These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Fatbike

Pl First Name Last Name Team Time
1 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:37:39
DNF Brett Sommers Independent

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Ganser Team Tall Racing/ Carpe Diem 0:58:40
2 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:58:50
3 Steve Twining Team Lake Effect 0:59:17
4 Daniel Quinlan Independent 0:59:43
5 Ryan Dombrowski Marauders / Spin Bike Shop 1:00:08
6 John Proppe Lake Effect Racing 1:01:18
7 Nathan Molnar bike ohio 1:01:41
8 Adam Wintz Joy Machines Racing 1:02:39
9 Zachary Chappell Snake Bite Racing 1:02:41
10 Aaron Cruikshank Snake Bite Racing 1:04:08
11 Brett Mckay bike ohio 0:59:34
12 Matt Bennett Independent 1:03:23
DNF Riley Burgon Independent
DNF James Pooler Ride On Wooster

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary Mellion bike ohio 0:38:03
2 Cameron Scacheri Independent 0:38:24
3 Daniela Mehech bike ohio 0:38:26
4 Neil Perko Joy Machines 0:38:28
5 Logan Morris Summit Freewheelers 0:39:04
6 Jesse Hawk Independent 0:40:07
7 Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:40:16
8 Matt Odonnell Independent 0:40:24
9 Nathaniel Abbott Spin 0:40:26
10 James Libecco Summit Freewheelers 0:40:36
11 Ryan Hoch Joy Machines Racing 0:40:47
12 Riley Burgon Independent 0:41:05
13 Connor Coyle Allegheny Velo 0:41:13
14 Nathan Reymann Summit Freewheelers 0:41:46
15 Boris Brezo Joy Machines Racing 0:42:06
16 Carter Morris Summit Freewheelers 0:42:34
17 Simon Fitzpatrick Independent 0:43:01
18 Andrew Miller Independent 0:43:46
19 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:44:42
20 Andrew Henderson Steadfast Cycling Club 0:45:17
21 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:45:25
22 Alex Mesarchik Shenanigans Cycling 0:41:11
DNF Nate Szabo Team Lake Effect
DNF Andrew Stackhouse Team Spin/Litzler Automation
DNF Patrick Bischof Spin Medina
DNF Dustin Lansing Independent

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard May Summit Freewheelers 0:27:07
2 Mirto Monroy Independent 0:28:11
3 Graham Buchan Independent 0:28:13
4 Joe Betz Independent 0:30:33
5 Dexter Shreve Independent 0:31:30
6 Michael Kinzel Independent 0:31:35
7 William Davis Spin/Litzler Automation 0:31:54
8 Brett Sommers Independent 0:33:29
9 Dwayne Fishel Spin Marauders 0:34:41
10 Richard Smich summit freewhweelers 0:29:18

Men Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 George Libecco Summit Freewheelers 0:34:17

Men Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aj Pugh Independent 0:33:06
2 Alex Mesarchik Shenanigans Cycling 0:33:22
3 Brianna Ward Shenanigans Cycling 0:30:21

Men Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Libecco Summit Freewheels 0:34:02

Men Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nate Loman Team Lake Effect p/b Bike Authority 1:02:34
2 Thomas Franek Team Lake Effect 1:03:07
3 Ernesto Marenchin Lake Effect 1:03:37
4 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 1:03:56
5 Christopher Huck Wells Fargo Advisors 1:04:10
6 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 0:59:23
7 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 1:00:52

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Burland bike ohio 0:39:13
2 Brian Rybak Spin Inc 0:40:06
3 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:40:40
4 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:42:29
5 Anthony Gliozzo Independent 0:43:19
6 Michael Adams Summit Freewheelers 0:43:46
7 Christian Staneluis Team Wells Fargo Advisors 0:44:39

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Marut Team Lake Effect 0:42:13
2 Scott Young Roll: Racing 0:43:27
3 Daryl Breedlove Blue Sky Bicycle 0:43:47

Men Master 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ron Kubala Team Lake Effect 0:43:25
2 Jos Belich Hammer Nutrition 0:42:01
3 Jerry Shere Independent 0:39:53
4 Dale Seeds Summit Freewheelers 0:41:42

Men Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Ganser Team Tall Racing/ Carpe Diem 0:36:10
2 Thomas Franek Team Lake Effect 0:36:20
3 Nathan Molnar Bike Ohio 0:37:43
4 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:38:09
5 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:38:56
6 Jesse Hawk Independent 0:39:47
7 Boris Brezo Joy Machines Racing 0:40:04
8 Matt Odonnell Independent 0:40:54
9 Ryan Hoch Joy Machines Racing 0:42:13
10 Ron Kubala Team Lake Effect 0:42:56
11 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:38:06
12 Zachary Chappell Snake Bite Racing 0:36:29

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniela Mehech bike ohio 0:45:09
2 Lorena Brown Wells Fargo Advisors 0:46:43
3 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:47:24
4 Jackie Mckay bike ohio 0:48:25

Women Cat 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jillian Beveridge VeloFemme p/b Litzler 0:28:50
2 Marie Rote bike ohio 0:29:29
3 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:29:34
4 Emily Miller VeloFemme p/b Litzler 0:30:20
5 Cara Bacher Summit Freewheelers 0:32:11
6 Theresa Augustin Team Stelleri 0:33:01
7 Danielle Cohen Independent 0:27:36
8 Jennifer Desplinter Independent 0:27:56

Women Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Braydon Gierman Shenanigans Cycling 0:30:11

Women Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brianna Ward Shenanigans Cycling 0:30:21

Women Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Megan Bair Summit Freewheelers 0:51:01
2 Marie Rote bike ohio 0:45:33
3 Tove Shere Independent 0:46:50
4 Gwen Davis Lake Effect Racing 0:51:54
5 Giovanna Iacobacci Lake Effect 0:42:06

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with