These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 5 Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Osvaldo Capellan Unattached 0:34:08.1
2 Virgile Borderies Unattached 0:34:47.4
3 Konner Wisniewski IBCC Racing 0:35:15.7
4 Stephen Tauber IBCC Racing 0:35:32.9
5 Parker Agan Unattached 0:36:29.5
6 John Hock Unattached 0:37:03.2
7 Erik Carlson Unattached 0:37:06.5
8 Irvin Green Getting It In Cyclists Inc/GII 0:37:27.3
9 Nick Johnson JAMSQUAD Cycling 0:37:39.1
10 Timothy Bishop Unattached 0:37:52.1
11 Colin Kegel Unattached 0:38:25.1
12 Matthew Nelson Unattached 0:38:37.2
13 Scot Roppelt Unattached 0:39:01.2
14 Daniel King Unattached 0:39:06.2
15 Kevin Carrick Unattached 0:39:11.2
16 Ed Furlong Unattached 0:39:17.3
17 Timothy Whittemore Unattached 0:39:31.9
18 Stuart Lee National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:39:33.2
19 Stergios Papadakis Unattached 0:39:34.3
20 Calvin Elmore Unattached 0:39:54.6
21 James Dausch Rock Creek Velo 0:40:13.7
22 Connor Mangan Unattached 0:40:28.1
23 Hugo Rodriguez Unattached 0:40:44.3
24 Josh Flood Unattached 0:40:59.1
25 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:41:41.6
26 Paul Brogan Unattached 1 Lap
27 Peter Olivo Unattached 1 Lap
28 Kenneth Hammon Unattached 1 Lap
DNF Jesse Agan Unattached DNF
DNF Gabriel Acajabon Millersburg Velo Club p/b Holmes Cycling & Fitness DNF

Men Cat1/2/3 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jerod Stoner Unattached 0:45:03.4
2 Larry Miller Team Bikenetic 0:45:32.4
3 Dave Weaver Unattached 0:47:04.9
4 Scott Catanzaro DistrictTaco Racing 0:47:58.3
5 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:15.6
6 Sean Price Unattached 0:48:15.9
7 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:48:46.7
8 Dan Miller Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 1 Lap
9 Scott Rothbarth xXx Racing 1 Lap
10 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
DNF Daniel Pastrich Texas Cross Syndicate DNF

Men Cat1/2/3 Masters 35+ 1/2/3 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:46:50.5
2 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:46:58.2
3 Jeremy Gardner Great Eskape 0:50:05.1
4 Iain Banks Parvilla Cycling Club 0:50:20.5
5 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC 0:50:31.0

Men Cat1/2/3 Masters 45+ 1/2/3 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc 0:48:03.0
2 Paul Livelli Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:48:15.1
3 Adam Northup Unattached 0:48:21.2
4 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:48:29.0
5 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor 0:49:15.4
6 Joshua Delmanzo Unattached 0:50:25.5
7 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor 0:51:08.0
8 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor 0:51:12.1
9 Paul Bayne Crosshairs Cycling 0:51:44.8
10 Patrick Dolan District Velocity Racing/District Velocity Racing 0:51:53.8
11 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT Cycling 0:52:00.1
12 Scott Thompson Squadra Coppi 1 Lap
13 Wyatt Shields Team Bikenetic 1 Lap
DNF Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor DNF

Men Cat3/4 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:07.8
2 Fred Proctor Unattached 0:49:31.3
3 Gorgi Popstefanov Cycles 54/Thrive Spine & Sport 0:49:58.2
4 Dylan Stagner Great Eskape 0:49:58.8
5 William Heschl Unattached 0:51:33.3
6 Rashad Mahoney Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:52:37.9
7 Brian Crowe Great Eskape 0:53:52.2
8 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:53:52.7
9 Kyle Friis Unattached 0:54:24.7
10 Paul Kriewald Unattached 0:55:35.3
11 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
12 Frank Velez Squadra Coppi 1 Lap
13 Jeffery Marks Unattached 1 Lap
14 Chris Malloy Cumberland Trail Connection Racing p/b LaVale Vete 1 Lap
15 Leonardo Vieira Unattached 1 Lap
16 Rodges Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps

Men Cat3/4/5 Masters 35+ 3/4/5 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christian Sachek Unattached 0:42:44.5
2 Dylan Stagner Great Eskape 0:44:06.1
3 Matthew Wellner Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:45:03.8
4 Matt Holmes Team Bikenetic 0:45:22.8
5 Matthew Conte DCMTB 0:45:26.0
6 George Redpath Unattached 0:46:20.2
7 Jacob Bish Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:48:58.8
8 Matthew Latyszonek Unattached 1 Lap

Men Cat3/4/5 Masters 45+ 3/4/5 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:41:50.1
2 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:41:52.0
3 Samuel Guzman Unattached 0:42:42.4
4 Stephen Kimos Unattached 0:43:11.5
5 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:44:00.9
6 Jay Korff Unattached 0:44:16.7
7 Albert Scharbach Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:44:49.9
8 Scott Boyce Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:45:31.2
9 Craig Miser Unattached 0:45:49.6
10 Mark Sanford Unattached 0:46:08.0
11 Adam Sloan Unattached 0:47:05.3
12 Jason Ludicke Adventures for the Cure 0:47:36.7
13 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:48:38.2
14 Craig Cook Unattached 0:48:54.9
15 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT Cycling 0:49:10.9
16 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:49:32.8
17 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 1 Lap
18 Ken Mrozek Unattached 1 Lap
19 Jim Martin Unattached 1 Lap
20 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
21 David Selko Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 1 Lap
22 Charles Valade Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT Cycling 1 Lap
23 Marc Hamann Unattached 2 Laps

