These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caleb Mccaskill
2 Nathan Liebler
3 Matthew Holland

Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Liebler
2 Brooke Bartels
3 Gabrel Echeverri
4 Kaitlyn Holm

Men 9+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Wittwer
2 Thomas Carey
3 Kyle Konopnicki
4 Avanell Schmitz

Men 9+ Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Buehring
2 Tyler Yoder
3 Mike Platania
4 Neil Etheridge
5 Jeffrey Hellner
DNF Ben Rasich

Men 9+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Denny Smith
2 Graham Costa
3 Caleb Mccaskill
4 Brian Anderson
5 Nathan Liebler
6 Jeremiah Still
7 James Collins
8 Parker Mokry
9 Brandon Davis
10 Michael Hargett
11 Torrence Rogers
12 Kyle Watson
13 Michael Gurvich
14 Randolph Cabell
15 James Strane
16 Earl Smith
17 William Foster
18 Micheal Swackhamer
19 Adam Jonas
20 Jeremy Duvall
21 Robert Ernst
22 Mark Auza
23 Sean Shanks
24 James Oleary
25 Robert Barrows
26 John Higgins
27 Brian Reeves
28 Oscar Echeverri
29 Bradley Shoen

Men Masters 40+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Serton
2 Cameron Holland
3 Michael Danish
4 Eric Crandell
5 Chad Holm
6 Peter Henry
7 Frank Palmieri
8 Chris Scales
9 Jason Wood
10 Sean Yeager
11 Tom Vaquera
12 Sean Shanks

Men Masters 50+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Shields
2 Thomas Richeson
3 Timothy Kelly
4 Mark North
5 Frank Smith
6 Jimmy Deaton
7 Charles Pistole
8 Michael Shirley
9 Christopher Soova
10 Gordan Van hook
11 James Oleary
12 Brian Ezzelle
13 Russ Baxter
DNF Jason Lloyd

Single Speed 9+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Grant Fanning
2 Elwood Glass
3 Jeffrey Hellner
4 Mike Lipka Outpost Richmond
5 Jeremiah Still
6 Brandon Davis
7 James Collins
8 Eddie Porter
9 Adam Jonas

Women 9+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Johanna Neuber
2 Denelle Grant

Women 9+ Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Still
2 Autumn Bartels
3 Krista Townsend
4 Lia Kelinsky-jones
5 Jessica Conley
6 Deborah Shearer
7 Stephanie Lamb

Women 9+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jessica Conley
2 Jewel Bartels
3 Marion Palmieri
4 Allison Duvall
5 Jean Troutman
6 Dixie Newsome
7 Amanda Laclair
8 Teresa Brusadin
9 Evelyn Cooper
10 Donna Moyer

Women Masters 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Denelle Grant
2 Mary Still
3 Krista Townsend
4 Gisela Bell
5 Mary Haley

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with