These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frederick Billet Mid Atl Masters Bicycle Org 49:24
2 Nilsson Ruiz Karma Racing Team 1
3 William Elliston Van Dessel Factory Team s.t.
4 Warren Holzman Mid Atl Masters Bicycle Org 4:32
5 Ron Short Pro Pedals Bike Shop s.t.
6 Israel Arroyo Tuckahoe Racing s.t.
7 Eric Wallenburg Aistriu Cycling 4:36
8 Kevin Bisch Thru-it-all Cycling 4:54
9 Bill Wahl s.t.
10 Eric Williams Bicycle Therapy Racing s.t.
11 Brad Thompson 5:09

Men Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Edward Bennett Jamison Capital - Cannondale 44:36
2 Fred Tanjutco Team B3 Bicycles 3
3 Warren Holzman Mid Atl Masters Bicycle Org 23
4 William Elliston Van Dessel Factory Team 1:07
5 Frederick Billet Mid Atl Masters Bicycle Org s.t.
6 Justin Wheeler Bigfoot Endurance Racing Team 2:15
7 David Walker 3:05
8 Ron Short Pro Pedals Bike Shop s.t.
9 Eric Wallenburg Aistriu Cycling s.t.
10 Sean Smith Stoudts Brewing Co/jb Mountain -1 Lap
11 Mark Hastings Qcw P/b Cadence Cycling -1 Lap

Men Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christian Sell Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes 54:17
2 David Bennett Karma Racing Team s.t.
3 David Margolin Team Propower/cycle Solutions s.t.
4 Mark Hastings Qcw P/b Cadence Cycling s.t.
5 Jeffrey Holt Pscc-peddler's Shop Cycling Clu 24

Men Open Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Kellum Qcw Cycling 59:42
2 Glenn Ferreira Five Four Sports s.t.
3 Ryan Pettit Vr2209 s.t.
4 Eran Preble Fasturdays Racing 3
5 Bryan Coward Watts Up Cycling 11
6 Ryan Larson Vr2209 s.t.
7 Greg Armstrong Qcw Cycling s.t.
8 Graham Watters Kelly Benefit Strategies/lsv s.t.
9 Elliot Olsen Karma Racing Team s.t.
10 William Wahl Vr2209 s.t.
11 William Elliston Van Dessel Factory Team s.t.
12 Justin Davala s.t.
13 Otto Sanchez Vr2209 s.t.
14 Matthew Fischel Antietam Velo Club Inc s.t.
15 Edward Bennett Jamison Capital - Cannondale s.t.
16 Diego Rodriguez Vr2209 s.t.

Men Open Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bryan Coward Watts Up Cycling 45:02
2 Graham Watters Kelly Benefit Strategies/lsv 26
3 Elliot Olsen Karma Racing Team 41
4 Santiago Pelaez Century Road Club Assoc s.t.
5 Michael Hulse Qcw Cycling s.t.
6 John Sedlak Watts Up Cycling s.t.
7 Ben Moores 44
8 Zacharya Meszoely Ccb 51
9 Stephen Lambers Qcw Cycling 53
10 Michael Malavarca Team Propower/cycle Solutions 54
11 Mackenzie King Cadence Racing 1:13

Men Open Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Holzer Aistriu Cycling 36:43
2 Thomas Sheeran Aistriu Cycling 8
3 Ben Moores s.t.
4 Zacharya Meszoely Ccb s.t.
5 Justin Capetola s.t.
6 Israel Arroyo Tuckahoe Racing s.t.
7 Stephen Ponzer s.t.
8 Kevin Bisch Thru-it-all Cycling s.t.
9 Sean Matkovic s.t.
10 Saen Burgess 14
11 Dante Demaria Young Medalists 16
12 Sean Smith Stoudts Brewing Co/jb Mountain 19
13 Nicholas Goode 20
14 John Rais s.t.
15 Mackenzie King Cadence Racing 39
16 Steven Richmond -1 Lap

Women Open Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mckensie Walker Riptide - Cawes Cycling 48:20
2 Taylor Armstrong Riptide - Cawes Cycling 3:10
3 Randi Dahms 3:12
4 Joan Hanscom 5:05
5 Kelli Wright Guy's Racing Club -2 Laps

Women Open Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Austin Barth Watts Up Cycling 44:32
2 Tricia Moore 2:00
3 Denise Matheny Riptide - Cawes Cycling s.t.
4 Patricia Sonn Watts Up Cycling s.t.
5 Robin Wahl Ps Racing/btb s.t.
6 Nicole Ragonese Watts Up Cycling 2:04
7 Mackenzie Marcinko Riptide - Cawes Cycling s.t.

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with