These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Lupello Unattached 0:30:35
2 Joshua Kompa Linked Cycling 0:31:01
3 Dave Culbertson Sho-Air/Sonnance 0:32:17
4 Jeff Stanners Don's Bikes 0:32:34
5 Kevin Hinton VRC/Now MS 0:32:45
6 Brandon Sincock Bike Religion 0:33:27
7 Garrett Smith 0:34:00
8 Mark Colton Team CICLE 0:34:26
9 Tyler Cannon Team CICLE 0:34:50
10 Scott Sampson Da Hui Racing 0:34:50
11 Dustin Mcmillan 0:36:15
12 Dan Costales Team CICLE 0:36:29
13 Jeff Urban Triathletix 0:37:26
14 Marc Francois Team CICLE 0:38:30
15 Scottt Searway Team CICLE 0:38:30
16 Adam Rakunas Triathletix 0:39:29

Elite Men 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sid Taberlay Sho-Air 0:58:19
2 Gary Douville Platinum Performance Cycling Team 0:58:20
3 Chance Noble California Giant Berry Farms/Specialized 0:59:13
4 Mark Noble BikeStyleUSA.com 0:59:23
5 Brent Prenzlow Celo Pacific/B&L 0:59:25
6 Jason First Pioneer/Crank Brothers 0:59:41
7 John Bailey Bailey Bikes 0:59:53
8 Donny Carroll Bailey Bikes 1:00:39
9 Morgan Ryan Team CICLE 1:00:54
10 Jason Siegle Bike Religion 1:01:19
11 John Behrens Bailey Bikes 1:01:50
12 Anton Petrov Bike Religion 1:02:47
13 Ted Willard Rock n Road Cyclery 1:03:26
14 Eric Christenson Rock n Road Cyclery 1:03:26
15 Ryan Rickard AIAGE Cycling Club 1:04:51
16 Simon Vickeres 1:05:12
17 Matthew Freeman Team Redlands 1:06:12
18 Bill Ossofsky Unattached 1 lap
19 David Sheek Rock n Road / OutsideAllDay.com 1 lap

Elite Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kendall Ryan Team CICLE 0:48:00
2 Alexis Ryan Team CICLE 0:49:18
3 Dorothy Wong Team CICLE 0:49:37
4 Lisa Crowe Team CICLE 1 lap
5 Annette Padilla Celo Pacific 2 laps

Junior Boys 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Douglas Hall Rock n Road 0:30:26
2 Jonathan Salandi SoCalCross 0:35:47
3 Drew Campaigne Celo Pacific 0:36:41
4 Dallas Hinton 1 lap

Junior Girls 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tori Baldewin Team Velocity

Junior Girls 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah Finchamp Team CICLE 0:25:08
2 Christina Fuentes Simply Fit/Action Sports 0:37:18

Junior Men 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Dodge Team CICLE 0:25:06

Master Men 35+ 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Garnet Vertican GIANT 0:41:31
2 Jeff Sanford Celo Pacific 0:41:52
3 Mike Mcmahon Team Velocity 0:42:49
4 Benjamin Jones Celo Pacific 0:42:57
5 Jeff Herring Team CICLE 0:43:02
6 Damon Roberson Surf City Cyclery 0:43:36
7 Michael Hutson AIAGE Cycling Club 0:44:21
8 Jamie Stathas PAA / RE/MAX 0:45:16
9 Samuel Ames AIAGE Cycling Club 0:45:22
10 Daniel Kaukola Unattached 0:47:02

Masters Men 35+ 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Noel AIAGE Cycling Club 0:45:16
2 David Turner PAA / RE/MAX 0:45:54
3 Brian Monroe AIAGE Cycling Club 0:46:11
4 Michael Wilson Team Velocity 0:46:37
5 Cubby Cashen The Great Chiweenies 0:46:45
6 Miguel Sutter PAA / RE/MAX 0:46:46
7 Eric Woods Sho-Air/Specialized US Factory Team 0:46:47
8 Thad Jordan Surf City Cyclery 0:47:02
9 William Gillis Team Velocity 0:47:25
10 Al Morinaka Team Velocity 0:47:54
11 David Lawson Celo Pacific 0:49:14
12 Paul Avila Bicycle Johns Serious Cycling 1 lap
13 Scott Sampson Da Hui Racing 1 lap
14 Keith Newsome 1 lap
15 Adam Rakunas Triathletix 1 lap

