These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

JUNIOR Boys 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Van loo VeloSport 31:02.9

JUNIOR Boys 9-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Vargas The TEAM SoCalCross / RideCX.com 26:55.4
2 Ian Summers Fullerton Bicycles 27:34.9
3 Zachary Ruzzin The TEAM SoCalCross / RideCX.com 28:05.5
4 Gibson Macdougall 26:00.3

JUNIOR Girls 9-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Vargas The TEAM SoCalCross / RideCX.com 29:44.7
2 Josephine Chong Team Velosport Junior & U23 Development - Ridebike 31:47.6
3 Summer Luciani The TEAM SoCalCross / RideCX.com 35:55.6
4 Molly Fitzgibbon Velo Club La Grange 27:23.3

MASTER Men 35+ A (CX1-4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicholas Moya Rapha LA 46:08.8
2 Hoffman Cortes Team Dream 47:54.5
3 Reno Karimian Reno's Roofing 48:18.5
4 Jason Quan Velo Allegro 49:39.3
5 Griffith Vertican 49:45.5
6 Martin Johnson Team VEGAN 47:07.1

MASTER Men 35+ C (CX4-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Hyla Dad Bike 39:40.1
2 Eli Gordon 40:25.6
3 Seth True Big Orange Cycling p/b Beachbody Performance 40:26.3
4 Mark Cavallaro Rabbit Valley Riders 40:34.2
5 Nigel Stewart Velo Club LaGrange +21 41:20.9
6 Bill Sewell Fireflies 41:29.7
7 Dale Huckabee Big Orange Cycling 42:05.6
8 Craig Keasler 34:43.1
9 John Adams 35:45.1
10 Robert Taylor 40:40.1

MASTER Men 35+B (CX3-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brett Cowan Snake Pit 34:25.3
2 Philip Gomez Fullerton Bicycles 35:50.9
3 Ryotaro Kinno 37:50.8
4 Jason Shanney Tres Leches 39:24.8
5 Dave Luciani The TEAM SoCalCross 39:51.6

MASTER Men 45+ A (CX1-4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Derric Swinfard Monster Media 45:50.4
2 Garnet Vertican ODIgrips/GIANT 46:55.9
3 Chuck Anderson Monster Media 47:12.9
4 Carlos Matias Mendigochea Subaru-Giant Santa Monica Racing 47:27.1
5 Denis Faye Big Orange p/b Beachbody Performance 46:22.2

MASTER Men 45+ B (CX3-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rey Deegan Bicycle Tansit Systems / Bike Hub (BTSBH) 34:38.1
2 John Holderness Ordinary Cyclists 35:24.4
3 Robert Richman PAA Cycling 35:39.1
4 Paul Hamerton-kelly Celo Pacific 36:06.0
5 Justin Christopher RideCX.com 36:25.6
6 Miguel Sutter Celo Pacific 36:41.9
7 James Lavender 36:54.5
8 J. Juelis Do Think Learn 37:13.9
9 Gerry Duttweiler The TEAM SoCalCross 37:25.7
10 George Cook Team MBS 37:46.3
11 Tom Fitzgibbon Velo Club La Grange 42:02.2
12 Michael Chong Velo Allegro 37:03.6

MASTER Men 55+ (CX1-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Teno stonehaus/Trek 34:02.2
2 David Sherwin Velo Allegro 34:12.6
3 Dave Culbertson stonehaus/Trek 37:37.8
4 Christopher Payne PAA Cycling 39:48.0
5 Guy Dutton Velo Club La Grange 40:00.5
6 Pete Allen 34:47.0
7 John Gillingham Celo Pacific 36:27.0

MASTER Men 65+ (CX1-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jon Miller stonehaus/Trek 36:19.4
2 Roger Jorgesen Bikeman.com 34:33.9
3 Jeffrey Witherell The Path Bike Shop 38:01.5

