These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

NCXS_EM (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Aitken Newcastle Cycling Club 0:53:14
2 Garry Millburn Peloton Sports 0:53:34
3 Christopher Jongewaard Norwood CC 0:53:44
4 Nicholas Smith Southern Highlands CC 0:53:45
5 Ben Walkerden Carnegie Caulfield CC 0:53:47
6 Tom Chapman Port Adelaide CC 0:54:33
7 William Ockenden Carnegie Caulfield CC 0:55:26
8 Piper Albrecht Castlemaine Rocky Riders 0:55:33
9 Curtis Dowdell Norwood CC 0:55:48
10 Nick Miller CMC 0:55:48
11 Nicholas Norden St Kilda Cycling Club 0:55:50
12 Griffin Knight Adelaide MTBA 0:55:59
13 Declan Prosser Canberra Cycling Club 0:56:09
14 Max Hardy Adelaide University Cycling Club 0:56:11
15 Allan Iacuone St Kilda Cycling Club 0:56:44
16 Matthew Bird Adelaide University Cycling Club 0:57:13
17 Daniel Taylor Ballarat / Sebastopol CC 0:57:21
18 Finn Walton-humphrys SoupBoyscc 0:58:12
19 Jack Hogan Norwood CC 0:58:48
20 Joshua Sek Melbourne Cycling League 0:59:22
21 Luke Finlay Norwood CC 0:59:23
22 Dylan Benson Hawthorn Cycling Club 1:00:57
23 Charles Wheeler Parklife Cycling Club 0:54:11
24 Ashley Sek Melbourne Cycling League 0:54:11
25 Alexander Matthews Geelong Mountain Bike Club 1:02:25
DNF Rohan Wight Scotch College South Australia CC
DNF Cameron Bayly Norwood CC
DNF Patrick Galloway Port Adelaide CC

NCXS_EW (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 April Mcdonough Lysterfield District Trail Riders 0:47:32
2 Rebecca Locke The Fitzroy Revolution MTB 0:47:58
3 Claire Aubrey Canberra Cycling Club 0:48:13
4 Fiona Morris Peloton Sports 0:48:26
5 Emma Keogh Brunswick Cycling Club 0:48:34
6 Joanne Easson Adelaide University Cycling Club 0:48:58
7 Amber Pate Norwood CC 0:49:22
8 Stacey Riedel Port Adelaide CC 0:49:34
9 Nicole Mitsigeorgis Norwood CC 0:50:19
10 Jaye Buswell RATS Cycling Club Inc 0:50:23
11 Tessa Manning Port Adelaide CC 0:50:45
12 Nina Kerr Ballarat / Sebastopol CC 0:51:08
13 Erin Mitchell Blackburn Cycling Club 0:52:59
14 Lana Adams Port Adelaide CC 0:53:45
DNF Lisa Jacobs Sunbury Cycling Club
DNF Shahrzad Shahnia PLCC

NCXS_MExpert (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Tattersall Norwood CC 0:43:59
2 Angus Dickson Adelaide University Cycling Club 0:45:14
3 Patrick Sharrad Adelaide University Cycling Club 0:45:27
4 Andy Rogers Port Adelaide CC 0:45:59
5 Tom Mcquillan Brunswick Cycling Club 0:46:33
6 Aidan Lampe Port Adelaide CC 0:46:35
7 Jack Williams Carnegie Caulfield CC 0:46:36
8 Adrian Zanardo Melbourne Cycling League 0:49:04
9 Samuel Rosenzweig Adelaide University Cycling Club 0:45:15
DNF Jake Thomas Port Adelaide CC

NCXS_MM1 (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Ovens Geelong Cycling Club 0:42:54
2 Gregory Thorne Melbourne Cycling League 0:44:18
3 Ciaran Youd Adelaide MTBA 0:49:02
4 Kip Jordan Brunswick Cycling Club 0:49:09
5 Timothy Tuppence Port Adelaide CC 0:42:26
6 Tim Beazley MTBA membership 0:44:31
7 Matthew Lee Brunswick Cycling Club 0:45:10
8 Evan Jones No Club 0:46:03

