These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frank P villani Team Somerset 23:38
2 Thomas Byrne BYRNE Racing LLC 30:52

Men Juniors 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Jerris Team Somerset 25:13

Men Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fred Tanjutco Team B3 Bicycles 17:10
2 Kenneth Gilliland Peddlers Shop Cycling Team 17:39
3 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club 17:49
4 Dan Antonelli KickCharge Creative 18:25
5 Mark Cowin Team ProPower/Cycle Solutions 20:18

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Glenn Babikian Finkraft Cycling Team 17:30
2 Rich Carolan Team Type 1 Foundation 18:09
3 Stephen Sambrano Guy's Racing Club 18:52
4 George Kotokis Guy's Racing Club 18:58
5 T.j. Ditullio Action Wheels 21:31
6 Dave Futterman 23:00

Men Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dave Kavanaugh Team ProPower/Cycle Solutions 17:27
2 Fred Rica Redlined Racing 17:28
3 Ralf Warmuth Team SRG 17:31
4 Eric Anderson Team Somerset 17:34
5 Clayton Allen Pro Pedals Bike Shop 17:43
6 Chuck Crocco Team Somerset 17:55
7 Chris Dawson Redlined Racing 18:48
8 Drew Davala VR2209 19:37

Men Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Buchanan Team ProPower/Cycle Solutions 17:43
2 Dana Fallon Team ProPower/Cycle Solutions 17:47
3 Tim Saxon Team ProPower/Cycle Solutions 17:51
4 John Dalzell PA Masters RC p/b Piscitello La 18:11
5 Dan Marion Watts Up Cycling 18:34
6 David Prodorutti West Chester Cycling Club 18:48
7 Ilkka Kruus 19:27
8 Jack Gardner AVC/Team Hagerstown-Washington 19:37
9 Albert Sayers Team ProPower/Cycling Solutions 19:42
10 Benedict Rocco PSRacing/BTB 20:58
11 Steve Barnes Guy's Racing Club 24:40
12 Henry Rinck World Cup Ski & Cycle 24:44
13 Christopher Byrne BYRNE Racing LLC 26:41

Men Masters 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 17:52
2 Don Clapp Team ProPower/Cycle Solutions 18:49
3 Jim Kaeli Colavita - Whole Foods Market R 19:01
4 Richard Maynard Amoroso's Racing Team/Tri State 19:25
5 Gerald Grayce 21:45

Men Non Bike Cat5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Perez Team B3 Bicycles 17:43
2 Daryl Southwood Powered by Stages 18:32
3 Edward Ickowski Nin.jacycling 18:58
4 Joe Emde Team B3 Bicycles 18:59
5 Graham Wedeven Fort Wayne Outfitters 19:36
6 Nicholas Chaya Team Pro Power/Cycle Solutions 19:56
7 Bob Orazem Karma Racing Team 20:43
8 Steven Richmond City Electric 21:13
9 Frank Villani Team Somerset 22:13
10 Trevor Massaconi Wooden Wheels Multi-Sport 23:12

Men Non Bike Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Digregorio Sneakers & Spokes 18:08
2 Thomas Sheeran Aistriu Cycling 18:22
3 Alexander Pavlotskiy Death Row Velo 19:11
4 John Trussell Action Wheels 19:15
5 Mark Cowin Team ProPower/Cycle Solutions 19:37
6 James Dantonio Action Wheels 19:47
7 Jeffrey Holt PSR Racing/BTB 20:34
8 Joseph Yacono Rothman Institute Cycling Team 20:58
9 Brian Guidera 22:07

Men Open Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Moon Millersburg Velo Club p/b Holme 17:04
2 Troy Doll Team Hb Hilltop 18:18
3 Kc Kulp Wooden Wheels Racing 18:42
4 Scott Harrington QCW P/B Cadence Cycling 18:56
5 Brian Frick 19:18
6 David Meyers Henrys Bicycle Team 20:07
7 Joshua Smith Millersburg Velo Club p/b Holmes Cycling & Fitness 20:20
8 Kevin Elmore Redlined Racing 21:20

Men Open Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Hilltop 16:20
2 Chris Yura Honey Stinger Hive 16:48
3 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 16:51
4 Ralf Warmuth Team SRG 17:48

Women Non Bike Cat5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nancy Toolan Team ProPower/Cycle Solutions 21:31
2 Kristine Tanjutco Team B3 Bicycles 21:52
3 Lynn Mueller Cycle Craft/Bulldogs 23:50
4 Jodie Pellish Sturdy Girl Cycling 24:58

Women Non Bike Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Candace Kennedy-hess Sturdy Girl / Vanderkitten 22:09
2 Gina Mooney Action Wheels Bike Shop 23:01
3 Karen Clark Watts Up Cycling 26:21
4 Ellen Hardy BYRNE Racing LLC 30:18

Women Open Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patricia Sonn Watts UP Cycling 19:19
2 Julia Franco Liberty Cycle 20:13
3 Donna Ventura Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 21:13
4 Diane Elmore Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 21:15
5 Shanna Lesico Active Yards / Chester County V 21:24
6 Megan Barto Millersburg Velo Club b/p Holme 23:25
7 Kristin Totoro 23:26
8 Lynne Bussott 26:31

Women Open Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicole Ragonese Watts Up Cycling 19:10
2 Elizabeth Tyrell sturdy girls 20:28
3 Jeanne Davis Team Somerset 26:41

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with