These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Perlberg Kissena Cycling Club 01:52.0
2 Ross Baldwin Speedwell Racing
3 Steven Persak Liberty Cycle
4 Zebulon Nelessen Van Dessel Factory Team
5 Eric Ragot Kissena Cycling Club
6 Bryan Fried Century Road Club Assoc
7 Omri Roden
8 Juan Aracena Century Road Club Assoc
9 John f King Pro Pedals Bike Shop
10 John Malcolmson Kissena Cycling Club
11 Eric Noonan Team Marty's
12 Christopher Newport Philadelphia Ciclismo
13 Matt Doyal Pure Energy Cycling-ProAirHFA
14 Amy Cutler Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
15 John Olsen CRCA/Dave Jordan Coaching
16 Rene Herrera Kissena cycling club
17 Chris Redmond Highland Park Hermes

Cat 4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Victoria Brumfield CRCA / Radical Media 41:52.0
2 Helen Hatch CRCA: Inntervation Fitness / Stan's No Tubes Women
3 Chris hrisafie Hadgis CRCA: Innervation Fitness/Stan's NoTubes Women's R
4 Lisa Kennish Century Road Club Assoc
5 Lisa Mazzola CRCA/Radical Media Womans Racing
6 Stephanie Kaplan CRCA/Asphalt Green Cycling Team
7 Donna Tozer Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pit
8 Erin Mandato Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
9 Sherry Shapiro Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
10 Sara Herman CRCA/Asphalt Green Cycling Team
11 Elizabeth Marcello CRCA/Radical Media
12 Nancy Bailey Onondaga Cycling Club
13 Julie Jones Colavita/espnW NJ
14 Jennifer Defalco Colavita Racing Inc.
15 Anaelle Gamanho Somerville Bicycle Shop
16 Michele Levasseur Somerset Wheelmen
17 Laura Simon

Category 4/5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tony Deorio cycle 54 39:35.0
2 Michael Nelson CRCA/Sixcycle-RK&O
3 Steve Mcconnell Team Montclair Bikery
4 Patrik Dyberg Liberty Cycle
5 Ricardo Collado Joyful Cycles Team
6 Alex Binkley CRCA/Gennaro
7 Ilya Cantor MTBNJ.com - Halter's Cycles
8 Didier Forero Montclair Cyclists
9 David Hansen Rogue Race Team
10 Jonathan Pressman Tri State Velo - Amaroso's Racing
11 Kristofer Moore TorcUp/CycleFitters
12 Anthony Gizzi Century Road Club Assoc
13 Tomas Ketcham CRCA/Gennaro
14 Douglas Frey Pure Energy Cycling-ProAirHFA
15 Sean Smith Team Somerset
16 Michael Graback Liberty Cycle
17 Gary Kershner Rock it Riders
18 Unknown Rider
19 Gregory Defiore CRCA / Dave Jordan Coaching
20 Michael Kuehn CRCA/siggi's/NYVelocity
21 Jud Welle Speedwell Racing
22 Ed Figaniak Boss Racing
23 Dmitry Shaposhnikov Joyful Cycles Team
24 Joseph Zurawski MTBNJ.com - Halter's
25 Joshua Renick Columbia University-NYC
26 Rick Woods Liberty Cycle
27 Nicholas White Team Martys
28 Daniel Lehmann Colavita-Baci U19
29 Tristan Orford CRCA/siggi's/NYVelocity
30 Mark Hamilton cycles 54
31 Jeffrey White Kissena Cycling Club
32 Michael Franco Liberty Cycle

Juniors 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ekrem Ayhan Team Bulldog 29:02.0
2 Hunter Robachefski Colavita-Baci U19
3 Mark Yaroshevsky Liberty Cycle
4 Hugo Schreur Liberty Cycle
5 Justin Yuan Liberty Cycle
6 Jacob Boyle Liberty Cycle
7 Pelle Nogueira Colavita U19
8 Kerem Ayhan Team Bulldog
9 Gregorino Cordasco Liberty Cycle
10 Daniel Vaughn Corning/No Tubes Race Team
11 Reilly Carlton Team Somerset
12 Vincent Kmget
13 Alexandra Gebel Team Somerset
14 Johanna Cordasco Liberty Cycle
15 Alexis Antelman Somerset Wheelmen
16 Brayden Andre' Team Somerset
17 Reese Carlton Team Somerset
18 Dominic Giannantonio Somerset wheelman

