff Tripp FinKraft Cycling Team

Men SINGLESPEED CAT Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Travis Tindle NGCA p/b Tyler Perry Studios
2 John Martin 0
3 John Butler Team United Healthcare Georgia/706P
4 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
5 David Kemp CX Mafia
6 Justin Bristol Savannah Wheelmen p/b Tomlinson Law and Chatham Orthopedics
7 Jeremy Leadbeater CX Mafia
8 Sergei Grigorian Bike Law Cycling Club
9 Jenna Downey Peachtree Bikes
10 Michael Brierley Peachtree Masters Elite Team
11 Jeff Moore L5Flyers Cycling Team
12 Willem Kaiser Team United Healthcare Georgia/706P

Women CAT 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mackenize Myatt Team United Healthcare Georgia/706P
2 Judah Sencenbaugh Team United Healthcare Georgia/706P
3 Molly Russell-Holmes Loose Nuts Cycles
4 Jenna Downey Peachtree Bikes
5 Sydney Wenger Summit Freewheelers
6 Brittany Hopson Peachtree Bikes
7 Cambrie Epperson Peachtree Bikes
8 Dawn Hill L5Flyers Cycling Team
9 Karen Tripp FinKraft Cycling Team
10 Amy Horstmeyer Scott Sports/Twin Six
11 Elizabeth Lee Team United Healthcare Georgia/706P
12 Maria Carrelli Team United Healthcare Georgia/706P
13 Abby Hobbs Team United Healthcare Georgia/706P
14 Terri Watts Team United Healthcare Georgia/706P

Women CAT 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Iris Levin Bike Law Cycling Club
2 Brianna Isbell GRITS
3 Dawn Hill L5Flyers Cycling Team
4 Stacy Robinson L5Flyers Cycling Team
5 Jen Colestock Normaltown Bruisers
6 Grace Anne ingham 0
7 Rachael Grant Bike Law
8 Ali Whittier Privateer Cyclocross
9 Jessica Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Kings Hawaiian
10 Sophie Zents Mission Devo Cycling/NGCA p/b Tyler Perry Studios
11 Ana Bailie Bike Law Cycling Club
12 Caleigh Rasser Frazier Cycling
13 Caroline Burkholder L5Flyers Cycling Team

Women CAT 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Ostlund
2 Jen Colestock
3 Grace Anne ingham
4 Trisha Vandusseldorp
5 Caroline Burkholder
6 Jessica Podratsky
7 Megan Lutz
8 Cara Mcnamee
9 Katie Pothier
10 Tracey D delbridge
11 Caleigh Rasser
12 Sophie Zents
13 Amelia Hicks

Women JUNIOR 15-18 CAT Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caleigh Rasser Frazier Cycling

Women JUNIOR 9-14 CAT Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amelia Hicks Mission Devo Cycling/NGCA p/b Tyler Perry Studios
2 Georgia Cline Mission Devo Cycling/NGCA p/b Tyler Perry Studios
3 Audrey Zents Mission Devo Cycling/NGCA p/b Tyler Perry Studios

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with