These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men M Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charlie Mullins Independent 0:58:53
2 Jay Ganser Carpe Diem Endurance Racing - CDE Racing 1:00:17
3 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 1:00:51
4 John Proppe Team Lake Effect 1:01:05
5 Shawn Geiger Appalachian Bicycle Racing Association 1:01:28
6 Thomas Franek Lake Effect dress 1:01:32
7 Andrew Boissiere Headwind Cycling 1:01:46
8 Brett Mckay bike ohio 1:02:00
9 Nathan Molnar bike ohio 1:03:03
10 Cameron Jackson Summit Freewheelers 1:03:58
11 Travis Iles Headwind Cycling 1:05:12
12 Zachary Chappell Snakebite Racing 0:59:46
13 Matthew Tinkey Aero Tech Designs Factory Team 1:00:56
14 Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:56:09
15 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling 1:00:19
16 Kyle Mccord Team Logik Junior Development 0:46:15

Men M Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Locke Paradise Garage Racing 0:43:35
2 Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:44:01
3 Zachary Mellion bike ohio 0:44:31
4 Adam Wintz Joy Machines Racing 0:44:38
5 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 0:45:06
6 Stephen Herman Team Dayton Bicycling 0:45:30
7 Kyle Mccord Team Logik Junior Development 0:45:58
8 Philip Weigel J Mac Cycling LLC 0:46:20
9 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:46:33
10 Adam Mcneill Summit Freewheelers 0:46:44
11 Jesse Hawk Independent 0:46:52
12 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:47:03
13 Nathaniel Abbott 1972.0 0:47:39
14 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:47:54
15 Nate Szabo Team Lake Effect 0:48:03
16 Richard May Summit Freewheelers 0:48:24
17 Nathan Reymann Summit Freewheelers Juniors Team 0:48:56
18 Boris Brezo Joy Machines Racing 0:49:56
19 John Maguire Independent 0:43:11
20 James Mazey Maumee Valley Wheelmen 0:43:31
21 Matt Odonnell Independent 0:44:48
22 Patrick Bischof Fatheads/Spin 0:44:57
23 Michael Campana Independent 0:47:12
24 Peter Cline PSIMET Racing 0:48:13
25 Morrison Stoneking Summit Freewheelers Juniors Team 0:43:36

Men M Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Yuanshuai Si Marauders 0:39:41
2 Josh Franek Independent 0:40:25
3 Scott Dickson Independent 0:40:43
4 Tom Corrigan Snakebite Racing 0:40:44
5 Anthony Gliozzo Independent 0:42:11
6 Graham Buchan Independent 0:43:55
7 Mark Eelnurme Downriver Cycling Club 0:44:44
8 Michael Wojtasik Shenanigans Cycling 0:46:16
9 Michael Kinzel Independent 0:46:17
10 Darrell Schmitt The Neighborhood Academy 0:46:58
11 Sev Kurtov Independent 0:42:17
12 Paul Smith Independent 0:42:47
DNF Alex Mesarchik Shenanigans Cycling

Women F Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniela Mehech bike ohio 0:46:38
2 Lorena Brown Wells Fargo Advisors 0:47:23
3 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:48:12
4 Jackie Mckay Bike Ohio 0:48:47
5 Marie Rote bike ohio 0:52:22
6 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:46:00
7 Heather Smith Team Dayton Bicycling 0:50:26

Women F Cat 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Megan Bair Summit Freewheelers 0:30:17
2 Cara Bacher Summit Freewheelers 0:32:02
3 Theresa Augustin Stelleri Performance Training 0:34:00
4 Brianna Ward Shenanigans Cycling 0:34:47
5 Isabella Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:39:33
6 Jodi Mccord Independent 0:38:05
DNF Lyndse Rae faba Stelleri Performance Training

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with