Juniors 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Lehmann Colavita-Baci U19
2 Stephen Spiller Colavita-Baci U19
3 William Brunner Colavita Racing Inc.
4 Olivia Saunders Team Somerset
5 Delfina Picchio Team Somerset
6 Zachariah Woogen Team Somerset
7 Elissa Antelman Somerset Wheelmen
8 Gabrielle Longchamp Somerset Wheelman
9 Gabe Trevor Somerset Wheelmen

Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gregory Felker Somerset Wheelmen

Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Light Liberty Cycle 47:03.0
2 Darin Bedle Undici / Guardian Coaching Cycling Team
3 Maurice Gamanho Van Dessel Factory Team
4 Eric Merrill Zcc-Zanes cycling
5 Kyle Eckley
6 Kevin Fryberger The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
7 Neal Stoeckel Guardian Coaching
8 Angel Martinez Joyful Cycles Team
9 Walter Risse Mid Atl Masters Bicycle Org
10 David Hansen Rogue Race Team
11 John Olsen CRCA/Dave Jordan Coaching
12 Stephen Cochrane Mid Atl Masters Bicycle Org
13 Jordi Conrado Liberty Cycle
14 Ilya Cantor MTBNJ.com
15 David Kahl
16 Andrew Singson Mambo Kings Racing
17 Ronald Fantano Zanes Cycles
18 Frank Ortiz Pro Pedals Team Express
19 Travis Skinner Knapps Cyclery Racing Team
20 James Nelson Kissena Cycling Club
21 Joshua Renick Columbia University-NYC
22 Igor Bystrycky Cycle Craft Inc

Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Bertolini Liberty Cycle 46:14.0
2 David Taylor Century Road Club Assoc
3 Daniel Coleman Colavita Racing Inc.
4 Scott Hodder SignatureCycles/Rockstar Games
5 Jordi Conrado Liberty Cycle
6 Greg Cordasco Liberty Cycle
7 Rick Spear Target Training
8 Stephen Cochrane Mid Atl Masters Bicycle Org
9 Andy Keesler Liberty Cycle
10 Andrew Singson Mambo Kings Racing
11 Stephen Sambrano Main Line Cycling - BiKyle/Mazur
12 Rich Foley Target Training
13 William Brunner Colavita Racing Inc.
14 David Whitney Somerset Wheelmen
15 Douglas Antelman Somerset Wheelmen
16 Curt Hurst Liberty Cycle
17 Unknown Rider
18 Walter Risse Mid Atl Masters Bicycle Org
19 Airton Azevedo Colavita Racing Inc.
20 Michael Shapanka Watchung Wheelmen
21 Patrick Gellineau Team Squiggle
22 Thomas Bowmaster Liberty Cycle
23 David Kahl
24 James Bernstein Mid Atl Masters Bicycle Org
25 Joe Brennan

Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Kazimir Century Road Club of America 44:48.0
2 Kenneth Hochman Deno's Wonder Wheel Cycling
3 Steve Gerard Atlantic Bike Club
4 Joe Saling Team Somerset
5 David Michaud Five Four Sports
6 Michael Shapanka Watchung Wheelmen
7 Robert Casciato Chester County Cycling Foundation
8 Joseph Zuppa Colavita Racing Inc.
9 Thomas Treptow Pure Energy Cycling-ProAirHFA
10 Jq Wade Rock It Riders
11 Michael Karr Team Montclair Bikery

Women Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Cutler Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell 45:20.0
2 Amy Miner 1K2GO-Onion River Sports
3 Beth Renner CRCA: Innervation Fitness/Stan's NoTubes Women's R
4 Jacqueline Paull Watchung Wheelmen/High Gear Cyclery
5 Raquel Miller CRCA/Houlihan Lokey
6 Unknown Rider
7 Laura Lee vo Century Road Club Assoc
8 Unknown Rider
9 Birgit Reeves CRCA/Radical Media
10 Camie Kornely Century Road Club Assoc
11 Maria Quiroga CRCA/ Radical Media
12 Carol-lynn Mills CRCA/ Houlihan Lokey
13 Erica Adelberg Century Road Club Assoc
14 Nancy Bailey Onondaga Cycling Club

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with