These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kent Woermann Olathe Subaru Cycling
2 Shadd Smith Olathe Subaru Cycling
3 Leo Smith Maplewood Bicycle Elite Team
4 Michael Allison Olathe Subaru Cycling
5 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Racing
6 Scott Williamson Olathe Subaru Cycling
7 Jordan Miller Olathe Subaru Cycling
8 Ian Borella Dogfish/Team Noah
9 Hanwei Wang Team Kaos Cycling
10 William Zoughaib
11 Chase Coffman Kuat Trek P/B A&B Cycle
12 Tyler Cheslik Bicycle Shack Racing
13 Matt Ledbetter Move Up Development
14 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
15 Kurt Henkhaus 3 Feet Cycling p/b Foody's
16 Austin Elser
17 Justin Heizer 3 Feet Cycling p/b Foody's
18 Kyle Cress Maplewood Bicycle Elite Team
19 Garrick Valverde Olathe Subaru Cycling
DNF Evan Blankenship Maplewood Bicycle Elite Team
DNF Brian Bradley Kuat Trek P/B A&B Cycle
DNF Justin Hopkins Maplewood Bicycle St. Louis
DNF Austin Hess Kuat Trek P/B A&B Cycle

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Jansen GP Velotek
2 Justin Hopkins Maplewood Bicycle St. Louis
3 Philip Leachman Trailhead Racing
4 Danny Roos GTG Racing
5 William Zoughaib
6 Tyler Cheslik Bicycle Shack Racing
7 Thomas Naden GP Velotek
8 Caleb Teague Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza
9 Pete Majors Bicycle Shack Racing
10 Matt Furlong Maplewood Bicycle St. Louis
11 Mitch Stevens Maplewood Bicycle St. Louis
12 Kurtis Albrecht 3 Feet Cycling p/b Foody's
13 Ross Given Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza
14 Michael link Big tree cycling Maplewood Bicycle St. Louis
15 Abe Eller Grip N Rip
16 Jay Livingston Move Up Development
17 Viet Hoang
18 Darren Heck Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza
19 Austin Hess Kuat Trek P/B A&B Cycle
20 Aaron Sims Cycle City Racing
21 Wiley Duerson Maplewood Bicycle St. Louis
22 Benji Bockting Walt's Bike Shop/Logboat Brewing Co.
23 Kyle Guinn KCBC Racing
24 John Alewine Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza
25 David Heck Bicycle Shack Racing
26 Jeff Baker Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza
27 Will Peterson GP Velotek
28 Kurt Wilson KCBC Racing
29 Mark Horn KCBC Racing
30 Kendall Wiebe GP Velotek
31 Jordan Beever Kuat Trek P/B A&B Cycle
32 Matt O'connor Maplewood Bicycle St. Louis
33 Shawn Knight KCBC Racing
34 Joe Schnapp
35 Edward Hett Bicycle Shack Racing
DNF Connor Remboldt Move Up Development
DNF Shawn Hayden Kuat Trek P/B A&B Cycle

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wiley Duerson Maplewood Bicycle St. Louis
2 Brock Sell GTG Racing
3 Matt Furlong Maplewood Bicycle St. Louis
4 Benji Bockting Walt's Bike Shop/Logboat Brewing Co.
5 Shelby Franklin GP Velotek
6 Jason Chase Move Up Off-Road
7 Thomas Lewin Grip N Rip
8 Trevoer Waggoner GP Velotek
9 Alexander Stephens
10 Marc Thierry
11 Alexander Flunker Team Colavita/ Parisi Coffee
12 Douglas S kemmer
13 Sam Loring Grip N Rip
14 Rob White Grip N Rip
15 Samuel Rew Bicycle Shack Racing
16 Brown Jesse 360 Racing p/b VanDOit.com
17 Kyle Farmer Pastaria - Big Shark Racing
18 Kyle Lockhause
19 Joe Schnapp
20 Shawn Hayden Kuat Trek P/B A&B Cycle
21 Sam Anderson
22 Russell Schmidt
23 Matthew Rivard Prologue Racing
24 Dan Jackson Grip N Rip
25 Daniel Robertson GP Velotek
26 Nathaniel Ninemire Bicycle Shack Racing
27 Tyler Schumacher KCOI Boulevard
28 Paul Culver
DNF Jacob Boman

