These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men - Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Gray Virginia Beach Wheelmen
2 Timothy Pope Fat Frogs Elite
3 Joe Altomare Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Terry Lovell JRVS/American Pride
5 Christian Sheridan CRC
6 Nicholas Tempest TPC p/b Conte's VB
7 Jerry Hadley TPC p/b Contes
8 Tim Shockley Virginia Beach Wheelmen
9 Wilson Hale JRVS/American Pride
10 Jennifer Pope
11 Joseph Marques Charlottesville Racing Club

Men - Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ron Skinner Hilton Cycling Club / Walt Racing
2 Christopher Jones Rare Vos
3 Mark Ladow cycle gallery NC
4 Andrew Vann Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Parker Brookfield Miller School of Albemarle
6 Kenneth Sumrell Fat Frogs Racing Team
7 David O'Brien
8 Kyle Smith Cranford Bike Team
9 Rick Levesque Richmond Velo Sport
10 Jorge Zarate fat frogs elite racing team
11 Tom Brookfield Richmond Velo Sport
12 Jason Bradford Fat Frogs Racing
13 Dan Rutter Hilton Cycling Club
14 John Emanuel Carytown Bicycle Company
15 Michael Shipp Celerity Cycling p/b Brooks Systems
16 Jason Lloyd Fat Frogs Racing
17 Giancarlo Pierantoni Charlottesville Racing Club
18 Reuben Santos Hilton Cycling Club / Walt Racing
19 Todd Miller TPC p/b CONTES VB
20 Steven Monk Celerity Cyling p/b Brooks Systems

Men - Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jimmy Picard Richmond Velo Sport
2 Taylor Clarke Miller School of Albemarle
3 Alan Dawkins JRVS/ American Pride Automotive
4 Andy Mckay Fat Frogs Racing
5 Antonio Campos Fat Frogs Racing
6 Jarred Orff East Coast Bicycles
7 Bradley Gresham Fat Frogs Racing
8 Peter Foytik
9 Wayne Champigny Hilton Cycling Club
10 Coty Mills Tripower
11 Chris Lloyd Fat Frogs Racing
12 Matt Keiper Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's Racing
13 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Development
14 Robert Carter Celerity Cycling
15 Aaron Edler Celerity Cycling p/b Brooks Systems
16 Jacob Braun
17 Craig Jordan
18 Anthony Bream Celerity Cycling p/b Brooks Systems
19 Alastair Pounder Constellation Cycling

Men - Junior Men 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Development
2 Chris Lloyd Fat Frogs Racing
3 Grant Brookfield Richmond Velo Sport / 3 Sports
4 Thomas Donigan unattached
5 Dane Craddock Slipstream-Craddock Junior Development
6 Alastair Pounder Constellation Cycling
7 Casey Fulton Team North End
8 James Lloyd Fat Frogs Racing

Men - Junior Men 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parker Brookfield Miller School of Albemarle
2 Taylor Clarke Miller School of Albemarle
3 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Development
4 Benjamin Cosgro

Men - Masters 30+/40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sean Carithers Team Whole Foods
2 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
3 Jeff Craddock Fat Frogs Elite Racing
4 Ron Skinner Hilton
5 Richard Serton CNYC
6 Christian Sheridan Charlottesville Racing Club
7 Brian Kunz JRVS/American Pride
8 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelman
9 Joe Altomare Celerity Cycling p/b Brooks Systems

Men - Masters 50+/60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Clarke Team Whole Foods
2 Kenneth Sumrell Fat Frogs Racing Team
3 Mark King Cutaway-3SPORTS
4 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
5 Ronald Whitenack JRVS/American Pride

Men - Pro1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Terry Turner OX communications p/b cisco
2 Daniel King Cutaway/3sports
3 David Fuentes XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
4 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Sean Carithers Team Whole Foods
6 Marc Warner Cutaway-3Sports
7 Frank Palmieri TPC pb Charmin Ultra
8 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
9 Michael Stearns Battley Harley-Davidson/Sonoma Masters Racing
10 Adam Winck Cutaway-3SPORTS
11 Timothy Pope Fat Frogs Elite

Women - 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
2 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Women - Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Pope Velocita
2 Leslie Winters Edlow Intl p/b BikeBeat/Trek
3 Sally Mcmahon TPC promoted by Contes Hilltop
4 Brenna Hosang Tradewinds Women's Racing
5 Wendy Ulmer Pixel

Women - Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Eichert BikeBeat/VaAssetGroup
2 Dana Stryk Team Sticky Fingers/Specialized
3 Jane Seymour Fat Frogs Racing
4 Mallory Mcnelis Tradewinds Women's Racing

Women - Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Hunter BikeBeat/VaAssetGroup
2 Morgan Schutz BikeBeat/VA AssetGroup
3 Emily Croft JRVS / American Pride Auto
4 Mason Hopkins Team Commonwealth Sports Medicine
5 Julie Fink

Women - Junior Women 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mason Hopkins Team Commonwealth Sports Medicine
2 Claire Dilday Fat Frogs Racing
3 Emily Croft JVRS / American Pride Auto

Women - Junior Women 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mallory Mcnelis Tradewinds Women's Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with