MASTER Men 70+ (CX1-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Wallace Ordinary Cyclists Racing 36:03.5
2 Dean Ferrandini 39:59.5
3 R.lee Willmore Celo Pacific 41:32.6

MASTER Women 35+ (CX1-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susannah Lowber S.W.A.T 34:55.2
2 Katrina Lavender TheTeamSoCalCross 36:57.1

MASTER Women 45+ (CX1-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Ream 37:37.8

MASTER Women 55+ (CX1-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patricia Murray SDBC powered by Spinergy p/b UC Cyclery 40:30.2
2 Liesel Lemay Ordinary Cyclist 36:27.1

Men B (CX3-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Van loo Velosport 47:04.3
2 Roman Semenov Don's Bikes 48:20.1
3 Ray Lee Big Orange Cycling 48:27.0
4 Ricky Jensen Monster Media 48:31.8
5 Brian Lawler 49:07.0
6 Gerald Kammerzell ORNOT 49:47.4
7 Brett Cowan 50:58.9
8 Paul Hamerton-kelly 46:48.1
9 Andrew Winkler 48:25.3
10 Mike Tsoi Team Dream 51:18.1

Men C (CX4-5) Beginner PM

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caleb Branson 37:29.0
2 Seth True Big Orange Cycling p/b Beachbody Performance 37:57.2
3 John Adams 33:55.0
4 Felix Felix 34:01.4

Men Elite A (CX1-4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brandon Baker Muscle Monster 55:51.1
2 Garrett Follmuth Rebel West 56:39.8
3 Kent Hammond PAA Cycling 57:02.0
4 Tydeman Newman Cannondale/Team Dream 57:05.7
5 Brent Franze Fallen_Bikes 58:28.1
6 Eric Takayama HUP United 58:48.6
7 Matt Smith Big Orange Cycling 59:41.1
8 Gregory Goodwine SC Velo 1:00:28.1
9 Martin Rushworth Tres Leches 1:01:46.4
10 Juan esteban Tapiero bernal Belgianwerkx 1:03:02.4
DNF Benjamin Lauer Rebel West CX 31:56.3

Single Speed Men A (CX1-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Hernandez THE TEAM - SoCal Cross 33:21.0
2 Martin Rushworth Tres Leches 33:31.0
3 Brett Cowan Snake Pit 33:42.1
4 Ray Lee Big Orange 34:57.9

Single Speed Men B (CX3-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Newman 38:31.9
2 Jason Shanney Tres Leches 40:06.3
3 R.lee Willmore Celo Pacific 40:28.3

Single Speed Women (CX1-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lynn Kennedy S.W.A.T. 33:26.8
2 Kym Nonstop Team Nonstop 33:54.3

Women A Elite: (CX1-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Diana Sjol S.W.A.T. 36:05.7
2 Nicole Meichtry Big Orange Cycling p/b Beachbody Performance 36:09.5
3 Marilyne Faye Big Orange Cycling p/b Beachbody Performance 36:45.0
4 Adrienne Allegretti S.W.A.T. 37:40.0
5 Amy Lauer Rebel West CX 38:13.8
6 Kym Nonstop Team Nonstop 38:43.1
7 Mei Zhao Bicycle Tansit Systems / Bike Hub (BTSBH) 39:07.0
8 Susannah Lowber S.W.A.T 39:33.9
9 Lynn Kennedy S.W.A.T. 42:05.2
10 Rhea Aldridge S.W.A.T. 43:13.7
11 Nicole Brandt Methods to Winning 39:40.3

Women B (CX 3-5)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tamara Espinet S.W.A.T 43:41.2
2 Emily Lloyd S.W.A.T 44:25.9
3 Anatevka Arguezo S.W.A.T. 36:22.3

YOUTH Boys age 6-9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elias Chong Velo Allegro 15:36.2

YOUTH Girls Age 6-9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Autumn Luciani The TEAM SoCalCross / RideCX.com 31:42.5
2 Abigail Adams 22:41.8

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with