These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3 Masters A 35

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Stumpf Panther / Competitive Cyclist 1:25:20
2 Edward Grystar Freddie Fu Cycling Team st
3 Jake Lifson GPOA st
4 Kevin Ordons Pitt st
5 Jared Babik Team GPOA 1:25:30
6 Andrew Seitz Panther / Competitive Cyclist st
7 Adam Anderson Pro Mountain Outfitters st
8 Stephen Cummings GPOA st
9 Gunnar Shogren Pathfinder st
10 Steven Kurpiewski GPOA st
11 Benjamin Kuhlman Dynamic Physicial Therapy/Pathfinder st
12 Dan Wilson About Time Cycling 1:25:36
13 John Cotter Freddie Fu Cycling Team 1:25:39
14 Brad Dodson Dynamic Physicial Therapy/Pathfinder 1:26:19
15 Drew Chidester Top Gear st
16 Keith Hower Freddie Fu Cycling Team st
17 Ian Baun Team Citius 1:26:25
18 Devin Corboy Team Sexy Guys 1:26:50
19 Todd Latocha Pathfinder
20 Jacob Yundt Iron City Bikes
21 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder 1:04:05
2 Gary Rodosta Breakaway Velo st
3 Gunnar Shogren Team Pathfinder of WV st
4 Jay Downs ChamRakh Cycling 1:06:14
5 Daniel Schar Ag3r / Butler Health System st
6 Edward Mcpherson ChamRakh Cycling st
7 Douglas Keim Winchester Wheelmen st
8 Matt Kettering st
9 Jimmy Feudale
10 Jeffrey Guy ChamRakh Cycling
11 Fritz Kessler Breakaway Velo
12 Marc Glass Breakaway Velo

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Lavengood 1:02:02
2 Duncan Oliver SV/BikeSource Racing Team 1:02:04
3 Seth Rockey Pro Mountain Outfitters 1:02:05
4 Caleb Smith Steel City Endurance 1:02:06
5 Robert Abramson Carnegie Mellon University 1:02:07
6 Matthew Gillespie About Time Cycling 1:02:09
7 Daniel Pascuzzi st
8 Blair Armstrong st
9 Stephen Antonishen Allegheny Cycling Association st
10 Ryan Uber st
11 Jr Petsko Dynamic Physical Therapy/Pathfinder st
12 Travis Olson Consol Energy Racing st
13 Kyle Mihalik Beaver Valley Velo st
14 Matt Manna Big Bang Bikes High Voltage Racing st
15 Chris Hays Steel City Endurance st
16 Dusty Arbogast Pro Mountain Outfitters st
17 Jason Draper 1:02:12
18 David Short Koeles Racing Team 1:02:14
19 Brandon Marshall Pro Bikes 1:02:22
20 Frank Corbett Allegheny Cycling Association 1:02:26
21 Birk Mcgilvrey Beaver Valley Velo 1:02:31
22 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy/Pathfinder 1:02:36
23 Mike Janeiro Steel City Endurance st
24 Scott Benson Pathfinder 1:02:53
25 Marc Zabicki st
26 Cajer Gong Carnegie Mellon University st
27 William Watkins Indiana University-PA 1:03:00
28 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder 1:03:09
29 Kyle Shatzer Carnegie Mellon University
30 Gerald Audet Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
31 Chris Buehler Carnegie Mellon University
32 Chris Jones Dynamic Physical Therapy/Pathfinder
33 Michael Vanderberg Dynamic Physical Therapy/Pathfinder
34 John Gillespie

Women Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Traci Rodosta Breakaway Velo 1:06:14
2 Patricia George Steel City Endurance st
3 Cassie Smith st
4 Tess Senty West Virginia University
DNF Sarah Lukens Velo Femme DNF

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with