These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

CX - Men's A (60mins)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Garry Millburn Peloton Sports 0:57:15
2 Adrian Jackson Dirt Riders 0:57:19
3 William Ockenden Carnegie Caulfield CC 0:57:24
4 Ben Walkerden Carnegie Caulfield CC 0:57:51
5 Daniel Braunsteins Ballarat / Sebastopol CC 0:58:08
6 Tom Chapman Port Adelaide CC 0:58:23
7 Allan Iacuone St Kilda Cycling Club 0:59:03
8 Paul Redenbach Melbourne Cycling League 0:59:07
9 Daniel Taylor Ballarat / Sebastopol CC 0:59:14
10 Nicholas Norden St Kilda Cycling Club 0:59:28
11 Joshua Sek Melbourne Cycling League 1:00:05
12 Domenic Paolilli Brunswick Cycling Club 1:00:13
13 Ben May Geelong Mountain Bike Club 0:57:11
14 Simon Ritchie Hawthorn Cycling Club 0:57:16
15 Anakin Williams Carnegie Caulfield CC 0:57:28
16 John Vroom St Kilda Cycling Club 0:57:29
17 Ashley Sek Melbourne Cycling League 0:57:57
18 John Groves Hawthorn Cycling Club 0:57:59
19 Stuart Smith Leongatha Cycling Club 0:58:05
20 Gregory Thorne Melbourne Cycling League 0:58:09
21 Kieran Thompson Melbourne University CC 0:58:28
22 Brett Buckland Alpine Cycling Club 0:58:33
23 Dylan Benson Hawthorn Cycling Club 0:58:38
24 Dillon Swifte Croydon Cycleworks 0:58:59
25 Ashley Ray Blackburn Cycling Club 0:59:24
26 Brett Kellett Geelong Mountain Bike Club 0:59:34
27 Jeremy Cameron St Kilda Cycling Club 0:59:37
28 Anthony Drofenik MTBA 1:00:00
29 Leigh De luca Carnegie Caulfield CC 1:00:04
30 Alexander Matthews Blackburn Cycling Club 1:00:05
31 Robert Young Albury-Wodonga Cycling Club 1:00:09
32 Joshua Gallagher Geelong Mountain Bike Club 1:01:14
33 Nicholas Rhodes Geelong Cycling Club 1:00:27
34 Nicholas Edwards Brunswick Cycling Club 0:57:08
35 Neil Van der ploeg Albury-Wodonga Cycling Club 0:41:29
36 James Morton Geelong Cycling Club 0:34:43
37 Peter Arch Geelong Cycling Club 0:38:09
38 Kierin Lewis Tamworth CC 0:37:58
39 Danny Kah Carnegie Caulfield CC 0:17:14
40 Che Dungey Brunswick Cycling Club 0:18:38
41 Julien Fleurus Melbourne Cycling League 0:12:16
42 Clint Perrett Melbourne Cycling League 0:06:43

