These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Terebey 12th State Cycling Team p/b Bull Durham Beer
2 Michael Jarzomski Crank Arm Brewing Cycling Team
3 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
4 George Worrell
5 Craig Thompson Capital Cycling Club
6 Louis Botta Constellation
7 Walter Page
8 Keith Vail Crank Arm Brewing / Rouler Sportswear
9 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project Race Team
10 John Emanuel Outpost Richmond
11 Edward Porter Oak City Cycling Project Race Team
12 Eli Elk
13 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
14 Douglas Ahrens Evolution Jr. Development
15 James Walsh
16 Brian Ezzelle Sweet Spot Cycling
17 Paul Mckeithan
DNF Jonathan Dempsey Jigawatt Cycling

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Mitchell
2 Nicholas Salazargarcia Velocious Sport
3 Nick Leger Minuteman Road Club
4 George Worrell
5 Gabriel Martin Jigawatt Cycling
7 Jacob Fortunas
8 Casey Satterfield
9 Owen Koppe Upstate Junior Cycling
10 Elijah Ruggiero Team Velosport Junior & U23 Development - Ridebiker Alliance
11 Leland Foster Oak City Cycling Project
12 Matt Butler OCCPRT
13 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
14 Daniel Boynton Team HammerCross
15 Robbie Morris
16 Ian Misiak North Carolina State University at Raleigh
17 Charlie Willis Oak City Cycling Project Race Team
18 Nicolas Huffman Oak City Cycling
19 Shea Stepusin RevolutionCycleSports p/b Lonerider Br
20 Jim Molnar HammerCross
21 Braxton Wilson 12th State Cycling P/B Bull Durham Beer
22 Stephon Beaufort
23 Ian Bundy Constellation Cycling
24 Jeffrey Lucy
25 Christopher Janaro
26 Shea Craig Turbo Hipster
27 Kenneth Gillie Bicycle Medic
28 Michael O'Brien Mock Orange
29 Daniel Dziuban 12th State Cycling p/b Bull Durham Beer
30 Chris Lathrop
31 William Garner 12th State Cycling p/b Bull Durham Beer
32 Kyle Shannon Bell Lap
33 Chris Myrick
34 Michael Porvaznik
35 Cliff Sherman
36 Iannetti Ermann
37 Jacob Clayton OCCPRT
38 Joe Fitzpatrick
39 David Windsor
40 Alexander Lee
41 Gary Calton GP Velotek
42 Craig Funderburg
43 Jacob Eisner Constellation Cycling p/b Inland Construction
44 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Construction
45 Neal Saxon
46 Vincent Galgano
47 Matthew Gronke
48 Austin Brackney Hafele America Co.
49 Greg Rogers
DNF Richard Brandon DNF
DNF David Davenport
DNF Owen Ryerson
DNF Edward Porter
DNF Michael Tuggle berger hardware bike

Men Cat 4/5 Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Shipp East Coast Elite
2 Will Summer
3 George Worrell
4 Robbie Morris Bicycle Medic
5 Robert Peters Team Spoke Cycles
6 Christopher Huggins
7 Hansen Su
8 Kenneth Gillie Bicycle Medic
9 Marc Sachdev 12th State Cycling
10 Chris Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
11 Greg Rogers
12 David Boynton Team HammerCross
13 Marc Leblanc Audi Cary - Capital Cycling Club
14 Michael O'Brien Mock Orange
15 Gary Calton GP Velotek
16 Erik Schumm Capital Cycling Club - Team Audi Cary
17 Thomas Spence
18 Jim Sytniak Extreme Networks
19 Bevington Steve HammerCross
20 John Shutts
21 Stephen Knight Constellation/Inland Construction
23 Todd Earnhardt
24 Kevin Vorenkamp
24 Kyle Kershasky
25 Johnathan Thacker
26 James Lee
27 Craig Funderburg
28 Alain Borthayre CRANK ARM BREWING RACE TEAM
29 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Construction
30 Barry Evans Hammercross
31 Scottie Esporas
32 Evan Myers Hammercross
33 Hansen Su
34 Scott Hart
35 Robert Tice
36 Peter Howarth Extreme Networks
37 David Kaminski
38 Jim Otto HammerCross
39 Brian Ezzelle Sweet Spot Cycling
40 Jeremy Coleman Team Audi Cary
DNF Terry Evans Black Rhino Homes.com
DNF Michael Clamann HammerCross
DNF Eric Peterson
DNF Jerry Radman

Men Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bravery Ward HammerCross
2 Tyler Roe HammerCross
3 Max Garlinghouse
4 Jackson Vaughn NC Triathlon and Cycling

