These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Wilson Team Wompy "1:20:09
2 Anthony Craig Fritz Bike Shop "1:27:00
3 Peter Richards "1:36:12
4 Justin Vogel "1:39:58
5 Sam Avery "1:51:40
6 Aaron Glazebrook "2:22:05

Elite - Female

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alecia Faustini Laurel Bike Club "3:47:07
2 Emily Curley Corner Cycle "3:51:48
3 Kathleen Wanat Minuteman road club/Bike+Life "3:55:57
DNF Mary Guertin Cyclonaut Multisport DNF

Elite - Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Logan Kasper Peak racing/pactimo/Vallybike&ski "2:52:10
2 Amos Brumble CCB racing "3:05:54
3 Erik Carlson Intense Cycles/CCF/NBX "3:23:00
4 Ian Odell Fritz's Bicycle Shop "3:23:04
5 Matthew Domnarski Horst Engineering "3:31:16
6 Doug Guertin Cyclonaut Multisport "3:37:32
DNF Arlo Skowyra DNF
DNF Greg Gunsalus DNF
DNF Kurt Daniello Laurel B.C. DNF

Expert Female Senior (19-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sara Hunt Stage 1 Cycling /Airline Cycles "3:01:55

Expert Female U19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lizzy Gunsalus AP Junior Development P/B Corner Cycle "2:24:45

Expert Female Veteran (40+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Linda Fijol Bicycle World "3:13:09

Expert Male Master (50+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Martin Scottee's Westport Bicycle "2:01:39
2 Richard Pirro NEXT "2:12:43
3 John Mosher Wheelworks Racing "2:17:16
4 Bob Bisson Spin Arts Cycling American Lung Association Cyclin "2:18:26
5 Brian Mcinnis JRA Cycles "2:22:59
6 Alexis Arapoff BMB Racing "2:26:31
7 Ruy Ferreira Scottee's Westport Bicycle "2:27:57
8 William Paredes Blue Hills Cycling Club "2:28:18
9 Christopher Goodhue "2:30:59
DNF Stephen C. witkus JRA Cycles DNF

Expert Male Senior (19-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Pettyjohn "2:00:30
2 Josh Anthony JRA Cycles "2:06:58
3 Andrew Thompson "2:19:38
4 Chris Mitchell Minuteman Road Club "2:28:29
5 Christopher Goodhue "2:53:37
6 Thomas Goodhue "3:21:03

Expert Male U19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keenan Segenchuk New England Devo p/b Cadence Wealth Management "2:26:00

Expert Male Veteran (40-49)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Pare Minuteman Road Club "2:08:17
2 Brian Anderson Minuteman Road Club "2:13:07
3 Chris Busick Minuteman Road Club "2:15:56
4 Vladimir Capka Riverside Racing "2:18:18
5 Matthew Boulay "2:22:31
6 Jason Thompson "2:23:58
7 Herb Grignon Fritz's Bicycle Shop "2:26:16
8 Lucas Provost BZ RIDERS/caperacing.com "2:28:48
9 Oscar Purwin Minuteman Road Club "2:29:34

First Timers

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adrian Seruetnick "35:31
2 Jasmine Eucogco "42:28
3 Jacob Jessie "44:40
4 Hayden Larson "49:52
5 Chase Heppe "56:06
6 Leif Wong "1:50:48
7 Leah Evans-wong "1:50:49

Novice Female Senior (19-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Angie Bean Wild Stallions "1:45:49

Novice Male Master (50+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Mcaleer Scottee�s Westport Bicycle "1:44:55
2 Mike Prifti "1:48:16
3 Stefan Steyn Tubeless Enabled "1:49:28
4 Mark Griffin "3:30:32

Novice Male Senior (19-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Stolberg "1:18:39
2 Eliot Fontaine Fritz's bike shop "1:18:43
3 Nick Sokol NEMBA Racing "1:22:18
4 Thomas Gemelli Somerville Bike Kitchen "1:33:05
5 Jordany Cepeda "1:38:28
6 Patrick Deforge "1:43:38
DNF Davis Franklin DNF

Novice Male U13

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colson Prince "40:46
2 Andrew Burnett "43:32
3 Ethan Faucher "46:32
4 Owen Ambach "46:36
5 Reid Purwin Minuteman Road Club "1:03:24
6 Ryan Facher "1:04:01
7 Brody Faucher "1:13:37
8 Ulysses Wong "1:49:26

Novice Male Veteran (40-49)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Merrill Fritz�s Bicycle Shop "1:15:58
2 Raffaele Melidone Fritz's bicycle shop "1:22:42
3 Mike Wilander Fritz's Bike Shop "1:25:53
4 Ron Remillard "1:34:56
5 Mark Sanita Boro Manufacturing Solutions "3:00:57

Sport Female Senior (19-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Kilduff Bike Zone Cape Cod "4:31:25

Sport Female Veteran (40+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Coscia R Cubed "3:19:21
DNF Sally Mcinnis JRA Cycles DNF

Sport Male Master (50+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Steiger Minuteman Road Club "2:21:47
2 Ted Korza State 9 Racing p/b Vittoria "2:24:22
3 Steven Constine CYCLESMITH "2:29:59
4 Andrew Cutler "2:48:17
5 William Sawyer SpinArts "2:54:10
6 Palmer Clingman Scottee's Westport Bicycle "2:58:56
7 Jan Dreyer Cyclonauts "3:24:24
8 Richard Sanborn "3:32:24
9 Michael Alfano "3:46:07
DNF Scott Nolan DNF

Sport Male Senior (19-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Haley "2:17:53
2 Josiah Lasalle State 9 Racing p/b Vittoria "2:18:37
3 Myles White D'Aniello's Amity Bicycles "2:32:19
4 Thomas Provencher "2:36:16
5 Nick Weissman lafrance Wild Stallions "2:40:10
6 David Diehl Sunapee/Buchika�s/Canary Systems "2:42:21
7 Marc Richards "2:44:13
8 Kris Coffey "3:17:57

Sport Male Veteran (40-49)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chad Willey State 9 Racing "2:20:29
2 Ian Stratton Minuteman Road Club "2:25:33
3 Josh Burnett "2:39:40
4 Dan Lehane SVC/Bikeworks "2:45:04
5 Brian Sanita Class Act Racing "3:13:37
6 Wayne Sanita Class Act Racing "4:16:22
DNF Nathan Wong Fritz's Bike Shop DNF
DNF Jamie Faucher DNF
DNF Michael Jessie DNF

Zanconato Singlespeed - Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Segenchuk New England Devo p/b Cadence Wealth Management "2:16:21
2 Ted Yobaccio "2:20:59
3 Peter Geloso Laurel Bike Club "2:21:28
4 Derek Griggs Recycled Sports "2:28:53
5 Joshua Barber Tri-City Bicycles #4 "2:49:10

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with