CX - Men's B (50mins)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Hartwig Beechworth Chain Gang 0:47:36
2 Allan Satchell Stawell-Great Western CC 0:47:49
3 Nic Njegac 0:47:50
4 Chris Early Southern Masters Cycling Club 0:47:58
5 James Meakin Yarra Ranges MTB Club 0:48:00
6 Ray Seymour Plenty Gorge MTB 0:48:16
7 Paddy Oliver Melbourne Cycling League 0:48:20
8 Paris Pollock Hawthorn Cycling Club 0:48:20
9 Heath Miller Geelong Mountain Bike Club 0:48:46
10 Tim Lemmon Carnegie Caulfield CC 0:48:58
11 Tom Pearse Bendigo & District CC 0:49:07
12 Carson George Brunswick Cycling Club 0:49:08
13 Timothy Holmes Melbourne Cycling League 0:49:09
14 Wayne Gibbings Brunswick Cycling Club 0:49:09
15 Eric Johnson Sunbury Cycling Club 0:49:13
16 Jason De puit Brunswick Cycling Club 0:49:28
17 Garron Buckland Alpine Cycling Club 0:49:28
18 Stephen Whiting Melbourne Cycling League 0:49:32
19 James Callahan St Kilda Cycling Club 0:49:33
20 Tom Mcquillan Brunswick Cycling Club 0:49:38
21 Cam Woolcock Brunswick Cycling Club 0:49:44
22 Steve Munyard Geelong Mountain Bike Club 0:49:48
23 Lewis Crofts Sunbury Cycling Club 0:50:02
24 Mark Schultz Sunbury Cycling Club 0:50:06
25 Andrew Burridge Bristol CX 0:50:10
26 Ben Lehner Melbourne Cycling League 0:50:18
27 Marc Loeliger Red Hill Riders MTB 0:50:35
28 Brent Nichols Wangaratta Cycling Club 0:50:37
29 Nick Keogh Sunbury Cycling Club 0:50:53
30 Paul Aubrey Canberra Off Road Cyclists 0:50:56
31 Ross Heywood Brunswick Cycling Club 0:50:59
32 Cameron Mckenzie Hawthorn Cycling Club 0:51:08
33 James Deane Team Mount Beauty 0:51:35
34 James Kirkham Melbourne Cycling League 0:51:46
35 James Mountain Brunswick Cycling Club 0:51:50
36 Martin Fatmaja hoggart Brunswick Cycling Club 0:52:04
37 Matthew Scott Coburg Cycling Club 0:52:06
38 Jordie Lindstrom St Kilda Cycling Club 0:52:07
39 Simon Wright St Kilda Cycling Club 0:52:10
40 Nicholas Cotterell Brunswick Cycling Club 0:52:17
41 Jonathan Yeates St Kilda Cycling Club 0:52:20
42 Jack Williams Carnegie Caulfield CC 0:52:23
43 Max Deutsch Hawthorn Cycling Club 0:52:36
44 Adrian Zanardo Melbourne Cycling League 0:52:36
45 Nazario Giuliani Team Mount Beauty 0:52:38
46 Dugald Mcadam Brunswick Cycling Club 0:52:44
47 Adrian Janiszewski Mornington Cycling Club 0:48:09
48 Tom Anderson Fat Tyre Flyers MTB 0:48:10
49 Matthew Slade Carnegie Caulfield CC 0:48:17
50 Luke Maher Brunswick Cycling Club 0:48:18
51 Dean Tran MTBA 0:48:47
52 Stephen Bick Coburg Cycling Club 0:49:06
53 Morgan Daniel Brunswick Cycling Club 0:49:13
54 James Maebus Dirt Riders 0:49:20
55 Simon Barnfather MTBA 0:51:45
56 Rob Moss Brunswick Cycling Club 0:52:22
DNF Allister Payne Brunswick Cycling Club
DNF Kyle Sherwood Plenty Gorge MTB
DNF Naish Chapman Coburg Cycling Club
DNF Jamie Whitfield Hawthorn Cycling Club

