These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Master 40+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Vincent Marcotte Langlois Brown Racing 0:13:19.92
2 Jeffrey Werner Langlois Brown Racing 0:13:23.70
3 Dave Johnson Pender Racing p/b Neighborhood 0:13:58.89
4 Andrew Haughian Pender Racing p/b Neighborhood 0:14:12.97
5 Jon Bula Pender Racing p/b Neighborhood 0:14:20.53
6 Michael Wegner Langlois Brown Racing 0:14:28.26
7 Jonathan Wood Langlois Brown Racing 0:14:28.92
8 Julian Soh Audi Cycling Team 0:14:36.91
9 Graham Fox Pender Racing p/b Neighborhood 0:14:44.93
10 David Chipchase Liquid Velo 0:14:45.97
11 Thomas Horan Fell Swoop 0:15:13.09
12 Dee Patterson Catup.com 0:15:18.62
13 Matt Dente Fell Swoop 0:16:01.82

Men Master 40+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeremy Cucco Hagens Berman 0:14:52.03
2 Bruce Krebs Liquid Velo 0:15:09.31
3 Zach Juracich Liquid Velo 0:15:14.45
4 Adam Loving Taco Time Northwest Cycling Tea 0:15:17.08
5 Todd Dry Morgan Stanley Racing p/b Old T 0:15:22.87
6 Tyler Free Liquid Velo 0:15:23.31
7 Jeff Pozarski Caliber Home Loans/Gerk's 0:15:26.00
8 Jonas Bakkane Egencia 0:15:34.01
9 Louis Mcgranaghan Liquid Velo 0:15:43.18
10 Chris Joosse Tacoma Bike Racing Team 0:15:46.76
11 Gary Winberg Fount Cycling Guild 0:15:49.62
12 Ernesto Cabanes Tacoma Bike Racing Team 0:16:07.57
13 Emil Hillding 0 0:16:10.91
14 Aaron Locke Morgan Stanley Racing p/b Old T 0:16:16.16
15 Erik Johnson Morgan Stanley Racing p/b Old T 0:16:16.76
16 Bruno Zbinden Liquid Velo 0:16:29.04
17 Michael Litke Liquid Velo 0:16:29.61
18 Ryan Durrie Liquid Velo 0:16:40.91
19 James Shields Liquid Velo 0:16:53.38
20 Battugs Chadraa Nomad Cycling Club 0:17:09.36
21 James Wright Taco Time Northwest Cycling Tea 0:17:10.03
22 Bobby Humphrey Morgan Stanley Racing p/b Old T 0:17:17.83
23 Javkhlanbayar Borkhuu Nomad Cycling Club 0:17:25.68
24 Bat-ulzii Luvsanbat Nomad Cycling Club 0:17:26.02
25 David Friedt Taco Time Northwest Cycling Tea 0:17:58.38
26 Christopher Staats Spin to Win/Fell Swoop 0:20:58.38

Men Master 50+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dieter Fox Fount Cycling Guild 0:14:15.75
2 Mark Sherman Langlois Brown Racing 0:14:18.45
3 John Van der vliet COMOX VALLEY CYCLING CLUB 0:14:34.90
4 Sean Murphy Tacoma Bike Racing Team 0:14:37.93
5 Sean Phillips DropBar Racing 0:14:42.22
6 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates 0:14:44.65
7 Rick Roof Morgan Stanley Racing p/b Old T 0:16:02.44
8 Gregory Luniewski Caliber Home Loans/Gerk's 0:16:14.32
9 Gregory Kauper DropBar Racing 0:16:33.41
10 Bukie Mabayoje 0 0:17:09.79
11 Anthony Pawley Team Tomato 0:17:30.61
12 Roberto Castro Wenatchee Valley Velo 0:17:34.30

Men Master 60+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 0:14:45.14
2 Paul Coffee Morgan Stanley Racing p/b Old T 0:14:51.88
3 Gilbert Tarin Splunk Race Team 0:15:18.31
4 John Rombold Este Racing 0:15:28.24
5 Scott Monett Tacoma Bike Racing Team 0:15:29.40
6 Mark Clausen Taco Time Northwest Cycling Tea 0:15:33.69
7 Garth Ferber Taco Time Northwest Cycling Tea 0:16:31.24
8 Glenn Silver Allegro Cyclery Racing 0:17:43.03
9 Dale Bradbury Morgan Stanley Racing p/b Old T 0:17:48.22
10 Cris Haley TEAM CLEAN POWER 0:17:48.22

