These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 1 Men 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Desautels 2:04:24
2 Bendan Mahoney 2:24:52

Cat 1 Men 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Cade 2:03:57
2 Dan Desmarais 2:07:12
3 Josh Flanagan 2:09:41
4 Kevin Killay 2:10:44
5 Travis Burleson 2:15:41

Cat 1 Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Martin 1:57:43
2 Richard Dennison 2:13:57
3 William Paredes 2:17:17
4 Brian Mcinnis 2:38:28

Cat 1 women 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tara Geraghty-moats 2:56:42

Cat 2 Men 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Josiah Lasalle 1:26:56
2 Justin Hunter 1:31:25
3 Brian Barker 1:32:00
4 Jake Grover 1:35:40
5 Eric Gravlin 1:49:59

Cat 2 Men 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ed Meyer 1:26:39
2 Pierre Guervez 1:33:34
3 Randy Boneta 1:41:38

Cat 2 Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Constine 1:34:08
2 Shannon Surdam 1:35:48
3 Tim Kennedy 1:43:30
4 Matthew Stundtner 1:49:11

Cat 2 Women 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathryn Boobar 1:46:50
2 Heather Kilduff 3:05:19

Cat 2 Women 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karen Zunti 1:44:20
2 Sally Mcinnis 2:14:26

Cat 2 men 12-15

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathaniel Gervez 1:33:23
2 Sean Rourke 1:46:30
DNF Ben Stokes DNF

Cat 3 men 13-15

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zazo Freench 47:38:00
2 Dylan Clark 1:02:41

Cat 3 Women 13-15

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lilly Ware 1:13:30

Cat 3 Women 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rebecca Hanissian 52:42:00
2 Andrea Laplume 1:13:52

Cat 3 Men 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Arturo Johnson 49:10:00
2 Kyle Ament 50:12:00

Cat 3 men 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Doty 52:42:00
2 Bill Sanders 56:43:00
3 Dan Breton 1:27:35

Cat 3 Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Hanissian 52:09:00
2 Stephen Oullette 1:01:35

Cat 3 Men 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tomas Masterson 1:01:12
2 Levi Breton 1:29:30

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sam Avery 1:13:00

Elite Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Wissell 1:57:43

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Iwanowicz 2:51:38
2 Jason Selwitz 3:14:52

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with