These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keegan O'neill Word-RCB by Cyclisme
2 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
3 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
4 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team
5 Cameron Beard
6 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
7 Dey shaun Lee Word-RCB by Cyclisme
8 ? ?
9 Ivy Taylor

Masters 40+ Cat 2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion
2 Karsten Hagen Evolution Racing Team
3 Christian Tresser Evolution Racing Team
4 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
6 Daryl Hemenway
7 Michael Girard Portland Velo
8 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport
9 John Prosser Pacific Power Blue Sky
10 Nick Blacklock Team Western Bike Works
11 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
12 Tim Butler Evolution Racing Team
13 Tony Dirks Rogue
14 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
15 Sue Butler River City Bicycles
16 Hilary Billington
17 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team
18 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
19 David German Hammer Velo
20 Keith Levesque Rogue
21 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
22 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
23 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team
24 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing

Masters 40+ CAt 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Schock Boneyard Cycling
2 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
3 Nathan Etzel
4 Rob Bingham Life Cycle Racing Team
5 George Wescott
6 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
7 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle
8 Scott Mcknight Team Western Bike Works
9 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
10 Mark Lipchick Life Cycle Racing Team
11 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
12 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky
13 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky
14 David Thielen ii Pacific Power Blue Sky
15 Glenn Johnson Dr Will Bar
16 Sean Bergman Portland Velo
17 Steven Potter Hammer Velo
18 Vilim Fundak
19 Mitch Gold Portland Velo
20 Kevin O'connell Hammer Velo
21 Tom Mclaughlin
22 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
23 Erik Spillman Portland Velo
24 Eddie Wang River City Bicycles
25 Kevin Billingsley Team Western Bike Works
26 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
27 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
28 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky
29 Cary Adams Pacific Power Blue Sky
30 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky
31 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky
32 Sam Shiffman Portland Velo
33 Steve Williams Buy Local Cycling
34 Paul Kanz
35 Andrew Schulz
36 Andrew Nemecek
37 Scott Rath HPChiro/Alpine Mortgage Planning
38 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
39 Okon Udosenata Tensegrity PT Cycling
40 Scott Mccanna Pacific Power Blue Sky
41 Matthew Slater Evolution Racing Team

Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Hamilton
2 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
3 David Miller Team Rose City
4 Richard Desmond Evolution Racing Team
5 Scott Sterling
6 Steve Swanson Team ESC Sports - Bio Racer

Men 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Klipper Guinness Cycling Team
2 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew
3 Christopher Hamilton Rapha Racing NW
4 Donald Reeb
5 Zach Winter Guinness Cycling Team
6 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 Chris Sheppard
8 Zachary Kovalcik Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
9 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
10 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
11 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
12 Ross Brody Buy Local Cycling
13 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling
14 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
15 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew
16 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
17 David Muecke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
18 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew
19 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
20 Joseph Prettyman Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
21 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
22 Clint Culpepper
23 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
24 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
25 Thomas Cody Rapha Racing NW
26 Kenny Prowse
27 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
28 Graham Howard Scott's Cycle and Sports
29 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
DNF Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
DNF Brandt Hueser
DNF Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
DNF Jimmy Lingwood Gentle Lovers
DNF Steven Beardsley Gentle Lovers
DNF Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF Graham Howard Scott's Cycle and Sports
DNF Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF Eddie French Guinness Cycling Team

