These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men - 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Brown Hot Tubes
2 Jay Peer BPC Cycling / ACCM
3 Joe Labonte Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
4 Tim Rainey Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
5 Todd Mosley Smith & Nephew / Memphis Velo
6 Curt Arthur Smith & Nephew / Memphis Velo

Men - 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Glenn Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
2 William Yonkowski Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
3 Nigh Tran Smith & Nephew / Memphis Velo
4 David Lavelle Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
5 Andrew Seamons Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
6 Yale Spina Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
7 Lawrence Ison

Men - Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathan Brown Trek Livestrong U23
2 Matt West Red Ant Racing p/b Vineyard Vines
3 Brad Anderson Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
4 Todd Hickman Smith & Nephew / Memphis Velo
5 Ryan Bosio Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
6 Blake Robertson Smith & Nephew / Memphis Velo
7 John King Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
8 Bryant Funston Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
9 Rick Carpenter Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
10 David Lacek Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
11 Don Panarisi Tristar - BazaarVoice
12 Tim Moore Smith & Nephew / Memphis Velo
13 Joe Mcdonald Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
14 Mac Johnson Marx & Bensdorf Cycling / ACCM

Team Time Trial - Men 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Viz Perini Los Locos
DNF Brad Holliday Los Locos
DNF Hart Robinson Los Locos
DNF Thom Kelley Los Locos
5 Frank Rehnelt BPC Cycling / ACCM
DNF Richard Murphy BPC Cycling / ACCM
DNF Nicholas Aleman BPC Cycling / ACCM
DNF Richard Patterson BPC Cycling / ACCM
9 Jason Farmer Red Ant Racing p/b Vineyard Vines
DNF Jonathan Pence Red Ant Racing p/b Vineyard Vines
DNF Jay Phillips Red Ant Racing p/b Vineyard Vines
DNF Daurie Schwartz Red Ant Racing p/b Vineyard Vines
13 Bryan Thames BPC Cycling / ACCM
DNF Roland Shapley BPC Cycling / ACCM
DNF Randy Mckinnon BPC Cycling / ACCM
DNF Bill Bizot Los Locos
DNF Jason Dillon Los Locos
DNF Miles Fortas Los Locos
DNF Ted Ferris Los Locos

Team Time Trial - Men 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Mcgill BPC Cycling / ACCM
DNF Brett Shanaman BPC Cycling / ACCM
DNF Rod Yates BPC Cycling / ACCM
DNF Thomas Hardin BPC Cycling / ACCM
5 Jeff Barnes Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
DNF Mike Keenan Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
DNF Gary Thompson Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
DNF Craig Russell Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
9 Jared Montegut Memphis Thunder
DNF Steve Mcbride Memphis Thunder
DNF Anthony Ward Memphis Thunder
DNF Andrew Forsdick Memphis Thunder
13 Brad Malone BPC Cycling / ACCM
DNF Austin Gooch BPC Cycling / ACCM
DNF Jon Vancil BPC Cycling / ACCM
DNF Nathan Greene BPC Cycling / ACCM
17 Michael Smith Unattached
DNF Brad Harriman Unattached
DNF Kurt Johnson Unattached
DNF David Visinsky Unattached

Team Time Trial - Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Casey Malone Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
DNF Marda Kaiser rehnelt Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
DNF Pam Tate Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
DNF Julie Cook Marx & Bensdorf Cycling / ACCM

Team Time Trial - Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lucia Colbert Los Locos
DNF Amy Garner Los Locos
DNF Susan Wampler Los Locos

Women - 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Angela Crone BPC Cycling / ACCM
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with