NCXS_MM2 (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Cuthbert Geelong Mountain Bike Club 0:44:28
2 Mark Matear Perth MTB Club 0:44:48
3 Brett Buckland Alpine Cycling Club 0:45:25
4 Heath Miller Brunswick Cycling Club 0:46:00
5 Mat Franks Port Adelaide CC 0:46:54
6 Tom Rundle Canberra Off Road Cyclists 0:47:04
7 Lewis Hewton Adelaide MTBA 0:47:06
8 Frank Smith Norwood CC 0:47:49
9 Mitchell Vervaart Norwood CC 0:47:50
10 Liam Ashander Port Adelaide CC 0:49:47
11 Luke Maher Brunswick Cycling Club 0:49:52
12 Brian Ho Port Adelaide CC 0:49:54
13 Andrew Crowe Port Adelaide CC 0:51:51
14 Brad Eastick Rapha Cycling Club - Sydney 0:43:31

NCXS_MM3 (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Redenbach Melbourne Cycling League 0:41:57
2 Mark Chadwick Port Adelaide CC 0:42:29
3 Simon Bishop Hawthorn Cycling Club 0:42:47
4 Aron Huysmans Port Adelaide CC 0:43:31
5 Phillip Dixon Port Adelaide CC 0:43:48
6 Adrian Scott Port Adelaide CC 0:43:58
7 Kristoffer Grande Canberra Off Road Cyclists 0:44:08
8 Steven Lee Norwood CC 0:46:06
9 Bradley Crawford Port Adelaide CC 0:46:59
10 Kristian Didyk Port Adelaide CC 0:47:34
11 Rob Moss Brunswick Cycling Club 0:47:38
12 Chris Chatham VOGA Cycle Club 0:49:39
13 Andrew Hawkes Port Adelaide CC 0:49:40
14 Michael Gates Port Adelaide CC 0:42:04
15 Russell Marling Adelaide MTBA 0:43:36
16 Karlis Zemitis Port Adelaide CC 0:45:28
17 James Irving AMBC/PACC 0:49:29
DNF Ryan Beggs South Coast CC

NCXS_MM4 (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Spencer Orange CTC 0:43:40
2 Ian Kelly Melbourne University CC 0:44:45
3 Nathen Berghammer Gold Coast Cycling Club 0:45:47
4 Adam Kerin Port Adelaide CC 0:46:21
5 Tim Klein Adelaide MTBA 0:47:33
6 George Turner Port Adelaide CC 0:48:02
7 Richard Gibson Port Adelaide CC 0:48:21
8 David Miller Port Adelaide CC 0:49:18
9 Shaun Jeffery Rapha Cycling Club - Sydney 0:50:03
10 Julian Stockwell Dulwich Hill BC 0:50:28
11 Carl Purczel Port Adelaide CC 0:43:58
12 Michael Veal voga cycling 0:44:39
13 Michael Holmes Port Adelaide CC 0:44:55
DNF Phil Crick Port Adelaide CC

NCXS_MM5 (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brett Kellett Geelong Mountain Bike Club 0:44:49
2 Richard Bates Port Adelaide CC 0:45:54
3 Paddy Oliver Melbourne Cycling League 0:46:40
4 Jason Tattersall Norwood CC 0:47:39
5 Jeremy Austin Port Adelaide CC 0:48:42
6 Anthony Rybar Alpi 0:48:53
7 David Knight Adelaide MTBA 0:50:30
8 Stewart Brown Port Adelaide CC 0:50:58

NCXS_MM6 (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joachim Wasserbaech Port Adelaide CC 0:48:34
2 Les Heap Gold Coast MTB 0:49:40
3 Mark Manning Port Adelaide CC 0:53:19
4 Ian Kirkwood Port Adelaide CC 0:48:37

NCXS_MM7 (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Peacock MTBA membership 0:46:44
2 Garron Buckland Alpine Cycling Club 0:47:12
3 John Allison Adelaide MTBA 0:49:20
4 Tony Brown Newcastle Cycling Club 0:50:04
5 David Webb Bairnsdale Cycling Club 0:52:44
6 Colin Ware-lane Port Adelaide CC 0:49:10

NCXS_MM8 (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Lawson Bicisport 0:52:17