CX - Men's C (40mins)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Stamp Brunswick Cycling Club 0:39:27
2 Sam Baker Brunswick Cycling Club 0:40:03
3 Lachlan Mcconnell Brunswick Cycling Club 0:40:06
4 Jarred Benham Bendigo & District CC 0:40:45
5 Nash Snooks Carnegie Caulfield CC 0:41:03
6 Lars Cortsen St Kilda Cycling Club 0:41:08
7 Mick Skerritt Geelong Mountain Bike Club 0:41:21
8 Jimmy Marchant Port Melbourne Cycles 0:41:53
9 Jason Agosta Red Hill Riders MTB 0:42:18
10 Samuel Daw Brunswick Cycling Club 0:42:42
11 Gwendal Guery MTBA 0:43:01
12 Craig Simons Carnegie Caulfield CC 0:43:15
13 Christopher Black Melbourne Cycling League 0:43:25
14 Christopher Morris Plenty Gorge MTB 0:43:40
15 Peter Elliott Ballarat / Sebastopol CC 0:43:45
16 Jake Turnbull Brunswick Cycling Club 0:43:54
17 Stephen Mcmahon Melbourne Cycling League 0:43:56
18 Cory Norris-jones You Yangs 0:44:03
19 Richard Hinze Sunbury Cycling Club 0:44:20
20 Martin Bower Brunswick Cycling Club 0:44:45
21 Raph Touzel Geelong Mountain Bike Club 0:45:09
22 Matthew Lee Brunswick Cycling Club 0:45:17
23 Adam Walsh Carnegie Caulfield CC 0:45:23
24 Damion De soto Coburg Cycling Club 0:45:31
25 Haydn Mclean Brunswick Cycling Club 0:45:34
26 Philip De gruchy Brunswick Cycling Club 0:45:35
27 Christian Stewart Brunswick Cycling Club 0:45:39
28 Rob Milne Lysterfield District Trail Riders 0:45:52
29 Elia Petzierides TBA 0:47:30
30 Colin Bell Sunbury Cycling Club 1:00:02
31 Austin Kha St Kilda Cycling Club 2:25:29
32 Gil Castillo Sunbury Cycling Club 4:34:04
33 Glenn Tarran St Kilda Cycling Club 0:39:34
34 Ian Fraser MTBA 0:39:37
35 Bradley Mitchell Sunbury Cycling Club 0:39:38
36 Doug Harvey Red Hill Riders MTB 0:39:48
37 Warwick Mcwaters Geelong Mountain Bike Club 0:39:53
38 Matthew Perkins St Kilda Cycling Club 0:40:09
39 Michael Farr Brunswick Cycling Club 0:40:31
40 Edward Thatcher Brunswick Cycling Club 0:40:33
41 Robert Srbinovski Sunbury Cycling Club 0:40:40
42 Theo Bridge Brunswick Cycling Club 0:40:40
43 Ewan Nurse Brunswick Cycling Club 0:40:50
44 Sonny Pearce N/A Trial License 0:41:11
45 William Jetnikoff Brunswick Cycling Club 0:41:20
46 Adam Boyd Brunswick Cycling Club 0:41:52
47 David Tannard Ballarat / Sebastopol CC 0:42:19
48 Domien Beckers St Kilda Cycling Club 0:42:48
49 Nic Dorman Plenty Gorge MTB 0:43:22
50 Marcus Leong MTBA 0:44:38
51 Troy Laws-herd Cycling Victoria 0:44:43
52 Stuart Moysey Brunswick Cycling Club 0:45:37
53 David Shelton MTBA 0:36:02
54 Sean Pie Lysterfield District Trail Riders 0:39:28
55 Shaun Urie Zeitgeist Racing 0:40:48
56 Connor Mckenzie Brunswick Cycling Club 0:13:18
57 Andrew Baker Geelong Cycling Club 0:13:53
DNF Warwick Sampson Hawthorn Cycling Club
DNF Sebastian Haeusler Brunswick Cycling Club
DNF Matthew Lew MTBA

CX - Women's A (50mins)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peta Mullens Bendigo & District CC 0:42:01
2 Fiona Morris Peloton Sports 0:42:18
3 Claire Aubrey Canberra Cycling Club 0:42:36
4 Melissa Anset Warrandyte MTB Club 0:43:33
5 Emma Keogh Brunswick Cycling Club 0:44:33
6 Erin Mitchell Blackburn Cycling Club 0:38:26
7 Emma Chilton Melbourne University CC 0:41:07
8 Josie Simpson Melbourne Cycling League 0:41:12
9 Nicole Buckland Alpine Cycling Club 0:41:27
10 Rebecca Locke Coburg Cycling Club 0:42:03
DNF Nadia Combe Hawthorn Cycling Club

