These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Master 20 Km 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Washburn Cycle Lodge 0:31:20.60
2 Frederick Marvel NEBC p/b Cycle Loft 0:33:33.80

Men Master 20 Km 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Potter Arc En Ciel Racing Te 0:31:19.80
2 Mike Maloney Cyclonauts Racers 0:31:20.90
3 Michael Norton Cyclonauts Racers 0:31:23.90

Men Master 20 Km 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Bailey Team Danbury Audi 0:31:20.30
2 Jay Trojan Flandria cafe/ Bikeworks 0:31:20.70
3 Walter Lane Mystic Velo Club 0:31:21.20
4 Ralph Pulver Greater Hartford Cycling Club 0:31:21.20
5 Jeff Gottesman Deno's Wonder Wheel 0:31:21.70
6 Bruce Weinberg Violet Crown 0:31:22.80
7 Edward Kross NEBC p/b Cycle Loft 0:31:24.80
8 Michael Mccabe bikebarnracing.com 0:32:03.40

Men Master 20 Km 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keith Hartstein 545 Velo 0:31:20.70
2 Casey Gawlak Tarmac Cycling/Iron B 0:31:21.60
3 Mitchell Favreau Mystic Velo Club 0:31:21.60
4 Reid Hanford 0:31:22.10
5 Jose r Torres INDEPENDENT 0:31:22.30
6 Hans Hagaman 0:31:22.30
7 Peter Greer team berkshire bike a 0:31:22.50
8 Sam Slater Eastern Bloc 0:31:23.00
9 Tom Doucette NEBC p/b Cycle Loft 0:31:25.10
10 Jim Thompson Cyclonauts Racers 0:31:27.20
11 Bob O'Brien BHCC 0:31:48.30
12 Robert Mortensen Landry's Bicycles 0:32:43.30
13 Pierre Mcmahon Northeast Masters 0:33:19.50

Men Master 20 Km 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Themig Mystic Velo Club 0:31:23.30
2 Ken Milne unattached 0:31:24.00
3 Michael Adsit Skylands Cycling 0:32:03.10
4 Larry Stachowiak CCB Racing 0:32:55.20

Men Master 20 Km 70-74

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Ingraham unattached 0:38:26.20
2 David Reed Mystic Velo Club/NEMC 0:38:39.10
3 Gary Prince unattached LAP

Men Master 20 Km 75-79

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Murphy Northeast Masters 0:36:44.90

Men Master 20 Km 80-84

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fioravante Bares NEBC p/b Cycle Loft 0:39:09.10

Men Master 40 km 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Washburn Cycle Lodge 1:03:22.20
2 Frederick Marvel NEBC p/b Cycle Loft LAP

Men Master 40 km 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Norton Cyclonauts Racers 1:03:04.70
2 David Potter Arc En Ciel Racing Te 1:03:05.00
3 Mike Maloney Cyclonauts Racers 1:03:05.60

Men Master 40 km 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Trojan Flandria cafe/ Bikeworks 1:02:36.70
2 Walter Lane Mystic Velo Club 1:02:46.90
3 David Bailey Team Danbury Audi 1:03:21.80
4 Jeff Gottesman Deno's Wonder Wheel 1:03:22.90
5 Bruce Weinberg Violet Crown 1:03:26.00
6 Edward Kross NEBC p/b Cycle Loft 1:03:27.20
7 Michael Mccabe bikebarnracing.com 1:04:00.90
DNF James Thompson Cyclonauts Racers 0:00:00.00
DNF Ralph Pulver Greater Hartford Cycling Club 0:00:00.00

Men Master 40 km 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keith Hartstein 545 Velo 1:02:46.20
2 Jose r Torres INDEPENDENT 1:03:22.00
3 Casey Gawlak Tarmac Cycling/Iron B 1:03:23.40
4 Hans Hagaman 0:31:22.30
5 Reid Hanford 1:03:24.40
6 Sam Slater Eastern Bloc 1:03:25.90
7 Peter Greer team berkshire bike a 1:03:27.20
8 Mitchell Favreau Mystic Velo Club 1:03:27.70
9 Lawrence Purtill Cox/W.E.Stedman Cycli LAP
10 Tom Doucette NEBC p/b Cycle Loft LAP
11 Robert Mortensen Landry's Bicycles LAP
12 Pierre Mcmahon Northeast Masters LAP
DNF Rick Hardy Boston Road Club 0:00:00.00

Men Master 40 km 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Themig Mystic Velo Club 1:03:27.50
2 Michael Adsit Skylands Cycling 1:04:00.40
3 Larry Stachowiak CCB Racing LAP

Men Master 40 km 70-74

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Reed Mystic Velo Club/NEMC 1:12:56.10
2 Gary Prince unattached LAP

Men Master 40 km 75-79

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Murphy Northeast Masters 1:12:33.50

Men Master 40 km 80-84

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fioravante Bares NEBC p/b Cycle Loft 1:13:08.90

Women Master 20 Km 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lori Cooke Cycle Lodge 0:35:54.10

Women Master 20 Km 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Mullaly CVC/Subaru New Engl 0:35:53.70
2 Denise Mitchell-dignan Mystic Velo Club 0:35:54.10
3 Laura Charewiz Unattached 0:38:08.50

Women Master 20 Km 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Annette Kennedy NEBC p/b cycleloft/ 0:36:45.30
2 Judy Fenner unattached 0:39:21.40

Women Master 20 Km 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 June Froh Mystic Velo Club 0:38:09.70

Women Master 20 Km 70-74

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Lockhart NEBC p/b Cycle Loft 0:38:10.70
2 Vera Truhlar unattached LAP

Women Master 20 Km 75-79

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patricia Grabel unattached 0:37:27.10

Women Master 40 km 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lori Cooke Cycle Lodge 1:12:21.30

Women Master 40 km 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Mullaly CVC/Subaru New Engl 1:12:22.40
2 Denise Mitchell-dignan Mystic Velo Club 1:12:24.20
3 Laura Charewicz unattached 1:14:06.30

Women Master 40 km 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Annette Kennedy NEBC p/b cycleloft/ 1:12:26.50
2 Judy Fenner unattached 1:14:17.40

Women Master 40 km 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 June Froh Mystic Velo Club 1:15:12.10

Women Master 40 km 70-74

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Lockhart NEBC p/b Cycle Loft 1:15:19.10

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with