Men 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing
2 Eric Lagerstrom Athletes Lounge Cycling Team
3 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport
4 John Hartnett CAPA-Soraz Racing
5 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing
6 William Henterly
7 Brian Ratliff The Goon Squad
8 Joshua Lebus Bridgetown Velo
9 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
10 Doug Turnbull
11 Chris Winans Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport
12 Alec Moorman
13 Joel Crouch Ironclad Performance Wear
14 Jonathan Vinson Gentle Lovers
15 Ben Johnson Portland Velo
16 Doug Laplaca
17 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion
18 Timothy Lang
19 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling
20 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
21 Brian Gumpert
22 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
23 Evan Siroky Guinness Cycling Team
24 Joe Dengel West End Bikes/Specialized
25 Erik Bakker Ironclad Performance Wear
26 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew
27 Bennett Shane
28 Alex Yale Ten Guys Named Alex
29 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
30 Andrew Hayes Rogue
31 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 Jarod Seaman Capitol Velo
33 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
DNF Nathan Gibson
DNF Adam Hadley Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF Sean Thielen Portland Velo
DNF Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport
DNF Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF Christopher Bright United Finance
DNF Sean Corey Trusty Switchblade
DNF Christopher Brown River City Bicycles
DNF Byron Breeden Guinness Cycling Team

Men 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling
2 Ben Guernsey Trusty Switchblade
3 Shane Johnson Trinity Bikes
4 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing
5 Andrew Hawley Lost Highway
6 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team
7 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
8 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
9 Gregory Sanders Ironclad Performance Wear
10 Daniel Evans
11 Dave Davis Ironclad Performance Wear
12 Nick Schuetze
13 Vince Blaney Dr Will Bar
14 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
15 Ryan Oconnell Trusty Switchblade
16 Robert k Brown
17 Glenn Johnson Dr Will Bar
18 Richard Rosko Hammer Velo
19 Josiah Zukowski
20 Andrew Warren
21 Cory Sieg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
22 Anthony Roberts Lost Highway
23 Isaac Potoczny-jones crank
24 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling
25 Aaron Nett Trusty Switchblade
26 Douglas Sproston Trusty Switchblade
27 Billy Holcomb Trusty Switchblade
28 John Lin Hammer Velo
29 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
30 Justin Tutor crank
31 August Frank Life Cycle Racing Team
32 Justin Zimmerman
33 John Osborne Pacific Power Blue Sky
34 Edward Delisle CAPA-Soraz Racing
35 Matt Radich Dr Will Bar
36 Robert Grunau
37 Kyle Mccall Portobello-A Better Cycle
38 James Webb Beaverton Bicycle Club
39 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
40 Bradley Hogan Lost Highway
41 Robert Tsunehiro Lost Highway
42 Ben Chinburg
43 Jordan Muller
44 Jimmy Candelaria Hammer Velo
45 Eric Speakman
46 Dan Grabski Portland Velo
47 Earl Hazekamp Capitol Velo
48 Charlie Marchetti flynn
49 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
50 Brian Lynch Dr Will Bar
51 Mark Lagioia
52 Brian Hobelman
53 Jerome Leedy
54 Patrick Palmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning
55 Jordan Staples Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
DNF Kenny Prowse

WOMEN CAT 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
2 Zayda Maguire
3 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
4 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
5 Lisa Turnbull
6 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team
7 ? ?
8 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi

Women Cat 1/2/3 Combined

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
2 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
3 Zayda Maguire
4 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
5 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
6 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
8 Lisa Turnbull
9 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
10 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team
11 Jenn Levo Ironclad Performance Wear
12 ? ?
13 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
14 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
15 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
16 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
17 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear
18 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
19 Kristina Lackner Hutch's-Co-Motion
20 Maureen Kavanagh West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
21 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
2 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
3 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
4 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
5 Jenn Levo Ironclad Performance Wear
6 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
8 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
9 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear
10 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
11 Kristina Lackner Hutch's-Co-Motion
12 Maureen Kavanagh West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
13 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erin Glover Bike Central
2 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
3 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear
4 Brooke Bauer West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
5 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 Lara Kessler Cyclesport.com Racing presentd by BRIHOP
7 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear
8 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear
9 Sarah Hunter Green Submarine Records

Women Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daphne Moore Hammer Velo
2 Rachelle Jorgensen
3 Angela Horton gapay Hammer Velo
4 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
5 Kim Frank Life Cycle Racing Team
6 Meg Mautner Bike Central
7 Maggie Rising Portland Velo
8 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with