Masters Men 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charles Morris Bike Religion 0:35:23
2 Daniel Fahie Switchback Cyclery 0:36:03
3 Adam Austin Montrose Bike Shop 0:36:21
4 David Gibson Team Velocity 0:37:17
5 Scott Weaver 0:38:05
6 Chris Baldewin Team Velocity 0:38:28
7 Larry Vanzant NONSTOP CICLISMO 0:39:07
8 Charlie Stone Southern California Velo 0:39:17
9 George Fuentes Simply Fit/Action Sports 0:43:06

Masters Men 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Llamas Montrose Bike Shop 0:39:30
2 Kevin Ryan Team CICLE 0:40:11
3 Robert Meeker Montrose Bike Shop 0:40:33
4 Roger Jorgensen Bikeman.com 0:42:12
5 Preston Riseling Team Velocity 1 lap
6 Hal Woodruff Team CICLE 2 laps

Masters Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maria Fahie Switchback Cyclery 0:43:41
2 Paula Rogers Team CICLE
3 Carolyn Reeves Sho-Air
4 Clare Campaigne Celo Pacific
5 Annette Padilla Celo Pacific

Men 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Morris Bike Religion 0:42:14
2 Griffith Vertican Bear Valley Bikes 0:43:03
3 Ben Bertiger Team CICLE 0:43:38
4 Colt Peterson Bike Religion 0:43:38
5 Michael Hutson AIAGE Cycling Club 0:44:24
6 Matthiew Snow Jenson USA 0:44:48
7 Josh Kompa Linked Cycling 0:44;58
8 Jeffrey Do Jenson USA 0:44;58
9 Adam Hensley AIAGE Cycling Club 0:45:23
10 Mark Campaigne Celo Pacific 0:45:34
11 Jason Hardy I Beer LA 0:45:44
12 Colby Weber Bear Valley Bikes 0:45:52
13 Christopher Bassett Mafia Racing 0:45:52
14 Dave Brown FLUID 0:46:08
15 John Parson Tri-Sport Racing 0:46:13
16 Christopher Woodruff Team CICLE 0:46:22
17 Jim Budd Unattached 0:47:50
18 Jeff Stanners Don's Bikes of Rialto 0:48:47
19 Jacob Dodge Team CICLE 0:49:01
20 Dave Culbertson Sho-Air 0:50:34
21 Tyler Cannon Team CICLE 1 lap

Singlespeed 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charles Morris Bike Religion 0:43:27
2 Brad Stephenson Rock n Road 0:43:38
3 Andrew Anderson Bike Religion 0:44:00
4 Noah Holcomb Cannondale Factory Racing 0:45:29
5 Mike Mcmahon Team Velocity 0:47:54
6 Miguel Sutter PAA / RE/MAX 0:49:08

Singlespeed 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cubby Cashen The Great Chiweenies 0:30:11
2 Keith Newsome 0:30:11
3 John Parson Unattached 0:30:35
4 Jeffrey Goble Sho-air/Sonance 0:31:28
5 Mark Campaigne Celo Pacific 0:32:06
6 Scott Reeves Sho-air/Sonance 0:32:28
7 David Buckenberger Unattached 0:33:27
8 David Summers Team Velocity 0:34:26
9 Clint Stevenson 0:34:42
10 Roger Jorgensen BikeMan.com 1 lap

Women 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah Finchamp Team CICLE 0:41:58
2 Sarah Brodsky Bicycle Johns Serious Cycling 0:42:20
3 Lisa Crowe Team CICLE 0:43:21
4 Megan Cordes The Great Chiweenies 0:44:19
5 Amanda Schaper Platinum Performance Cycling Team 1 lap
6 Karissa Kompa Linked Cycling 1 lap
7 Lana Newsome 1 lap
8 Pam Awe Action Sports 1 lap
9 Catherine Bacsak Unattached 1 lap

Youth

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jameson Campaigne Celo Pacific
2 Miranda Fahie Switchback Cyclery
3 Nicolas Salandi Team CICLE
4 Mackenzie Fahie Switchback Cyclery

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with