These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Herr Elit

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Eriksson Art-V Cycling Club 1:03:16.3
2 Emil Lindgren Ryska Posten SK 1:04:42.3
3 Jonatan Östlund CRT Cykelklubb 1:05:53.7
4 Jakob Bjã¶rklund Team Skoglöfs Bil Idrottsförening 1:06:57.4
5 Felix Petersson Mölndals Cykelklubb 1:07:05.8
6 Lukas Mã¶rtsell rã¶rfors CRT Cykelklubb 1:10:34.0
7 Marcus Jansson Cykelklubben Hymer 1:10:40.9
8 Filip Stark Upsala Cykelklubb 1:06:05.0
DNF Rasmus Mikiver Cykelklubben Hymer 59:31.1

Men Herr Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Filip Mård CRT Cykelklubb 41:09.7
2 Carl Kagevi CRT Cykelklubb 42:07.6
3 Lukas Vernersson Giro Cycle Club 42:11.5
4 Anton Olars Falu Cykelklubb 43:21.5
5 Theodor Antman Falu Cykelklubb 44:33.6
6 Simon Johansson Orienteringsklubben Tyr 45:34.8
7 Axel Sã¤venlund BorÃ¥s cykelamatörer 48:41.2
8 Gustav Eriksson MTB Täby Mountainbikeklubb 48:50.1

Men Herr Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hugo Forssell Cykelklubben Hymer 54:31.7

Men Herrar 30

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andreas Wadstrã¶m Cykelklubben Uni 43:13.3
2 Tobias Kuremyr Cykelklubben Uni 45:36.9
3 Alexander Jã¤gersvã¤rd Göteborgs Cykelklubb 45:53.5
4 Birjer Birgersson Förening Rocket Racing Sweden 47:28.2
5 Anders Andersen MTB Täby Mountainbikeklubb 49:11.3
6 Oscar Ekstam Velodrom Cykelklubben 51:56.7

Men Herrar 40

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Midelf Länna Sport Cykelklubb 49:03.3
2 Mattias Thyr Jönköpings Cykelklubb 52:11.6
3 Fredrik Dahl ML Sports Club 52:33.4
4 Salvador Rincon amat Idrottsföreningen Mantra Sport 53:36.7
5 Magnus Dahlblom Södertälje Cykelklubb 54:06.7
6 Frans Bjelke Göteborgs Cykelklubb 54:14.8
7 Per Kumlin Förening Rocket Racing Sweden 57:28.5
8 Fredrik Sandberg Idrottsföreningen Mantra Sport 57:53.2
9 Kalle Asplund Cykelklubben CX 58:08.8
10 Björn Rundström Tyresö Cykelklubb 59:18.4
11 Johan Zetterstrã¶m SpÃ¥rvägen Cykelförening 49:46.7
12 Gustav Carlsson Borås Cykelamatörer 49:56.9

Men Herrar 50

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stefan Johansson Cykelklubben Valhall 52:43.8
2 Anders Ljungblad Göteborgs Cykelklubb 53:25.0
3 Patric Alm Aktivitus Sports Club 54:08.8
4 Michael Johansson Strömstad Cykelklubb 54:39.3
5 Hã¥kan Ling Baroudeur Fietsclub 55:02.2
6 Ola Svensson Partille Cykelklubb 55:45.5
7 Magnus Pettersen Almby Idrottsklubb 56:06.6
8 Peter Rörfors Cykelklubben CX 51:53.8
9 Stefan Ek Södertälje Cykelklubb 52:01.1
10 Viktor Karlin Cykelklubben CX 53:55.4
11 Carl-fredrik Behrn Örebrocyklisterna 50:14.4

Men Pojkar 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Isak Unger Falu Cykelklubb 21:56.8
2 Oscar Lorentsson Anderstorps Orienteringsklubb 21:57.5
3 Valdermar Carlsson steen Borås Cykelamatörer 23:16.7
4 Oliver Andersen MTB Täby Mountainbikeklubb 23:39.9
5 Jakob Klintgã¤rde Idrottsklubben Hakarpspojkarna 24:23.7
6 Oscar Lã¶vgren Idrottsklubben Hakarpspojkarna 24:24.2
7 William Kindahl Finspångs Cykelamatörer 26:16.3
8 Isak Lã¶vgren FinspÃ¥ngs Cykelamatörer 26:17.3
9 Elliot Antman Trosabygdens Orienteringsklubb 27:58.8

Men Pojkar 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anton Unger Falu Cykelklubb 34:12.4
2 Vilmer Ekman Falu Cykelklubb 37:14.3
3 Vilmar Aastrup MTB Täby Mountainbikeklubb 40:06.2
4 Viktor Ã…kerberg Motala AIF Cykelklubb 40:14.2

Men Pojkar 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Greijus Tullinge Sportklubb 48:55.9
2 Rasmus Alm Trosabygdens Orienteringsklubb 50:05.4
3 Oliver Vesterlund Cykelklubben Antilopen 50:16.1
4 Ville Merlã¶v Roslins Cykelklubb 50:37.5
5 Acke Dahlblom Södertälje Cykelklubb 52:30.0
6 Sebastian Pettersson Finspångs Cykelamatörer 54:08.3
7 Adam Nylander Tullinge Sportklubb 55:24.1

Women Damer Elit

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ã…sa Erlandsson Varbergs Mountain Bike Club 37:54.7
2 Clara Lundmark Norbergs Cykelklubb 40:41.8
3 Kajsa Salmela Trek Women Finland/Korson Kaiku 42:21.5
4 Frida Eriksson Art-V Cycling Club 38:40.1

Women Damer Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Felicia Andersson Cykelklubben Master 40:33.2
2 Iza Hã¤rdelin CRT Cykelklubb 42:42.4
3 Amanda Mikaelsdotter Motala AIF Cykelklubb 40:33.7
DNF Ida Johansson Mölndals Cykelklubb

Women Flickor 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Olivia Palmqvist Knivsta Cykelklubb 32:54.8
2 Hanna Norã©n Falu Cykelklubb 33:58.6
3 Therese Landqvist MTB Täby Mountainbikeklubb 36:43.0
4 Lina Eriksson MTB Täby Mountainbikeklubb 41:39.6

Women Flickor 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tilda Hylã©n Falu Cykelklubb 39:08.7
2 Agnes Abrahamsson CK Master 40:24.6
3 Alma Johansson Mölndals Cykelklubb 44:22.5
4 Stina Kagevi Tullinge Sportklubb 45:34.9

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with