These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dante Lobue 00:34:52.00
2 Tim Mcbirney Team Mike's Bikes powered by Equator Coffees 00:35:06.00
3 Miles Hubbard Project '74 00:35:20.00
4 Mathias Jacquelin 00:35:29.00
5 Leah Thomas UCI WTW: TREK - SEGAFREDO 00:35:30.00
6 Colden Kimber 00:36:11.00
7 Cameron O'reilly Alto Velo 00:36:30.00
8 Florian Costa Alto Velo 00:41:49.00
9 Donald Hersam 00:42:19.00
DNF Andrea Cloarec Alto Velo False

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Casey Zieg 00:49:45.00
2 Yale Haley 00:51:57.00

Men Junior 10-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sean Davies San Jose Biker Club 00:17:00.00
2 Alexander Profumo 00:18:25.00
3 Jonah Lee 00:18:45.00
4 Gurveer Dhillon CBRE Racing 00:18:51.00
5 Levi Fisher CBRE Racing 00:19:12.00
6 Lucian Nelson 00:22:33.00

Men Junior 13-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maxwell Doyle CBRE Racing 00:16:06.00
2 David Avery CBRE Racing 00:16:21.00
3 Elijah Fisher CBRE Racing 00:16:35.00
4 Zachary Rudy 00:17:08.00

Men Junior 15-16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Grant Edmister SJBC 00:29:03.00
2 Kevin Li SJBC 00:29:03.00
3 Devin Hawk 00:29:46.00
4 Gavin Mckhann 00:33:36.00

Men Junior 17-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Kaehler 00:27:25.00
2 Corey Shen 00:28:29.00

Men Master 35-39 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stuart Watson Dolce Vita Cycling 00:36:47.00
2 Richard Jones ThirstyBear Cycling 00:37:26.00

Men Master 40-44 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Don Chapin 00:39:28.00
2 Stefano Profumo KaiVelo Racing 00:39:58.00
3 Ivor Griffiths Ride Bikes Bro 00:40:33.00
4 Eric Detrick 00:41:16.00

Men Master 45-49 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lee Piercy 00:35:56.00
2 Mark Tucker Velo Kings Racing p/b ATP Coaching 00:36:09.00
3 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:36:22.00
4 Wes Fornes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 00:41:11.00
5 Aaron Nelson 00:47:27.00

Men Master 50-54 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Bryant 00:34:52.00
2 Aaron Terrazas 00:38:55.00
3 Lanier Benkard Peninsula Velo Cycling Club 00:39:07.00
4 Sean Smith R4R-Make A Wish 00:39:30.00
5 Javier Gallego 00:39:58.00
6 Joseph Bootier 00:41:54.00

Men Master 55-59 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Lyons 00:36:51.00
2 Chris Courtney Velo Kings Racing p/b ATP Coaching 00:38:21.00
3 Wilson Gorrell Folsom Bike 00:38:22.00
4 Rick Lawton R4R-Make A Wish 00:39:46.00
5 John Sullivan 00:41:34.00
6 Richard Owings Freak Show - Aloha 00:44:04.00
7 Mark Bachman 00:44:31.00

Men Master 60-64 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bicycles 00:37:03.00
2 Joseph Foster 00:37:54.00
3 Thomas Coulter Performance Cycle Coaching 00:38:38.00
4 Robert Napieralski Body Concepts 00:38:59.00
5 Lawrence Nolan Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bicycles 00:39:40.00
6 Gilbert Tarin Splunk Race Team 00:41:05.00
7 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:46:33.00

Men Master 65-69 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert anderson Team specialized racing masters 00:28:48.00
2 Frank Winters Clean Power Cycling 00:29:53.00
3 Bryan Patterson Velo Kings Racing p/b ATP Coaching 00:30:29.00
4 Thomas Kellner Sacramento Golden Wheelmen 00:33:33.00

Men Master 70-74 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Larry Wolff 00:30:46.00
2 Mark Kovacic 00:32:59.00
3 Fred Garcy 00:39:50.00

Men Master 75+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Hennessy 00:29:54.00

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robin Betz 00:43:26.00
2 Beth Dawson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:50:08.00

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peggy Lavelle Olympic Club 00:54:43.00
2 Sonia Jaidka 00:57:02.00
3 Shoshana Harlem 01:20:56.00

Women Junior 10-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sophia Avery CBRE Racing 00:19:53.00
2 Abigail Fisher CBRE Racing 00:21:01.00

Women Junior 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Louisa Kelly SJBC 00:32:24.00
2 Paula Rueda San Jose Bicycle Club 00:54:53.00
DNF Nora Vik False

Women Master 35-39 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ashley Nelson E-Voke Racing 00:46:26.00

Women Master 40-44 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Gaffney E-Voke Racing 00:48:45.00

Women Master 45-49 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rikke Preisler San Jose Bicycle Club 00:51:09.00

Women Master 50-54 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tiffany Trevers San Jose Bicycle Club 00:46:35.00
2 June Nguyen 00:55:13.00

Women Master 55-59 Open

Pl First Name Last Name Team Time
DNF ? Dnf Kristen BARTON
DNF Andrea Tyson Andrea TYSON

Women Master 60-64 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:31:50.00
2 Beth Dawson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:33:13.00
3 Peggy Lavelle Olympic Club 00:34:08.00

Women Master 65-69 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elizabeth Benishin Splunk Race Team 00:33:07.00

Women Master 70+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:35:30.00