These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Category 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brent Prenzlow Celo Pacific/B&L
2 John Bailey DeWalt Racing
3 Jason Siegle Bear Valley Bikes
4 John Behrens DeWalt Racing
5 Ted Willard Unattached
6 David Sheek

Men Category 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Langone Kahala LaGrange
2 Mike King METALMTN Cycling
3 Brendon Lydon Sacramento Golden Wheelmen
4 James Downs PAA / RE/MAX
5 Christopher Bassett Mafia Racing
6 Jonathan Herbert Unattached
7 Benjamin Cornell NOW-MS Society
8 Wade Hewitt Kahala LaGrange
9 Kevin Brown Multi Sports OC
10 Max Burgos Century Road Club Association
11 Kyle Torres Team Velosport Club
12 Othie Burk BikeStyleUSA.com
13 Michael Baldivino Sho-Air
14 Jeffrey Goble Sho-air/Sonance
15 David Crowther Triathletix
16 Howard Miller Paramount Racing

Men Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Downs PAA / RE/MAX
2 Marc Spivey Palos Verdes Groupo Ciclismo
3 Paul Ruggiero Triathletix
4 Gregory Popovich Unattached
5 Max Burgos Century Road Club Association
6 Steve Offerman Unattached
7 Jake Zeitlin Zeitlin Triathetix
8 Crescantino Azcueta Lightning Velo
9 Trevor Keetch Unattached
10 Mark Haruna SBW

Men Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Duncan Reid BikePalace/BackOnTrack
2 Matthew Weir Celo Pacific
3 Drew Campaigne Celo Pacific

Men Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Torres Team Velosport Club
2 Ricky Riedl BikePalace/BackOnTrack
3 Erick Rale BikePalace/BackOnTrack

Men Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Weyman VRC
2 Mark Campaigne Celo Pacific
3 Lance Voyles None
4 Coley King Veloworks
5 Phillip Gray Celo Pacific
6 Robert Kmetz Sho-air/Sonance
7 Al Morinaka Team Velocity
8 Wendel Woodford Palos Verdes Gruppo Ciclismo
9 Kevin Hinton NOW VRC
10 Troy Gielish

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Baylor Bicycle Ranch
2 Mike Leone Unattached
3 John Furlong Sho-Air Sonance
4 Bruce Temesy Palos Verdes Groupo Ciclismo
5 Troy Gielish Unattached
6 David Pimblett South Bay Wheelmen
7 Chris Hipwell Cynergy Cycles

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Howard Miller Paramount Racing
2 Michael Jenkins G S Adams Avenue Bicycles
3 R Lee Willmore Celo Pacific
4 William Daly South Bay Wheelmen

Single Speed A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Noah Holcomb Cannondale Factory Racing
2 Frank Sison Sho-Air Sonance
3 R Lee Willmore Celo Pacific

Single Speed B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Reeves Unattached
2 Eiji Yamoto Unattached
3 Radford Hallman Unattached

Women Category 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Annette Padilla Celo Pacific

Women Category 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Guthrie NOW-MS Society
2 Barbara Furlong Team Velosport
3 Annette Padilla Celo Pacific
4 Clare Campaigne Celo Pacific

Youth

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jamison Campaigne Celo Pacific 0

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with