These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Drew Fagerlin TMB Development p/b Equator Coffees
2 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2
3 Daniel Stark CBRE Racing
4 Sean O'neal CBRE Racing
5 Frank Greco jr Velocause Centraal Cycling
6 Graham Hymus Davis Bike Club Race Team
7 Ivor Griffiths
8 Jiehua Huang
9 Matthew Perry SquadraSF p/b Terun
10 Julian Rowntree Strangers Racing
11 Matthew Maurer SquadraSF p/b Terun
12 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club
13 Mike Defeo Dolce Vita Cycling p/b SL2
14 Evan Goldberg Dolce Vita Cycling p/b SL2
15 Emmanuel Turlay Squadra SF p/b Terun
DNF Jimmy Barboza Revs Road Race p/b kinetic cycles

Men Master 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Nelson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike
2 Jimmy Miller
3 Scott Cox Cognition
4 Jeremy Barnes
5 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Shawn Yackle King Kog
6 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles

Men Master 35+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gregoire Denis SunPower Racing
2 Jeff Stilwell Rhythm Racing/Mraz Brewing
3 Michael Coughlan Dolce Vita Cycling p/b SL2
4 Shai Traister SV707
5 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike
6 Francois Xavier bucher SunPower Racing
7 Rod Fuhriman
8 Shea Nolan
9 Quincy Dunlap
10 Timoth Howell Body Concepts
11 Justin Buzzard
12 Randy Floyd Body Concepts
DNF Wes Fornes Squadra SF p/b Terun

Men Master 45+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
2 Scott Giles Schnur Racing
3 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing
4 George Tomasich Canyon Velo
5 Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish
6 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team
7 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike
8 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling
9 John Kretschmann Body Concepts Bicycle Racing Team
9 Joseph Sullivan SJBC
DNF Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike
DNF Selim Elhadj

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Coble The Olympic Club
2 Will Riffelmacher The Olympic Club
3 Christopher Baird Olympic Club
4 Chaz Turmon SP2 Life Elite Cycling Team
5 Max Motschwiller The Olympic Club
6 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2
7 Evan Paschke
8 Andrew Haslem Terun Elite
9 Callum Ingram Velo Reno p/b Tamarack Junction
10 Michael Gilson The Olympic Club
11 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
12 Terence Traughber SP2 Life Elite Cycling Team
13 Stefen Creason Data Driven Athlete Racing
14 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2
15 Stuart Grosser The Olympic Club
15 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Timmy Bauer SP2 Life Elite Cycling Team
DNF Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Alex Hanson CBRE Racing
DNF Kieth Strong SunPower Racing
DNF Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathleen Giles Schnur Racing
2 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA
3 Elizabeth Benishin Splunk Race Team
4 Andrea Atkins Splunk Race Team

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with