These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caleb Langley
2 Cooper Fox
3 Lawrence Lauderman iii
4 Ellis Robinson
5 Goeric Daeninck
6 Bryan Ryder ZWS / Brilliant Advice
7 Nathaniel Ganger
8 Ian Barrett
9 Andrew Weiland
10 Richie Minner
11 Rob Luikart Paradise Garage Racing
12 Trevor Miller
13 Justin Kellermeier
14 Chase Snowden
15 Kyle Zander
16 Daniel Brown
17 Stephen Herman
18 Nick Belkowski
19 Matthew Laubach
20 Justin Dennen
21 Quinn Bartlett
22 Nathan Wyrick
23 Michael Cauely
24 Michael Emerson
25 Steve Quelette
26 Adam Downs
27 Doug Carraway
28 Samuel Decker
29 Adam Osterling
30 Peter Post
31 Justin Ratliff
32 Nicholas Scaggs
33 Andrew Woodruff
34 Derek Walker
35 Michael Linse
36 Joseph Hall
37 Sokha Bun
38 Isaiah Wallake
39 Ron Moody
40 Patrick Shirmeyer
41 Christopher Robertson
42 Yasuhiro Yamamoto
43 Trey Shepard
44 Neal Schmitt
45 Aaron Mowery
46 Grant Gillilan
47 Jonathan Schiefer
48 Robert Brnilovich
49 Robert S derrickson
50 Aaron Chancey
51 Duncan Oliver
52 Christopher Grisvard
53 Levi Gaswint
54 Diego Flores
55 Rhys Ivoryganja
56 Mark Sobb
57 Mike Chandler
62 Robert Oehler
DNF Michael Buckner
DNF John Farren
DNF Brandon Goodwin
DNF Tyler Hardin
DNF Marc Jurewicz
DNF Paul Kilroy
DNF Nicholas Lazaroae
DNF Ricky Maynard
DNF David Rich
DNF Joshua Richards
DNF Ryan Vingris

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ricky Dungan
2 John Lowrey
3 Brandon Goodwin
4 Kevin Verhoff Pista Elite
5 Robert Strobel
6 Samuel Decker
7 Joshua Richards
8 Paul Kilroy
9 Aaron Mowery
10 Nicholas Lazaroae
11 Randy Liu
12 Ahmir Ayala
13 Rhys Ivoryganja
14 Andrew Vine
15 Patrick Shirmeyer
16 Jonathan Schiefer
17 Mark Sobb
18 Trey Shepard
19 Jack Mcnamara
20 Gary Zehr
21 Jim Rollins
22 Silas Myers
23 Steve Herron
24 Derek Groves
25 Daniel Lehtonen
26 Neal Schmitt
27 Corey Wilkes
28 Matthew Reiner
29 Kyle Mccord
30 Diego Flores
31 Nicholas Sekas
32 Scott Hencye
33 Michael Buckner
34 David Adams
35 Scott Billman
36 Ricardo Gloria oliveira
37 Kyle Beacher
38 Max Bobbitt
39 Ricky Maynard
40 Mirto Monroy
41 Mike Chandler
42 Julius Woo
43 Geoffrey Dubrow
44 Michael Dennis
45 Derek Fischer
46 Ryan Dotson
47 Shawn Grandon
48 Leo Lackey
49 Bryan Davis
50 Shayne Plourde
51 David Layfield
52 Charles Bowles
53 Michael Frado
54 David Cline
DNF Tyler Bush
DNF Tim Matchulat
DNF David Osborne
DNF Zack Schneider
DNF Sven Setzer
DNF Jacob Thompson
DNF Ian Waddell