NCXS_U13M (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Oliver Grande Canberra Off Road Cyclists 0:17:24
2 Liam Underwood Norwood CC 0:20:54
3 Archie Crawford Port Adelaide CC 0:24:59
4 Marco Didyk Port Adelaide CC 0:26:45

NCXS_U13W (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amelie Marling Port Adelaide CC 0:25:03
2 Isla Gibson Port Adelaide CC 0:28:36

NCXS_U15M (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Felix Bull AMBC/PACC 0:26:17
2 Leonard Turner Port Adelaide CC 0:26:18
3 Nathan Crick Port Adelaide CC 0:26:22
4 Tom Williams Adelaide MTBA 0:29:37

NCXS_U15W (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sonia Vetisch Northern Sydney CC 0:29:01
2 Inneke Beggs South Coast CC 0:30:28
3 Madeline Redenbach Melbourne Cycling League 0:31:00
4 Madeleine Wasserbaech Port Adelaide CC 0:22:20
5 Kiara Didyk Port Adelaide CC 0:22:50
6 Isabelle Austin Port Adelaide CC 0:25:46

NCXS_U17M (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Albert Turner Port Adelaide CC 0:24:45
2 Jacob Currie South Coast CC 0:24:45
3 Samuel Austin Port Adelaide CC 0:30:21

NCXS_U17W (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sophie Sutton Blackburn Cycling Club 0:27:52
2 Anook Simpson Adelaide MTBA 0:27:54
3 Jess Williams Adelaide MTBA 0:28:09
4 Xanthia Chatham Ballarat / Sebastopol CC 0:30:34
5 Jacqueline Voltz Port Adelaide CC 0:33:37

NCXS_U19M (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mitchell Snowball Warrandyte MTB Club 0:45:49
2 Erik Vetisch Northern Sydney CC 0:48:32
3 William Webb Bairnsdale Cycling Club 0:48:35

NCXS_U19W (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Talia Simpson South Coast CC 0:55:52
2 Shelby Johnson South Coast CC 0:55:56

NCXS_WExpert (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather May South Coast CC 0:55:56
2 Kelly Fettes Port Adelaide CC 0:50:03
3 Meghan Thomas Brunswick Cycling Club 0:52:59
4 Alex Schelleman Sunbury Cycling Club 0:55:56

NCXS_WM1 (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Thompson MTBA membership 0:50:53

NCXS_WM2 (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anna Puckridge Port Adelaide CC 0:52:44
2 Nicole Buckland Alpine Cycling Club 0:52:59
3 Catherine-seal Yates Port Adelaide CC 0:55:56
4 Claire Chandler St Kilda Cycling Club 0:54:20
5 Kelly Marrone None 0:55:56

NCXS_WM3 (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenny Macpherson Port Adelaide CC 0:51:59
2 Hilde Grande Canberra Off Road Cyclists 0:54:20
3 Alison Sorell Port Adelaide CC 0:55:56
4 Aurelia Strozik Adelaide MTBA 0:47:48
5 Rachel Goud South Australia Police Cycling Club 0:50:54
6 Virginia Riches Port Adelaide CC 0:54:02
7 Kara Turner Port Adelaide CC 0:47:41

NCXS_WM4 (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gemma Kernich Port Adelaide CC 0:54:15
2 Diane Nelson Melbourne Cycling League 0:55:21
3 Lisa Smith Port Adelaide CC 0:50:32
4 Sarah Marling AMBC/PACC 0:52:59
5 Tracy Johnson South Australia Police Cycling Club 0:55:56
6 Niki Hale Western Sydney Mountain Bike Club 0:47:54

NCXS_WM5 (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Annabel Cox Port Adelaide CC 0:44:38
2 Susanne Henry Port Adelaide CC 0:45:39
3 Jo Cullen Alpine Cycling Club 0:42:54

NCXS_WM6 (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sharon Heap Gold Coast MTB 0:51:14
2 Jo Dettloff Port Adelaide CC 0:44:36
3 Therese May South Coast CC 0:47:37

NCXS_WM7 (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Vicki-lynne Birks Port Adelaide CC 0:43:56

OpenM (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Loz Shaw Port Adelaide CC 0:40:12
2 Paul Black Port Adelaide CC 0:41:08
3 Cooper Bowen Port Adelaide CC 0:45:06

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with