Men Cat4/5 Novice

Pl First Name Last Name Team Time
1 Osvaldo Capellan Unattached 0:42:04.6
2 Andre Oja Unattached 0:42:45.1
3 Gabriel Acajabon Millersburg Velo Club p/b Holmes Cycling & Fitness 0:43:03.2
4 Jake Harpster DistrictTaco Racing 0:43:26.0
5 Ander Scharbach Unattached 0:43:26.1
6 Cooper Thurston Unattached 0:43:43.3
7 Adam Weddington Adventures For The Cure 0:44:23.8
8 Brian Crowe Great Eskape 0:44:27.6
9 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:45:15.0
10 Albert Scharbach Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:45:38.9
11 Timothy Bishop Unattached 0:45:57.6
12 Sebastian Forgues National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:46:19.1
13 Tyler Morris Unattached 0:46:38.1
14 Richmond Knight Great Eskape 0:46:57.7
15 Leonardo Vieira Unattached 1 Lap
16 Will Moseley League of Extraordinary Wheelmen 1 Lap
17 Bruce Potter Unattached 1 Lap
18 John Fiske Unattached 1 Lap
DNF Matthew Bruce Tri Town Bicycles DNF
DNF Sean Craig USMES DNF
DNF Andrew Karr Great Eskape DNF

Men Masters 55+ 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:39:52.4
2 Brian Shields Unattached 0:41:59.1
3 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:42:02.6
4 Neal Sapp Unattached 0:42:49.5
5 Michael Zoeller Unattached 0:44:26.1
6 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:45:03.7
7 Eric Sloman Unattached 1 Lap
8 Leo Handerhan IBCC Racing 1 Lap
9 Erik Whitlock Unattached 1 Lap
10 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT Cycling 1 Lap
11 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
12 Paul Evans Patuxent Velo 1 Lap
13 Mark Cowin Team ProPower/Cycle Solutions 1 Lap
14 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 1 Lap

Men Masters 65+ 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Connair Unattached 0:38:39.5
2 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:40:51.3
3 David Webber Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:44:30.8
4 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
5 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap

Men Open Junior Boys 11-12 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:20:32.4
2 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:20:36.4
3 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:37.3
4 Cian Connolly Baltimore Youth Cycling 0:23:14.7
5 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:23:27.5
6 Switzer Breed National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:25:28.3
7 Ewan Davis Rock Creek Velo 0:28:03.3
8 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:29:45.6
9 Henry Caudill Unattached 0:30:09.7
10 Nathaniel Fletcher Unattached 1 Lap

Men Open Junior Boys 13-14 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:16:58.3
2 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:17:25.9
3 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:17:27.0
4 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:17:32.8
5 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:18:31.8
6 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:18:41.4
7 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:18:44.3
8 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:20:26.2
9 Quinn Breed National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:20:30.0
10 John Dausch Rock Creek Velo 0:20:33.8
11 Carson Ramey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:24:01.6
12 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:26:38.2

Men Open Junior Boys 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Papadakis Unattached 0:13:16.5
2 William Dausch Rock Creek Velo 0:14:08.7
3 James Elsberry Rock Creek Velo 0:14:27.8
4 Ian Marks Baltimore Youth Cycling 0:15:27.8
5 Anthony Hoffman National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:15:28.3
6 Parker Borchert Rock Creek Velo 0:22:17.4

Men Open Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeremy Gardner Great Eskape 0:40:51.9
2 Colin Eustis Unattached 0:43:17.8
3 George Lewis Team Bikenetic 0:44:42.6
4 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:46:06.0
5 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:11.9

Men Open U19 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:51:45.9
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:52:47.9
3 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:53:30.9
4 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:54:50.6
5 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 2 Laps
6 Edwin Sloman Unattached 5 Laps
DNF Pushkin Crocker Rock Creek Velo DNF
DNF Aidan Ankrah National Capital Velo Club/UnitedHealthcare DNF

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:45:46.4
2 Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:48:08.9
3 Julie Huang tucker Artemis Racing 0:50:07.0
4 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
5 Jen Everhard The Bike Lane 1 Lap
6 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 1 Lap

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:47:48.0
2 Molly Mcowen Unattached 0:50:05.9
3 Edrie Ortega Great Eskape 0:51:10.4
4 Ana Broyles Team Bikenetic 1 Lap
5 Mackenzie Yates Unattached 1 Lap
6 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
7 Raelene Meneses Artemis Racing 1 Lap
8 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 1 Lap
9 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap

Women Cat3/4/5 Master 45+ 3/4/5 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:42:05.0
2 Denise Clearwater Unattached 0:53:27.7

Women Cat4/5 Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sheila Mahadevan Unattached 0:36:20.3
2 Tania Pierce Team Bikenetic 0:39:53.1

Women Open Junior Girls 11-12 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:25:21.7
2 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:30:26.9
3 Katherine Elmore Rock Creek Velo 0:35:20.4

Women Open Junior Girls 13-14 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 0:23:51.2
2 Ari Reichmann Rock Creek Velo 0:24:56.1
3 Kira Reichmann Rock Creek Velo 0:25:28.8
4 Eleanor Dausch Rock Creek Velo 0:25:47.7

Women Open Junior Girls 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kira Clemenko Unattached 0:27:38.0

Women Open U19 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:50:12.7
2 Rosemary Paxson Unattached 1 Lap

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with