These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Murray
2 Austin Peterson 787 Racing
3 Alejandro Albornoz
4 Jesse Slate
5 Adam Pellerin
6 Court Kretzmeier
7 Joshua Hines
8 Anthony Cross PHENOM
9 Aidan Kane Bicycle Heaven / PVA
10 Jason Bentley Bat City Cycling

Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dennis Lozano
2 Corey Walo PHENOM Racing
3 Joseph Mccracken Element Cycles
4 Brice Koerner
5 Andrew Joy
6 Jackson Eaker Matrix/RBM
7 Adam Gracia
8 Sebastian Hill Team Cycle Progression
9 Anthony Aquilino ROL Wheels

Masters 40+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Bonds SPCX p/b R.K. BLACK
2 Derrick Saunders
3 Brent Turner Bike Barn Texas
4 Marc Coppedge
5 Robert Kane Bicycle Heaven / PVA
6 Louie Riesch
7 Christopher Hill DNA Cycling pb Onion Creek Volkswagen
8 Clay Snell
9 Troy Fraske
10 Austin Walker
11 Bobby Falcon
12 Adam Shepard

Masters 50+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Pattie
2 Stephen Nold Team Elevate Racing
3 Kelly Kerby ATC Racing
4 Doug Ray
5 Robert Dole Violet Crown
6 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
7 Dennis Livingston B & B Bicycles
8 Jonathan Howell
9 Sheldon Plahn
10 Brett Kinsey Mafia Racing
11 Matt Mcphail Violet Crown Sports Assoc
12 Mark Fraske
13 Frederick Willemsen Bicycle Sport Shop Club
14 Jack Varcados Bayou City Racing

Masters 60+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Martin Soetaert ROL Wheels
2 Eric Jordan Lone Star Racing Club
3 John Fleming
4 Bobby Stewart Chaparral Cycling Club
5 Matt Sjoberg Violet Crown
6 Alan Johnson Matrix/RBM
7 George Heagerty Geri Atrix
8 George Dias US Military Endurance Sports
9 Frederic Schmid Waco Bicycle Club

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Canyon Emmott 787 Racing
2 Stefan Rothe 787 Racing
3 Jeff Park Bicycle Heaven /PVA
4 Brian Barrow
5 Colin Bromley PHENOM Racing
6 Luke Fleming
7 Nathan Winkelmann Winkelmann Training Fundamentals
8 Matt Gordon Team Cycle Progression
9 Ben Weatherly
10 Andrew Beres
11 Isaac Goodwin Ride Away Cycling Club
12 John Wilmeth Cantu Cycling Wheels
13 Natalie Smith Bicycle Heaven /PVA
14 Steen Rose

Men Juniors 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Riley Boldt
2 Jackson Eaker Matrix/RBM
3 Griffin Eaker Matrix/RBM
4 Owen Braunecker Mission Devo Cycling/NGCA p/b Tyler Perr

Men Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sebastian Hill Team Cycle Progression
2 Maxwell Emden Texas Cyclocross Project/Ridebiker
3 Trey Harris Texas Cyclocross Project/Ridebiker
4 Dane Braunecker Mission Devo Cycling/NGCA p/b Tyler Perr

Men Juniors under 10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Graydon Tanner
2 Samuel Aquilino ROL Wheels
3 Nickolas Aviles Texas Cyclocross Project/Ridebiker
4 Arturo Aviles Texas Cyclocross Project/Ridebiker
5 Dylan Harris Texas Cyclocross Project/Ridebiker
6 Michael Kelly

Men Masters 40+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Blair Bradford
2 Roman Lobkovsky Ruckus Racing Project
3 Wallace Hunter
4 Joseph Flynn
5 Sean Ziegler Soundpony Triad Bank

Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ray Frias Bicycle Sport Shop Club
2 Thomas Garrad Dallas Bike Works
3 Lee Robinson
4 Robert Kane Bicycle Heaven / PVA
5 Nick Mohan
6 Nathan Winkelmann
7 Garrett White
8 Eric Fleming
9 Roman Lobkovsky Ruckus Racing Project
10 Bentley Brooks Crosshairs Cycling
11 Michael Sanchez
12 Nicholas Fournier
13 Eric Jordan Lone Star Racing Club
14 John Wilmeth Cantu Cycling Wheels
15 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Natalie Smith Bicycle Heaven /PVA
2 Caitlin Friesen Wolfpack p/b Hyperthreads
3 Venny Alub Cantu Cycling Wheels
4 Kathrin Milbury Cantu Cycling Wheels
5 Monica Merced PHENOM Racing
6 Susan Seaborne
7 Katy Mcguire
8 Kathy Johnson Matrix/RBM
9 Iwona Hill Wolfpack p/b Hyperthreads

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melanie Clancy October Three Racing
2 Kennedy Cunningham
3 Liana Randel MBBC Racing
4 Stephanie Trevino
5 Jessica Alexander Ruckus Racing Project
6 Hannah Floyd Bicycle Sport Shop

Women Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bianca Hill Wolfpack p/b Hyperthreads
2 Kaitlin Coppedge Team Yacht Club

Women Juniors under 10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Kelly
2 Ava Cooper

Women Masters 40+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eileen Gaughran Bicycle Heaven / PVA
2 Shelley Egli Cantu Cycling Wheels
3 Traci Gibson
4 Shaw Keri
5 Alissa Magrum
6 Michelle Reyero MBBC Racing

Women Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Vicki Pabon Cantu Cycling Wheels

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with