Men Pro 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jarret Oldham First Internet Bank Cycling
2 Ben Schmutte First Internet Bank Cycling
3 Justin Kahle 0
4 Eli House DASH RACING
5 Ryan Knapp First Internet Bank Cycling
6 Paul Martin First Internet Bank Cycling
7 Clayton Travis Kreitler Racing Team
8 Matt Bole Kentucky Flyers Cycling Inc
9 Robert Frangi DASH RACING
10 Jacob Henningsen Team Hungry
11 Will Coleman 0
12 Amai Rawls Kentucky Flyers Cycling Inc
13 Enzo Allwein 0
14 Ian Mcshane Clarksville Schwinn/Rapid Transit
15 Daniel Tokarczyk 0
16 Bradley Hoeweler Element Cycles
17 Ryan Gamm Red Kite
18 John Maguire Maumee Valley Wheelmen
19 Nick Glavac Snake Bite Racing
20 Travis Iles Headwind Cycling
21 Eli Hasper DASH RACING
22 Frankie Gonzalez Top Step Development
23 Andrew Boissiere 0
24 Will Murray Kreitler Racing Team
25 Chris Neag Snake Bite Racing
26 Travis Riste Element Cycles
27 Luke Manning Kreitler Racing Team
28 Shawn Aker Headwind Cycling
29 William Burton 859 Cycling
30 Caleb Langley 0
31 Noah Kinney Team Dayton Bicycling
32 Chris Uberti First Internet Bank Cycling
33 David Rose 859 Cycling
34 Luke Chronister Snake Bite Racing
35 Nick Belkowski Team Hungry
36 Jack Mccann First Internet Bank Cycling
37 Matthew Laubach Zone-6 Endurance
38 Cooper Fox Indiana Cycling Development
39 Nathaniel Ganger Zone-6 Endurance
40 James Halpin Ohio Velo
41 Ian Barrett Team Dayton Bicycling
42 Andrew Weiland Headwind Cycling
43 Reid Wilson DASH RACING
44 Christopher Robertson Headwind Cycling
45 Lawrence Lauderman iii Headwind Cycling
46 Rob Luikart Paradise Garage Racing
47 Daniel Brown 0
48 Aaron Daniels Paradise Garage Racing
49 Nathan Wyrick Phoenix Fitness and Training
50 James Raddin 0
51 Zachary Lewis Element Cycles
52 Levi Gaswint 0
53 Joshua Young 0
54 Andy Prickett Team Dayton Bicycling
55 Aaron Cruikshank Snake Bite Racing
56 Michael Emerson Team Hungry
57 Michael Cauely Wolfpack Bike Racing
58 Jarrod Wilder 0
59 Nicholas Scaggs Team Dayton Bicycling
60 Nicholas Vorwerk Team Dayton Bicycling
64 Christopher Poptic Team Dayton Bicycling
DNF Zachary Ross 0
DNF John Becker * First Internet Bank Cycling
DNF Cameron Schmidt Kreitler Racing Team
DNF Joshua Smith 0
DNF Chase Snowden 0

Men 9-16 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Solomon Myers TEAM LOGIK (LogikPower.com)
2 Aubrey Freeman TEAM LOGIK (LogikPower.com)
3 Aidan Lafferty Ann Arbor Velo Club Inc.
4 Conner Hayes
5 Ansel De jong Ann Arbor Velo Club Inc.
6 Cale Mcnamara 0
7 Holden Schmitt Headwind Cycling
8 Abhinav Srinivas Ann Arbor Velo Club Inc.
9 Noah Moody
10 Timothy Daeninck

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kirsten Drehobl
2 Stephanie Zwerner
3 Dana Winfield
4 Laurie Elmore
5 Meghan Piero
6 Karen Lehtonen
7 Brittany Beuthe
8 Tayllor Allen
9 Anna Kristie
10 Heather Smith
11 Dana Mees
DNF Sandra Chambers
DNF Chrissy Zimmermann
DNF Jen Bodine

Women Pro 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Allison Mccurry Gray Goat Sports
2 Jenette Williams Zone-6 Endurance
3 Kelsey Devereaux Team Heroes
4 Laura Webb VeloFemme
5 Lori Nedescu 0
6 Eleanor Dyas 0
7 Jennah Dunham 0
8 Elizabeth Mis Stelleri Performance Training
9 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team
10 Jen Malik 0
11 Brooke Hannon Gray Goat Sports
12 Amela Gruenbart Phoenix Fitness and Training
13 Brooklyn Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com)
14 Jenna Latour-nichols Pro Bike FC Cycling Team
15 Katrina Svach Team Dayton Bicycling
DNF Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders
DNF Grace Bennett Phoenix Fitness and Training

Women 9-16 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fiona Lafferty Ann Arbor Velo Club Inc.
2 Isabella Lawhorn
3 Alinor Daeninck

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with