Men Junior 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Henkhaus 3 Feet Cycling p/b Foody's
2 Franklin Segura Move Up Development
3 Logan Bockwinkel Move Up Development

Men Junior 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jude Borchers
2 Finn Smith KCOI U20
3 Dane Hooks KCOI U20
4 Liam Ellis KCOI U20
5 Maury Navarro KCOI U20
6 Justus Hett
7 Tyler Jansen GP Velotek
8 Philip Neely

Men Masters 40+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jerod Ridge Black Swift/Cycleton Racing Team
2 Shawn Knight KCBC Racing
3 Keith Guilford The Cyclery Racing Team
4 Norman Zellers
5 Brian Bradley Kuat Trek P/B A&B Cycle
6 Christopher Johnson Bicycle Shack Racing
7 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
8 Craig Morris Bicycle Shack Racing
9 JP Brocket Van Dessel Factory Team
10 Gary Dyer
11 Tony Dagiau Sonic Boom Racing
12 Matthew Miller Bicycle Shack Racing
13 Stephen Songer 360 Racing p/b VanDOit.com
14 John Tye Bicycle Shack Racing
15 Kurt Henkhaus 3 Feet Cycling p/b Foody's
16 Tracy Smith
17 Jaime Galvan 3 Feet Cycling p/b Foody's
18 Mark Horn KCBC Racing
19 Jack Mason 360 Racing p/b VanDOit.com
20 Steve Smithers Grip N Rip
21 Jeff Burge Grip N Rip
22 Patrick Angell Grip N Rip
23 Chris Ellis 360 Racing p/b VanDOit.com
24 Steve Wathke 360 Racing p/b VanDOit.com
25 Tim Greene Grip N Rip
26 William Anderson 360 Racing p/b VanDOit.com
DNF Dan Jackson Grip N Rip
DNF John Pahlmann MidwestVelo
DNF Tim Borchers

Men Masters 60+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Littell Bicycle Shack Racing
2 Chip Zimmer KCOI Boulevard
3 Lonnie Kennedy
4 John Wentling 360 Racing p/b VanDOit.com
5 Douglas Bayer Bicycle Shack Racing
6 Jay Raupp Big D Cycling

Men Masters 65+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 ? Harold 360 Racing p/b VanDOit.com
2 Doug Long 360 Racing p/b VanDOit.com
3 Ron Henkhaus Blue River Bicycle Club
4 Reg Robertson Big D Cycling
DNF Mike Harrison KCBC Racing

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lynn Wilson KCBC Racing
2 Finn Taylor City Title Cycling Team
3 Amy Cottrell Elektra Racing
4 Leeann Reed Grip N Rip
5 Cynthia Bracker Women's Free State Racing
6 Marianne Melling GP Velotek
7 Molly Benton Elektra Racing
8 Brianne Guilford GP Velotek
9 Severine Tournadre Grip N Rip
10 Jennifer Lowe Elektra Racing
11 Kelly Skinner Elektra Racing

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Cottrell Elektra Racing
2 Michele Shepard Elektra Racing
3 Molly Benton Elektra Racing
4 Jennifer Lowe Elektra Racing
5 Alyson Green Women's Free State Racing
6 Kelly Skinner Elektra Racing
7 Tiffany Burris Grip N Rip
8 Carolina Navarro Elektra Racing
9 Jill Hamilton-reeves KCBC Racing
10 Yulia Roos Elektra Racing
11 Michelle Lingenfelser KCBC Racing
12 Elizabeth Hablinski Grip N Rip
13 Kelly Galvan Grip N Rip
14 Michaela Neely GP Velotek
15 Rebecca Havens Women's Free State Racing
16 Jennifer Piko KCBC Racing
17 Heather Hett

Women Junior 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Madelyn Ward Quantum Solutions Racing
2 Carolina Navarro Elektra Racing

Women Junior 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liliana Navarro Elektra Racing
2 Michaela Neely GP Velotek
3 Addison Smith GP Velotek
4 Elise Hett

Women Masters 40+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lynn Wilson KCBC Racing
2 Cynthia Bracker Women's Free State Racing
3 Carol Stauffer Grip N Rip
4 Severine Tournadre Grip N Rip
5 Laura Dellutri Grip N Rip
6 Renee Ehrlich The Cyclery Racing Team
7 Amy Bryant Grip N Rip
8 Lisa Doane Big D Cycling
9 Kathleen Raupp Big D Cycling

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with