These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Owen August Park Ave Bike p/b Borah Teamwear 0:59:12
2 Timothy O'shea 1:00:01
3 Nathan Chown TEAM CF 1:01:24
4 Luke Principe Full Moon Vista 1:01:33
5 Mark Walters Crankskins / RV&E 1:01:35
6 Alex Davies Campus WheelWorks 1:02:48
7 Lance Johnson Nimrod Squad P/B WNY Cyclocross Club 0:59:22
8 Brendan Mangino Old Goat Gear Exchange/Oak and Crow Coffee 1:01:31
9 Jonathan Siuta WNY Cyclocross Club/Buffalo Bicycling Club 1:04:02
DNF Steven Reuter Full Moon Vista

Men Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Raymond Zilliox Buffalo Bicycling Club 1:03:08
2 Nikolas Di domenico Full Moon Vista 1:00:37

Men Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Funk RIT Cycling 0:43:30
2 Ethan Carney 0:45:18
3 Craig Nittolo Richardson's Canal House 0:46:40
4 Max Burget 0:46:41
5 Calvin Burke Crankskins/RVE 0:46:46
6 Henry Burke Crankskins/RVE 0:48:13
7 Ethan Johnson Campus WheelWorks 0:49:01
8 James Curtis Full Moon Vista 0:44:37
9 Matt Hudson Richardson's Canal House 0:48:09

Men Category 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alan Zawadzki 0:45:28
2 Bao Thai RIT Cycling 0:47:46
3 Noah Coppola RIT 0:42:43
4 Alex Tollman RIT 0:42:52
5 Benjamin Wolf 0:44:15
6 Dan Esler 0:44:38
7 Clifford Dean Old Vegan Farts 0:48:21
8 Brian Simon 0:48:45
9 Charles Parker 0:50:38
10 Kevin Bambury 0:43:28

Men Masters 40+ (Category 1-4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Mccamant 0:48:50
2 Bonnie Symes Campus WheelWorks 0:50:17
3 Steven Gentz Nimrod Squad/WNY Cyclocross 0:53:13

Men Masters 50+ (Category 1-4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Valvo Wineforecaster 0:49:08
2 Bryan Blake Team 2 Cycling 0:51:03
3 John Roden WNY Cyclocross Club 0:51:39
4 Jim Herbert Love & Sprockets 0:48:23

Men Masters 60+ (Category 1-4)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Emrich 0:45:33
2 Brian Borowiec 0:48:32
3 Greg Brett Unattached 0:47:16

Men Single Speed & Fat Bike

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Siuta WNY Cyclocross Club/Buffalo Bicycling Club 0:43:32
2 Jeff Waasdorp Growler Performance Bikes 0:43:56
3 Matthew Kumro Nimrod Squad p/b WNY Cyclocross Club 0:44:48
4 Jeffrey Lubkowski TruePath Racing 0:45:32
5 Glen Friot 0:45:53
6 Justin Vinci RIT Cycling 0:46:20
7 Chris Campbell SHVP 0:48:54

Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bonnie Symes Campus WheelWorks 00:44:04
2 Anne August Park Ave Bike P/b Borah Team Wear 00:47:21
3 Katina Walker Speed Science Coaching/Syracuse Bike 00:47:43
4 Marit Sheffield 00:48:27
5 Laura Kline CORK MONKEY RACING 00:49:54
6 Michelle Daria Campus WheelWorks 00:51:45
7 Katherine Tedesco Nimrod Squad p/b WNY Cyclocross Club 00:44:34
8 Jackie Tedesco Nimrod Squad p/b WNY Cyclocross Club 00:46:37
9 Chelsea Hill Framing Tech 00:47:57
10 Katelyn Murray Campus Wheelworks 00:49:05
11 Aubrey Roden WNY Cyclocross Club 00:51:42
12 Shana Lydon Full Moon Vista 00:44:58

Women 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Qin di Gerwitz-dunn Campus Wheelworks 00:47:41
2 Sarah Hess 00:47:37
3 Jacquelyn Gerwitz dunn Campus Wheelworks 00:52:58
4 Shannon Ripson Campus Wheelworks 00:46:22

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with