These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cheyne Parrott Freakshow Aloha Cycling Team
2 Mutlu Basdas Freakshow Aloha Cycling Team
3 Calvin Harris Vivid Cycling Club - VCC
4 ? Dnp Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
5 Ben Crandall Vivid Cycling Club
6 Victor Loyola Tieni Duro Junior cycling
7 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club
8 Matthew Lusk Team Factory Cycles
9 Aaron Bagato Ascend Racing
10 Dan Boehle Stockton bike club
11 Jonathan Miller Low Tide Bicycle Club
12 Ezra Jacobson
13 Mike Greenlee Vivid Cycling Club - VCC
14 Matthias Carrigan
15 Aj Forestiere
16 Massimo Morson Team Swift
17 Jenno Morson
18 David Gerchman Boeing
DNF Owen Miyoshi Fast Freddie Cycling Club
DNF Willem Roux

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brennan Wertz TMB Development p/b Equator Coffees
2 Maddison Russell Fig Mtn Brew Racing
3 Nicholas Bishop Freakshow Aloha Cycling Team
4 Eric Fischer
5 Bradley Wiggs
6 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita
7 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2
8 Vasileios Raptakis SunPower Racing
9 Leo Fissel TMB Development p/b Equator Coffees
10 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
11 Reed Williams Peninsula Velo/Summit Bicycles
12 Stephen Lenz Chico Cycling Team
13 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
14 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
15 Nye Yackle Yackle Brothers Racing
16 Peter Virth D9 Foundation / DNA/CBS RACE TEAM
17 Sean Brandt Dolce Vita Cycling p/b SL2
18 Kevin Mehrens Freakshow Aloha Cycling Team
19 Rich Duff TMB Development p/b Equator Coffees
20 Keith Schwanemann Vivid Cycling Club
21 Johnny White Team Factory Cycles
DNF Saul Chaplin Tieni Duro
DNF Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling
DNF Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling
DNF Jesse Reeves
DNF Xavier Tavorn Team Factory Cycles
DNF Chris Ahl TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Nick Archer Ascend Racing
DNF Kevin Cavallo Freakshow Aloha Cycling Team
DNF Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling
DNF Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling
DNF Henry Killbourn Tieni Duro Junior Cycling
DNF Jason Kent Tieni Duro Junior Cycling Team

Men Master 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Zimny Peet's Coffee Racing
2 Carl Parker Fig Mtn Brew Racing
3 Jimmy Miller Cognition
4 David Mayhew Team Factory Cycles
5 David Allen Cognition
6 Philip Barros
DNF Mike Russell Freakshow Aloha Cycling Team

Men Master 35+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Travis Mccarty VCC
2 Joseph Martin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
3 Jimmy Barboza Revs Road Race p/b kinetic cycles
4 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Unknown Rider
DNF Gregory Kennedy Berkeley Bicycle Club (BBC)
DNF Jorge Vargas REVS Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Zachary Hilton SJBC

Men Master 45+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Philip Malaspina CoreTechs Cycling Team
2 Jason Cruser R4R - Make A Wish
3 Scott Bromstead R4R-Make A Wish
4 John Olsen Schnur Racing
5 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team
6 Steven Aurousseau CoreTechs Cycling Team
7 Jason Hannon Fig Mtn Brew Racing (FMBR)
8 Phil Tercero Coretechs Cycling Team
9 Lucas Paz KaiVelo Racing
10 Scott Giles
11 Michael Holt Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics
12 Richard Reinhardt R4R - Make A Wish
13 Ken Calender R4R -Make-A-Wish
14 Gus Platis Rio Strada Racing
15 Robert Shaw
16 David Porter Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Hussein Saffouri KaiVelo Racing
DNF Joseph Sullivan SJBC
DNF Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
DNF Shaun Bagley JL Velo Masters Racing

Men Master 45+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Hawkins Vivid CC
2 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Minh Nguyen Kovarus/C4 Racing
4 Shea Nolan
5 Unknown Rider
6 Manuel Paz
7 Casildo Romero
8 Russ Freeman Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Val Encomio Funsport Bikes RT
DNF Norbert Kappel SJBC

Men Master 55+ 0pen

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling
2 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11
3 Quentin Sims Hammer Nutrition 53/11
4 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Robert Knock Les Rois/Carefast-Storck
6 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
8 Paul Randall Contra Costa Cycling Club
9 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike
10 John Sullivan Body Concepts
11 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA
12 Thomas Coulter CAL-NAT'S Racing
13 Michael Desa Team Fremont/FFBC
14 Bob Gorman Splunk> Racing
15 Kevin Emerzian Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
16 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen
17 Robert Napieralski Body Concepts
18 Steven Grusis Steve Grusis Race Promotions
19 Frank Grgurina Splunk> Racing
20 Joe Allen VSRT/Livermore Toyota Scion
DNF Gilbert Tarin Splunk Race Team

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colin Patterson Marc Pro Cycling p/b Gym One
2 Tyler Pearce SP2 Life Elite Cycling Team
3 Jason Pedersen Team Simple Green
4 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees
5 Isaiah Oliver SP2 Life Elite Cycling Team
6 Chaz Turmon SP2 Life Elite Cycling Team
7 Blake Anton Marc Pro Cycling Team
8 John Echeveste Fig Mtn Brew Racing
9 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
10 Timmy Bauer SP2 Life Elite Cycling Team
11 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
12 Jason Francia Team Simple Green/Specialized/Rock-n-Road
13 Matt Mikul Terun Elite
DNF Adam Ocamb Team Simple Green/Rock-n-Road/Specialized
DNF Arnaud Borner TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Hanna Johansson Stockholm CK
DNF Terence Traughber SP2 Life Elite Cycling Team
DNF Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team

Women Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gia Nikolova Splunk Race Team
2 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling
3 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling
4 Angie Platis Breakaway Womens Racing

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Courtney Nelson Sho-Air TWENTY20
2 Shannon Castle
3 Victoria Rainbolt
4 Stephanie Nunes Schnur Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with