These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior U15

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Emden 15:29
2 Jack Allen 16:02
3 Cannon Trevelise Mafia Racing 17:11
4 Bridget Kinsey Team Super Awesome! 18:52
5 Chloe Thompson Texas Cyclocross Project/Ridebiker 19:09
6 Gillian Kinsey Texas Cyclocross Project 22:02
7 Brady Butner DNS
8 Luke Pitre DNS

Master's Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Troy Kimball DNA Cycling Texas Masters Team 41:21:00
2 Tim Granshaw DNA Cycling p/b ATX Bikes/State Wheels 41:30:00
3 Jonathan Pattie Bicycle Sport Shop / RACING 41:52:00
4 Matt Gordon Team Cycle Progression 41:59:00
5 Mike Aguayo Race Ready Repair 42:22:00
6 Kyle Rodemacher Holland Racing 43:04:00
7 Johnathan Conley Bat City Cycling 43:12:00
8 Wallace Groda DNA masters 43:55:00
9 David Golden Pure Racing s.t.
10 Doug Kennedy Minuteman Road Club 43:59:00
11 Kelly Kerby ATC Racing 44:05:00
12 Timothy Spence Mafia Racing/West End Bicycles/Specialized 44:47:00
13 Nathan Ramsey 44:58:00
14 John Madden Sugar Cycles 45:01:00
15 Eric Knuth Trek Midwest Team 46:02:00
16 Robert Dole Violet Crown Sports Association s.t.
17 Doug Ray Dna Cycling Texas Masters 41:42:00
18 Christian Gunther Mr. 41:54:00
19 Jeff Mckay Violet Crown Sports Association 42:05:00
20 Robert Wray DNA Cycling Texas Masters 42:44:00
21 Matt Sjoberg Violet Crown 43:43:00
22 Jerry Bueno 787 Racing 43:48:00
23 Brandon Weaver Oveja Negra Bikepacking 44:07:00
24 Brian Pitre Kelly�s Team 44:20:00
25 Jeff Antonacci Bicycle Sport Shop 44:30:00
26 Brett Kinsey Mafia Racing South s.t.
27 Ryan Martin Team Cycle Progression 44:45:00
28 Juan Salazar Jelly and Jam Racing / Bicycle-Heaven 44:47:00
29 Whitney Fanning Geri Atrix 45:03:00
30 Tim Hargis 45:25:00
31 David Larrabee Actionbikes 45:57:00
32 Oliver Bond Violet Crown s.t.
33 Victor Williams Bicycle Heaven 42:50:00
34 David Plaut Tank Engine Crew 43:43:00
35 Jerome Saint-orens Bicycle Sport Shop 44:14:00
36 Robert Mercado Bicycle Heaven s.t.
37 Frederic Schmid GeriAtrix 46:58:00
38 Grant Woolf s.t.
39 Jim Hungerford Bicycle Sport Shop DNS
40 Michael Johnson Team PHENOM p/b Phobio DNS
41 Humberto Leandro The Peddler Bicycle Shop DNS
42 Louie Riesch DNS
43 Bill Swinford Bicycle Sport Shop DNS

Master's Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kari Wilner Bicycle Sport Shop 29:59:00
2 Thresa Aguayo Race Ready Repair 31:05:00
3 Amy Michalewicz Bicycle Sport Shop 32:49:00
4 Sharon Bedford USMES s.t.
5 Laura Carbonneau PHENOM DNS

Men 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tristan Uhl Giant factory off road team 59:02:00
2 Lee Robinson Unattached 59:50:00
3 Austin Peterson 787 Racing 59:52:00
4 Peter Murray BicycleWorldTexas/#TeamHighViz 1:01:27
5 Tucker Keren Ham Cycles 1:01:32
6 Nick Comiskey 1:02:19
7 Christian Newton Night Owls s.t.
8 Joey Machado Bicycle Sport Shop 1:01:04
9 Francisco Cano s.t.
10 Jonathan Neve Beat The Clock Cycling s.t.
11 Christopher Hill Giant - dnacycling.com - ATXBikes 1:02:50
12 Jonathan Neve Beat The Clock Cycling DNS

