These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Elite - Cross-country Olympic

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alan Hatherly CANNONDALE FACTORY RACING 1h22:17.41
2 Roger Ferrer vidal 1h25:42.64
3 Aniol Morell coll 1h26:15.99
4 Ever Alejandro Gomez diaz 1h27:19.41
5 Pau Romero barcelo 1h27:35.51
6 Xavier Jove riart MASSI 1h28:06.27
7 Axel Badia celma 1h28:28.66
8 Marti Cateura jordan 1h28:42.57
9 Gerard Moya clapera 1h28:56.32
10 Mario Sinues mico 1h29:51.89
11 Juan Diego Cardenas 1h29:56.42
12 Pau Viladelbosch hinojo 1h30:23.11
13 Alex Alaman mier 1h30:42.00
14 Daniel Hidalgo barreto 1h30:52.20
15 Pau Pujol casellas 1h31:28.27
16 Frank Kelvin Farfan palomino 1h31:36.51
17 Santi Sanchez saurina 1h31:38.95
18 Didac Carvacho sevilla 1h31:39.87
19 Marc Masana masana 1h31:58.06
20 Juan Francisco Diaz torres 1h32:40.01
21 Joan Quintana casanovas 1h33:29.14
22 Aleix Jo martinez 1h33:58.91
23 Genis Marti casado 1h34:10.41
24 Alberto Torres camacho 1h35:04.91
25 Guillem Solanas muntadas 1h35:36.15
26 Lucas Felipe Zawadzky zapata 1h35:41.32
27 Josep PEÑALVER JUAN 1h36:14.45
28 Abel Perez sayos 1h36:25.19
29 Oriol Muxi tatje 1h36:37.72
30 Raul Valles carvajal 1h37:05.55
31 Xavier Frigola sanchez 1h37:56.64
32 Miquel Gaja capdevila LAP
33 Brian Jordan priego LAP
34 Ferran Puiggermanal roca LAP
35 Daniel Gelabert pol LAP
36 Hugo Olmo martinez LAP
37 Oriol Garriga pont LAP
38 Aitor De dios crespo LAP
39 Joan Muntada melet LAP
40 Ignasi Rivera bergos LAP
41 Joan Vila vila LAP
42 Raul Manzano triguero LAP
43 Aleix Moyano sabater LAP
44 Aniol Maso molas LAP
45 Unai Bargo bueno LAP
46 Marti Espejo guixens LAP
47 Juan Luis Garcia escribano LAP
48 Nil BAÑOS CASTELLO LAP
49 Toni Oliveras lopez LAP
50 David Ariza cortes LAP
50 Cristofer Bosque ruano X-SAUCE FACTORY TEAM DNF
51 Joan Calderon bernaldez DNF
52 Enzo Vazquez duchamp DNF
53 Jorge Sanchez lara DNF
54 Gerard Llop martinez DNF

Men Junior - Cross-country Olympic

Pl First Name Last Name Team Time
1 Roger TURNÉ MARINELLO 1h02:23.27
2 Marcel Molist homs 1h02:30.65
3 Eric Ruiz exposito 1h03:52.89
4 Oriol Oliveros avila 1h04:20.45
5 Genis Vila carmona 1h04:45.42
6 Aleix Hierro mayol 1h04:58.04
7 Roger Parella urban 1h05:13.82
8 Ferran Ros bricolle 1h05:28.50
9 Alex Marco garcia 1h05:54.56
10 Jordi Canals saez 1h06:45.72
11 Biel Campas tolosa 1h07:11.00
12 Aniol Sitja gifreu 1h07:28.07
13 Marti Oller valenti 1h07:44.65
14 Pablo Estefania lopez de echazarreta 1h08:14.69
15 Eloi Macia vidal 1h09:39.38
16 Quim Alabert pons 1h09:57.62
17 Joel Cruz perez 1h10:39.97
18 Roc Verdaguer bou 1h12:02.46
19 Lluis Gil queralt 1h12:16.92
20 Marc Xampeny soriano 1h12:41.83
21 Ivan Gallaguet navarro 1h14:02.01
22 Yago Dorado porto 1h14:07.66
23 Arnau Lopez ferrer 1h15:25.85
24 Alex Gonzalez cano 1h17:02.14
25 Sergio Farfan palomino 1h17:28.98
26 Agusti Chavero lleo 1h18:30.91
26 Aleix Farres ricart DNF
27 Aleix Casanovas coll DNF
28 Marc Marina torres DNF

Women Elite - Cross-country Olympic

Pl First Name Last Name Team Time
1 Annie Last LAPIERRE MAVIC UNITY 1h05:52.47
2 Nuria Bosch pico BH COLOMA TEAM 1h11:51.78
3 Noemi MORENO CASTAÑEDA 1h12:49.02
4 Nicole Castillo parramon 1h20:58.81
5 Julia Pujol freixenet 1h23:36.29
5 Esther Villaret reche LAP
6 Rut Ratera tenorio LAP

Women Junior - Cross-country Olympic

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mariona Ratera tenorio 1h03:49.67
2 Zaira Boter fernandez 1h07:20.70
3 Maria Perez gonzalez 1h08:32.38
4 Alba Gonzalez perez DNF
4 Silvia Cuatrecasas aguilera 1h14:23.60