Men Senior Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaler Marshall Hangar 15 Bicycles Elite 0:12:51.66
2 Nigel Kinney Langlois Brown Racing 0:12:52.31
3 Cooper Rombold Este Racing 0:13:01.21
4 Patrick Riddell Langlois Brown Racing 0:13:02.49
5 Dylan Davies Langlois Brown Racing 0:13:07.71
6 Jack Bardi Velobody p/b Slocum 0:13:08.21
7 Daniel Lincoln River City Bicycles - Bike Law 0:13:23.19
8 Alexander Amiri Glotman Simpson Cycling 0:13:23.80
9 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 0:13:24.45
10 Lewis Elliot CZracing/Bicycle Haus Racing 0:13:29.85
11 Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law 0:13:30.33
12 Erik Hammerquist Velobody p/b Slocum 0:13:34.06
13 Kyle Buckosky Trek Red Truck Racing pb/Mosaic 0:13:39.37
14 Keelan Ontiveros Velobody p/b Slocum 0:13:43.83
15 Chris Macleod Trek Red Truck Racing pb/Mosaic 0:13:45.91
16 Amiel Flett-brown Glotman Simpson Cycling 0:13:46.80
17 Scott Ofarrell Fount Cycling Guild 0:13:47.21
18 Brendan Armstrong Trek Red Truck Racing pb/Mosaic 0:13:54.23
19 Jackson Bocksnick Glotman Simpson Cycling 0:13:57.18
20 Benjamin Peterson Audi Cycling Team 0:13:58.44
21 Sean Hollenbeck Western Bike Works 0:14:00.08
22 Robert Tornai Therapeutic Associates Pacific 0:14:00.98
23 Taylor Little Pender Racing p/b Neighborhood 0:14:03.00
24 Garrett Hankins Team Mike's Bikes p/b Equator C 0:14:04.07
25 Sean Richardson Cannodale / Fortius 0:14:06.00
26 Ryan Short Este Racing 0:14:06.42
27 Joshua Kropf DC Bank Pro Cycling Team 0:14:13.07
28 Max Ritzow Velobody p/b Slocum 0:14:14.41
29 David Kuester Fount Cycling Guild 0:14:16.07
30 Lewis Whiley Caliber Home Loans / Gerk's 0:14:19.28
31 Leif Olson Este Racing 0:14:25.74
32 Ayden Young Audi Cycling Team 0:14:27.30
33 Ian Spivack Family bike shop Racing 0:14:27.80
34 Riley Pickrell Trek Red Truck Racing pb/Mosaic 0:14:30.18
35 Evan Russell TaG cycling race team 0:14:37.15
36 Wacek Godycki Therapuetic Associates Pacific 0:14:37.20
37 Christopher Carter Este Racing 0:14:40.17
38 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 0:14:40.49
39 Felipe Nystrom Western Bike Works 0:14:46.08
40 Brendan Sheerin Velobody p/b Slocum 0:14:46.52
41 John Bowie Liquid Velo 0:14:47.43
42 Alex Yale Therapeutic Associates Pacific 0:14:48.77
43 Andrew Austin Liquid Velo 0:14:55.64
44 David Miller Therapeutic Associates Pacific 0:15:10.59

Men Senior Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stuart Ayling Este Racing 0:13:29.37
2 Artem Shmidt Hot Wheels T 0:13:57.93
3 Chase King Audi Cycling Team 0:14:11.38
4 Nathan Hakken Apex Racing 0:14:13.28
5 Caleb Bender TaG cycling race team 0:14:24.27
6 Colin Fowlow Glotman Simpson Cycling 0:14:26.04
7 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Pacific 0:14:27.26
8 Maarten Brugmans Egencia 0:14:38.70
9 Caden Stockwell Wenatchee Valley Velo 0:14:42.21
10 Austin Foxley Fount Cycling Guild 0:14:43.36
11 Garrett George Liquid Velo 0:14:45.76
12 Sean Bunce Fount Cycling Guild 0:14:46.22
13 Zehao Li Audi Cycling Team 0:14:49.67
14 Evan Mcbeath Cannodale / Fortius 0:14:53.38
15 Adrian Magun Apex Racing 0:14:59.28
16 Trenton Starkey Fount Cycling Guild 0:15:01.23
17 Ken Daugherty Fount Cycling Guild 0:15:23.89
18 Connor Mcgrady Riverway Dental Racing 0:15:26.79
19 Ryan Olson Independent 0:15:38.78
20 David Mullen Hagens Berman 0:15:40.72
21 Aedan Crocker TaG cycling race team 0:15:45.34