Men 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christian Newton Night Owls 41:37:00
2 Scott Fife Your Name Here 42:02:00
3 Rye Christman Team Cycle Progression 42:48:00
4 Patrick Brosnan 42:54:00
5 Joseph Guerra s.t.
6 Mike Threadgould Team ZFG s.t.
7 Tim Brosnan 42:57:00
8 Blair Bradford 43:03:00
9 Craig Cameron VITE RACING 43:23:00
10 Miles Camp PHENOM 43:43:00
11 Anthony Cross PHENOM 44:23:00
12 Nicholas Ybarra Beat the Clock 44:28:00
13 Alex Flunker Team Colavita/ Parisi Coffee 46:00:00
14 Adam Reardon Mafia Racing s.t.
15 Robert Mercado Bicycle Heaven s.t.
16 Shane Carbonneau Violet Crown Sports Assoc 58:43:00
18 Bryan Crockett DNS
19 Kurt Egli Cantu Cycling Wheels DNS
20 Antonio Garza Bicycle Sport Shop Club DNS
21 Nathaniel Halstead DNS
22 Ross Hennessy OutRival Racing DNS
23 Wallace Hunter Weaver Technologies Racing DNS
24 Jonathan Jenkins Bicycle Sport Shop DNS
25 John Madden Sugar Cycles DNS
26 Benjamin Marsan University of Texas Cycling Club DNS
27 Taylor Mcclain Weekend Adventure Team DNS
28 Dinh Nguyen Bat City Cycling DNS
29 Philip Peterson 787 Racing DNS
30 David Plaut Tank Engine Crew DNS
DNF Brian Mowad DNF

Men 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Marsan University of Texas Cycling Club 25:19:00
2 Joseph Guerra Weaver Technologies Racing 25:37:00
3 Bryan Crockett 25:48:00
4 Wallace Hunter Weaver Technologies Racing 25:58:00
5 Grant Woolf 26:08:00
6 Taylor Mcclain Weekend Adventure Team s.t.
7 Nathan Ramsey 27:09:00
8 N.n. 47 27:12:00
9 Sandro Cotliarenko 28:01:00
10 John Allen 28:07:00
11 Philip Peterson 787 Racing 28:10:00
12 Shane Carbonneau Violet Crown Sports Assoc 28:27:00
13 Nathaniel Halstead 29:12:00
14 Dinh Nguyen Bat City Cycling 29:17:00
15 Brian Mowad 29:28:00
16 Kurt Egli Cantu Cycling Wheels s.t.
17 Antonio Garza Bicycle Sport Shop Club 25:46:00
18 Jonathan Jenkins Bicycle Sport Shop DNS
19 David Plaut Tank Engine Crew DNS
20 Ross Hennessy OutRival Racing DNS
21 Nicholas Ybarra Beat the Clock DNS

Singlespeed Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Larrabee Actionbikes 42:12:00
2 Spencer Brown Beat the Clock 42:21:00
3 Roman Lobkovsky Ruckus Racing Project p/b Easy Rider 43:36:00
4 Daniel 'caden' burross Team $uper Awesome 43:52:00
5 Nick Fournier Troublemaker Cycling p.b. 69420 45:49:00
6 Kyle Rodemacher Holland Racing s.t.
7 Ian Fleming Beat the Clock Cycling DNS
8 Chris Trevelise Mafia Racing DNS
9 Nicholas Ybarra Beat the Clock DNS

Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rebecca Scaduto Team $uper Awesome 47:02:00
2 Katy Mcguire Chumba USA 49:12:00
3 Katelynne Marsan ATX Sirens/Driveway Sheros DNS
4 Emily Trahan Weaver Technologies Racing DNS

Women 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Trahan Weaver Technologies Racing 28:06:00
2 Katy Mcguire Chumba USA 28:33:00
3 Victoria Threadgould Primal Endurance 29:00:00
4 Zuzana Sekerova 29:13:00
5 Alicia Danze Ultra Violet 29:41:00
6 Anna Gu Ultra Violet 30:50:00
7 Emily Slack PHENOM 31:13:00
8 Danielle Boniche Team Snacks s.t.
9 Laura Cox Ruckus Racing 29:45:00
10 Caitlin Cash ATX Sirens/Driveway Sheroes s.t.
11 Annette Hernandez Weaver Technologies Racing DNS
12 Katelynne Marsan ATX Sirens/Driveway Sheros DNS

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with