These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Denzil Hathway ABRT 34:00.0
2 Chad Swanger MARTY'S BICYCLE SHOP
3 Douglas Kauffman SHIRK'S RACING PRESENTED BY TREK
4 Cory Hartman DPS PENN/CANNONDALE
5 Jonathan Martinez RICHMOND VELO SPORT
6 James Martin UNATTACHED
7 Peter Fickinger CHESTER COUNTY VELO
8 Evan Janis ABRT
9 Matthew Tebo ALL AMERICAN RACING
10 Vladimir Sarkisov ALL AMERICAN BICYCLE CLUB
11 Aaron Canale ABRT
12 Streett Silvestri 3D RACING TEAM / TOM'S ATLANTIC CYCLERY
13 Jose Pena BIKEWORKS RACING
14 Darius Shekari CRCA / TEANY CYCLING
15 Craig St onge KEYSONE VELO CLUC
16 Thomas Dreyer WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM
17 Aaron Horvath CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
18 Jeffrey Field WVU ALUMNI
19 William Wiemers NCVC/ UNITEDHEALTHCARE
20 Rick Beuttel GS SIMMERIA
21 James Miceli VILLANOVA CYCLING
22 Luke Mysko ABRT
23 Jeffrey Nalls BIKEWORKS RACING
24 Matthew Albanese ABRT
25 Eric Link
26 Steven Francisco UNIVERSITY OF DELAWARE
27 Ronald Marquette BIG RING VELO CLUB
28 Ted Harris ABRT
29 Ken Hilker KELLY BENEFITS STRATEGIES/LSV
30 Chris Grundner TEAM TBB/DEEP BLUE
31 Brendan Newman BIKE & BUILD
32 David Mcginn BICYCLE THERAPY
33 Alan Giadosh GS SIMMERIA

Cat 5 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Lane TWENTY 20 CYCLING CO.
2 Keith Kline BLUE MTN. VELO
3 Andrew Crabb KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
4 Richard Hardart
5 Eric Schmitt CYCLE-SMART
6 Marty Owens
7 Eric Evans TEAM CHESAPEAKE
8 Mike Comeaux TEAM CHESAPEAKE
9 Edmund Lewis HERSHEY CYCLING
10 Craig Schonour TEAM DRT / DEEP BLUE
11 Richard Braun FIRST STATE VELO SPORT
12 Rick Mcclain TEAM CHESAPEAKE
13 Todd Wenger CCV
14 Dj Hash CHESEPEAKE CYCLE AND SPORT
15 Kyle Newkirk BLUE MOUNTAIN VELO
16 Judd Fodness BLUE MOUNTAIN VELO
17 Peter Salmon
18 Jan Workinger MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
19 Jameson Allen
20 Brandon Freel
21 Dave Haight MID ATLANTIC INDUSTRIAL
22 Lindy Barile GS SIMMERIA
23 Barry Murray ALL-FILL P/B FIRESTONE
24 Robert Gordon
25 Scott Raschke
26 Scott Huber
27 Travis Kinnamon

Cat 5 U19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Urban
2 Paul Murphy KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV

Cat 5 u40

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Delaney TEAM HIGH PEAKS 56:05.0
2 Brooke Bowman MIDDLETOWN BIKELINE
3 Christopher Martens BREAKAWAYBIKES.COM-IFRACTAL
4 Pedro Campos
5 Paul logan Weygandt
6 Gabriel Wertz
7 Aaron Miller
8 Myles Lund
9 Jeremy Hunter CANNONDALE MIDWEST RACING
10 Andrew Dunlap KELLY BENEFIT STRATEGIES LATERAL STRESS
11 Andrew Barranco
12 Michael Urban
13 Jason Hill
14 Jeffrey Damiano
15 Matthew Chambers
16 Bradley Mcgraw
17 Matthew Buckleman TEAM CHESAPEAKE
18 Brett Albright
19 Nathan Jacobs UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA
20 Christopher M. jones UNIVERSITY OF MARYLAND
21 Cameron Ward
22 John Parker MIDDLETOWN BIKE LINE
23 Peterj Dziembowski QCW - BREAKAWAYBIKES.COM-IFRACTAL
24 Carlos Luna 3D RACING TEAM/TOMS ATLANTIC CYCLERY
25 Anthony Smith BLUE MOUNTAIN VELO
26 Ryan Cimo BLUE MOUNTAIN VELO
27 Raymond Mercado TEAM CHESAPEAKE
28 Matthew Mory
29 Lemond Adams BREAKAWAYBIKES.COM-IFRACTAL
30 Paul Murphy KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
31 Richard Simons TEAM CHESAPEAKE
32 Richard Rudoff JIMMY JOHN'S
33 Hubert Sacilowski BLUE MOUNTAIN VELO
34 Nathan Boyd

Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Ratzell GS SIMMERIA 22:00.0
2 Scott Hodder SIGNATURE CYCLES/ROCKSTAR
3 Rick Tucker KELLY BENFITS STRATEGIES/L S V
4 Douglas Jones GS SIMMERIA
5 Bryan Patton MIDDLETOWN BIKE LINE
6 Scharff David Lateral Stress Velo Inc.
7 Ernie Elliott INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING CLUB
8 Richard Kazimir CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA
9 Noel Heitmann THRU IT ALL BODY SHOP
10 Brian Mcandrews TEAM MAKURI
11 Dean Smith GS SIMMERIA
12 Kevin Greene BREAKAWAYBIKES.COM-IFRACTAL
13 John Boo KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
14 Jan Felice THRU IT ALL BODY SHOP
15 Mark Sweetman ZEN MASTERS RACING
16 Curt Junge GS SIMMERIA
17 Robert Turner THRU IT ALL BODY SHOP
18 Dan Rosenbaum ZEN MASTERS RACING
19 James Pomeroy THRU IT ALL BODY SHOP
20 David Detlefsen EBS RACING
21 Brian Berry EBS RACING
22 Bruce Brodowski GUY'S RACING CLUB
23 Tom King EBS RACING
24 Dan Ryan MORGAN STANLEY SB/ MARKET EDGE

Women 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joanne Abbruzzesi CHESTER COUNTY VELO
2 Jennifer Bollinger TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
3 Jory Wamsley TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
4 Courtney Chipouras ARTEMIS
5 Tamara Detlefsen CYCLE SPORTS/DOYLESTOWN WHEELMEN
6 Rebecca Frederick KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
7 Natalie Serle BIKE & BUILD INC.
8 Deirdre Weadock KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
9 Maria Maman1 TSV
10 Jamie lee Gossler TEAM TBB/DEEP BLUE
11 A'nna Horgash

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with