Men Senior Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Blanshan Audi Cycling Team 0:14:26.25
2 Zachary Gudwin Audi Cycling Team 0:14:27.65
3 Ryan Meinhardt Audi Cycling Team 0:14:41.50
4 Kieron Crossley WWU Cycling Team 0:14:51.39
5 Elliott Skopin Apex Racing 0:14:51.49
6 Richard Newcombe Fount Cycling Guild 0:15:01.15
7 Chris Harbers Audi Cycling Team 0:15:04.08
8 Andrey Bykovskiy Fount Cycling Guild 0:15:07.56
9 Skylar Sinow Cannodale / Fortius 0:15:15.76
10 Claudio Pozzi Fount Cycling Team 0:15:21.40
11 Ben Rotert Allegro Cyclery Racing 0:15:21.46
12 Manu Moore Cannodale / Fortius 0:15:22.80
13 Kyle Sanford Wenatchee Valley Velo 0:15:24.59
14 Evan Richardson Team Cannondale/Escape Velocity 0:15:31.15
15 Andreas Broxson Wenatchee Valley Velo 0:15:33.82
16 Curt Busch Fount Cycling Guild 0:15:37.27
17 Mathew Simmons WWU Cycling Team 0:15:37.91
18 Justin Laford Taco Time Northwest Cycling Tea 0:15:38.20
19 Trey Trefry Broadmark/Mt Si MTB 0:15:38.21
20 Daniel Rossano Fount Cycling Guild 0:15:38.41
21 Josh Mcbee 0 0:15:41.34
22 Ryan Dennison 0 0:15:42.80
23 Julian Mydlil Fount Cycling Guild 0:15:46.29
24 Joel Worman Red Devils Cycling Academy 0:15:49.23
25 Aydin Rezazadeh Escape Velocity pb Fortius 0:15:53.94
26 Jeff Rasor Apex Racing 0:15:54.49
27 Stephen Fontenot OMG Racing 0:15:56.42
28 Larry Peterson Wenatchee Valley Velo 0:15:59.29
29 Wenjia Zhao Audi Cycling Team 0:16:02.47
30 Andrew Murphy 0 0:16:07.80
31 Thomas Bondesson Rapha Seattle 0:16:13.87
32 William Cucco Hagens Berman 0:16:16.13
33 Jesse Maris Tacoma Bike Racing Team 0:16:18.56
34 Ryan Spivey Apex Racing 0:16:25.00
35 Sam Horn Apex Racing 0:16:26.08
36 Ivan Lesko 0 0:16:31.80
37 Eric Guan Egencia 0:16:32.60
38 Craig Saxby Wenatchee Valley Velo 0:16:38.36
39 David Gambel 0 0:16:42.31
40 Kit Culbert RCC 0:16:50.20
41 Matthew Schoellhamer Apex Racing 0:17:07.28
42 Bruce Dejong Mutual of Enumclaw 0:17:09.81
43 Morgan Simental Taco Time Northwest Cycling Tea 0:17:20.40
44 Tristan Crocker TaG cycling race team 0:18:52.57
45 Stewart Johnston 0 0:20:17.92

Women Senior Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michelle Howe Northwest Tri & Bike 0:14:50.31
2 Holly Simonson Trek Red Truck Racing pb/Mosaic 0:15:27.86
3 Sarah Van dam Trek Red Truck Racing pb/Mosaic 0:15:43.58
4 Annabella Stoll-dansereau Cannodale / Fortius 0:15:50.10
5 Heather Nielson Therapeutic Associates Pacific 0:15:53.09
6 Jasmine Soh Trek Red Truck Racing pb/Mosaic 0:15:55.05
7 Rachel Geiter 0 0:15:56.26
8 Suzie Brown 0 0:16:05.71
9 Brenna Pauly Trek Red Truck Racing pb/Mosaic 0:16:08.25
10 Caitlin Wallin Team Cannondale 0:16:18.95
11 Colleen Grygier Team Thrive p/b Kaiser Permanen 0:16:21.47
12 Margaux Mcbirney Liquid Velo 0:16:42.72
13 Tori Kalyniuk TaG cycling race team 0:16:42.97
14 Nikki Mohrbacher Team Thrive p/b Kaiser Permanen 0:16:44.63
15 Rachel Thody Este Racing 0:17:24.41

Women Senior Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Veronica Ewers Fount Cycling Guild 0:15:29.84
2 Anna Johnson WWU Cycling Team 0:16:33.38
3 Rachel Wood Team Thrive p/b Kaiser Permanen 0:16:34.25
4 Darci Gillespie Fount Cycling Guild 0:16:40.47
5 Caitlin Mcallister Fount Cycling Guild 0:16:41.97
6 Aid Wuerr Cannodale / Fortius 0:16:49.61
7 Allie Foote Este Racing 0:16:52.95
8 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b W 0:17:27.00
9 Morgan Aguirre Fount Cycling Guild 0:17:32.02
10 Erika Francoeur WWU Cycling Team 0:18:00.63
11 Angela Robertson Devo 0:18:31.26
12 Kaelen Coles-lyster TaG cycling race team 0:18:39.77
13 Samantha Devoir Allegro Cyclery Racing 0:18:46.41
14 Ganchimeg Byambaa Nomad Cycling Club 0:19:35.52
15 Oyuna Zandraa Nomad 0:19:42.40
16 Alycia Staats Egencia 0:22:42.40

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with