Men Juniors 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Casey Satterfield Durham Cycles
2 Evan Elk Team HammerCross
3 Trevor Childs Velocious Sport
4 Joe Otto HammerCross
5 David Davenport Velocious Sport P/b Crumley Roberts
DNF Nate Myers Hammercross

Men Juniors 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Calvin Berger Berger Hardware Bikes
2 Willie Boynton Team HammerCross
3 Hunter Dempsey Jigawatt Cycling
4 Alex Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
5 Quinlan Vorenkamp
6 Henry Black
7 Afton Vorenkamp
8 Eli Woolman HammerCross
9 Isaac Long Constellation Cycling
10 Ivan Wind
11 Max Perez

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wesley Haggstrom Velocious Sport
2 Lucas Livermon Bell Lap Cyclworks
3 John Paul amalong CTS Cycling fueled by HiBall Energy
4 Carlos Zamarripa Jigawatt Cycling Team
5 Rhys Louis Roca Roja
6 Calvin Hinkle Hammercross
7 Christopher Ragland Berger Hardware bikes
8 Adam Perez
9 Thomas Borner La Prima Espresso Co. Racing
10 Eddie Jones Berger Hardware Bikes
11 Jason Biggs
12 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
13 Andrew Benbow
14 Peter Kreuser Oak City Cycling Project Race Team
DNF William Guillen Bell Lap Cycleworks

Men Pro/Cat 1/2/3/4 Masters 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rod Stanton Team Spoke Cycles
2 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale House
3 Jason Biggs
4 Robert Bickerstaffe Team Spoke Cycles p/b White Street Brewing
DNF Mark Jakubowski Jigawatt Cycling
DNF Todd Hunter Get Faster p/b Wenzel Coaching
DNF Michael Tennyson Mock Orange Racing

Men Pro/Cat 1/2/3/4 Masters 50-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Funk Team Spoke Cycles
2 Todd Davis KCOI Boulevard
3 Mike Vandy Crank Arm Brewing pb Trek Holly Park
4 Michael Shipp East Coast Elite
5 Mark Zhu
6 Scott Mcallister Durham Cycles Club
7 Greg Robitaille Team Audi Cary
8 Steven Andreaus
9 Kyle Johnston Team Spoke Cycles
10 Bryan Ream
11 John Baxter Constellation Cycling pb / Inland Construction
12 Marc Buxbaum Jigawatt Cycling
13 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
14 Bevington Steve HammerCross
15 Bill Wenner Crank Arm Brewery Cycling Team

Men Pro/Cat 1/2/3/4 Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Leonard Spoke Cycles p/b White Street Brewery
2 Chuck Gillis Constellation Cycling/Inland Construction
3 Derek Bateson Spoke Cycles
4 Steven Baker RevolutionCycleSports/LoneRider Brewery
DNF Roland Gomez Constellation Cycling
DNF David Fuller Cycles deOro/GVC/Cone Health
DNF Robert Breedlove Blue Sky Bicycles

Men Pro/Cat Open Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven George 12th State Cycling p/n Bull Durham Beer
2 Rhys Louis Roca Roja
3 Nathan Mullins Team Spoke Cycles p/b White Street Brewing
4 Jacob Fortunas
5 Braxton Wilson 12th State Cycling P/b Bull Durham Beer
6 Chris Myrick
7 Kyle Kershasky
8 William Garner 12th State Cycling p/b Bull Durham Beer

Women Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brooke Evans Hammercross

Women Juniors 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ada Watson HammerCross
2 Nicole Clamann HammerCross
3 Eliza Elk HammerCross
4 Ali Otto HammerCross
5 Hadley Molnar HammerCross
6 Samantha Mckeith

Women Women's Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marcella Polanski
2 Renee Harrington 12th State Cycling Team p/b Bull Durham Beer
3 Luca Kaminski Hammercross
4 Laura Roe HammerCross
5 Julia Alexander Oak City Cycling Project
6 Elizabeth Hester Oak City Cycling Project Race Team
7 Nikki Steinsiek
8 Alison Weidner Hammercross
9 Kristen Haynes Wake Forest Club Cycling
10 Elizabeth Dinatale 12th State Cycling
11 Victoria Pugh Coven Cycling
12 Julie Daniels HammerCross
13 Kelly Saxon
14 Nicole Benbow
DNF Aurora Resop
DNF Amme Fleming

Women Women's Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zdenka Worsham Crank Arm Brewing Race Team
2 Paige Bower Bell Lap Cylceworks
3 Brooke Lyman
4 Chris Tommerdahl Happy Tooth Women's Racing
5 Caryn Willis La Prima Espresso Co. Racing
6 Kim Phistry Coven Cycling

Women Women's Pro/Cat 1/2/3 Masters 40+ 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jamie Botta Constellation
2 Kathleen Mckeithan

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with