CX - Women's B (40mins)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carly Burmeister 0:42:10
2 Elizabeth Windsor Brunswick 0:42:37
3 Dale Maizels Mornington Cycling Club 0:43:50
4 Anna Cleland Hawthorn Cycling Club 0:38:14
5 Marissa Stone Wombat MTB Club 0:38:19
6 Diane Nelson Melbourne Cycling League 0:38:23
7 Linden Heywood Brunswick Cycling Club 0:38:31
8 Bizzy Butterworth Mornington Cycling Club 0:39:03
9 Kate Keown Brunswick Cycling Club 0:39:06
10 Vanessa Jackson St Kilda Cycling Club 0:39:21
11 Jo Hunter Melbourne Cycling League 0:39:46
12 Jane Ollerenshaw Yarra Ranges MTB Club 0:40:19
13 Phoebe Venables Brunswick 0:41:20
14 Sarah Turnbull Brunswick Cycling Club 0:43:45
15 Kristen Theile Lysterfield District Trail Riders 0:43:47

CX - Women's C (40mins)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tara Neyland Brunswick Cycling Club 0:38:38
2 Joanna Murawska Lysterfield District Trail Riders 0:39:27
3 Berit Barton Geelong Mountain Bike Club 0:39:44
4 Bronwyn Johns Sunbury Cycling Club 0:39:46
5 Tanya Simpson Plenty Gorge MTB 0:40:10
6 Hiddi Tina thorburn Brunswick Cycling Club 0:40:34
7 Leanne Versteege Chelsea & Peninsula CC 0:40:45
8 Alicia Hooper Brunswick Cycling Club 0:41:31
9 Amanda Beattie Sunbury Cycling Club 0:42:25
10 Ella Baxter Brunswick Cycling Club 0:42:59
11 Claire Vincent St Kilda Cycling Club 0:43:15
12 Lara Srbinovski Sunbury Cycling Club 0:43:27
13 Meghan Thomas Brunswick Cycling Club 0:44:06
14 Erin Normoyle Surf Coast Mountain Bike Club 0:44:25
15 Jackie Manders Brunswick Cycling Club 0:44:51
16 Sarah Thompson MTBA 0:45:03
17 Nicole Schiwy Coburg Cycling Club 0:45:03
18 Keely Samson Sunbury Cycling Club 0:39:15
19 Lia De gruchy Brunswick Cycling Club 0:39:16
20 Fiona Herbert You Yangs 0:40:02
21 Jo Cullen Alpine Cycling Club 0:42:51
22 Alix Watson Preston Cycling Club 0:43:39
23 Jen Sandri St Kilda Cycling Club 0:44:22
24 Elisabeth Pleasants St Kilda Cycling Club 0:44:52
25 Katie Venables Brunswick Cycling Club 0:38:26
26 Tamaryn Stevens Coburg Cycling Club 0:46:15

CX - Women's Open (30mins)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel Swain Brunswick Cycling Club 0:32:12
2 Jane Register MTBA 0:44:33

Men's - Open (30mins)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathon Keane Brunswick Cycling Club 0:36:01
2 Jacques Van der kindere MTBA 0:36:42
3 Jordy Graziano Carnegie Caulfield CC 0:32:48
4 Mark Mcquillan MTB Melbourne 0:32:51
5 Jarrod Wilson Brunswick Cycling Club 0:34:54
6 Vincent Rowbottom Coburg Cycling Club 0:37:56
7 David Wohlers Wangaratta Cycling Club 0:31:16
8 Lei Yang DDCX 0:38:45
9 Robin Zuber MTBA 0:40:40

Young Guns M (30min)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Campbell Mcconnell Brunswick Cycling Club 0:35:46
2 Cooper Northey Alpine Cycling Club 0:36:13
3 James Stamp Brunswick Cycling Club 0:36:17
4 Hayden Vimpani Blackburn Cycling Club 0:32:41
5 Lachlan Stewart Brunswick Cycling Club 0:32:57
6 Henry Loeliger Brunswick Cycling Club 0:37:00
7 Remy Giuliani Team Mount Beauty 0:38:56
8 Mac Agosta Red Hill Riders 0:34:18
9 Riley Boyd Brunswick Cycling Club 0:39:11

Young Guns W (30 min)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ella Vimpani Blackburn Cycling Club 10:21:49
2 Phoebe Woolcock Brunswick Cycling Club 10:27:42
3 Madeline Redenbach Melbourne Cycling League 10:39:17
4 Ilaria Cotronei-baird Brunswick Cycling Club 12:00:03

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with