These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 1.2 Hot spot

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Elken
2 Aaron Sander
3 Paul Bourcier

Cat 3 Hot Spot

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samuel Nicoletti
2 J.michael Manning
3 John Kim

Category 5A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Rader Trail Head Cycles
2 Joe Martin Veloce/Felt
3 Ryan Liverman Veloce/Felt
4 Peter Schwane
5 Adrian Richardson Portland State University
6 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
7 Andrew Buswell
8 Ben Verhoeven
9 Michael Aylward Portland Velo
10 Brian Hannibal Vandals Cycling
11 Marc Cota Hammer Velo
12 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
13 Todd Berger Northwest Foot care
14 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky
15 Lawrence Kohn
16 Logan Darling Life Cycle Bike Shop
17 Devin Mast
18 Gary Wallesen
19 Jeff Edes Team S&M
20 Mark Koller
21 Sean Kellogg Nike Cycling
22 Zachary Utz
23 Todd Bauch
24 Cory Duncan
25 Ken Agena
26 Nick Howell Athlete's lounge
27 Murphy Mcfarland Bend Bike 'N Sport
28 Leia Tyrrell

Category 5B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Dillon S.O.L.
2 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
3 John Craft
4 Stuart Allen
5 Azul Dahlstrom-eckman Life Cycle Bike Shop
6 Ian Rogers
7 Andy Olsson
8 Tyler Mangum Life Cycle Bike Shop
9 Trevor O'neal na
10 William Laubernds Alex Cycling
11 David Montes UO Cycling/Lifecycle
12 Kyle Medlin
13 Scott Fisher Liberty Cycle
14 Cliff Allen
15 Tim Aylward
16 Jeff Boehlke
17 Greg Warner Ten Guys Named Alex
18 Mark Biedrzycki Portland Velo
19 Daniel Felts Portland State University
20 Troy Sexton
21 Jon Gornick Hammer Velo
22 John Thompson
23 Tony Turano
24 Jonathan Heritage
25 Jamaal Folsom Existential Velo
26 Oscar Barney Portland State University
27 Stephen Duffy
28 Rob Schultz
29 Jeff Macey Team Air Force
30 David English Vista Ridge Velo
31 Jason Love

Jr 10-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
2 Gabriel Noller Pacific Power Blue Sky
3 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Brian Fawcett Pistis
5 Michael Burton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club
8 Kolben Preble Hammer Velo
9 Derrick Chasse
10 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky
11 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
12 Ethan Hormann ZTeam
13 Addison Browning ZTeam

Master 1.2.3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Turpen Chinook Cycling Club
2 Tim Butler River City Bicycles
3 Karsten Hagen ZTeam
4 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
5 Scott Powell Nike Cycling
6 Mark Magilner Half Fast Velo
7 Robert Huff Half Fast Velo
8 Robert Sheasby Bend Bike 'N Sport
9 Todd Rosier Portland Velo
10 Bruce Rogers Hutch's/Clear Choice/Bend Dental
11 Jake Vanderzanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 Jeffery Otto Portland Velo
13 Luis Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
14 Mark Johnson Bridgetown Velo
15 David Saltzberg Bridgetown Velo
16 George Schreck Finnegans Toys/Discover Chiropractic
17 Doug Smith Bend Bike 'N Sport
18 David Zimbelman ZTeam
19 Michael Dunn ZTeam
20 Tim Ellerbruch Finnegans Toys/Discover Chiropractic
21 Paul Formiller Portland Velo
22 Matthew Slater ZTeam
23 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
24 Joe Durkee bicycleattorney.com
25 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
26 Gordie Cumming
27 Thomas Ghilarducci
28 David Ripp Specialized River City Bicycles
29 Allen Kraft North River Racing
30 Scott Wagnon Team Oregon
31 Jon Nigbor Finnegans Toys/Discover Chiropractic
32 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles
33 Gerry Ellis
34 Ernie Conway Consystency Cycling

Masters 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Smith Tireless Velo
2 Donovan Grabowski Half Fast Velo
3 Michael Rabinowitz Tireless Velo
4 Nick Blacklock Three Rivers Racing
5 Hugh Gapay Hammer Velo
6 David German Hammer Velo
7 Michael Kender Portland Velo
8 Jake Rosenfeld Unattached
9 ? ? Red sleeves
10 Pat Sagers Hutch's/Clear Choice/Bend Dental
11 Greg Meller Life Cycle Bike Shop
12 Bob Albano Unattached
13 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
14 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky
15 John Divelbiss Capitol Velo Racing Club
16 Steve Wursta Bend Bike 'N Sport
17 Chuck Woosley Finnegans Toys/Discover Chiropractic
18 Evan Cumpston Team Rose City
19 Matt James Portland Velo
20 Emile Lemoine
21 Steven Burger Sunset Cycles
22 Eric Stouck Half Fast Velo
23 Eric Ahlvin Pacific Power Blue Sky
24 Kevin O'connell
25 Ken Rodgers
26 Michael Horwitz
27 Zachary Hammond OrganicAthlete
28 Mitch Gold Portland Velo
29 Greg Crane Beaverton Bicycle Club
30 Jeffrey Hwang
31 Dean Anderson North River Racing
32 Burk Webb Portland Velo
33 Glenn Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
34 Eric La morie

Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Christenson Team Rose City
2 Kurt Recknagle Chinook Cycling Club
3 Larry Hiday Liberty Cycle
4 Steve Long North River Racing
5 Jeff Buck Team Rose City
6 David Deatherage Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Tim Rich Team Rose City
8 Richard Desmond Team Oregon
9 Craig Beavers Capitol Velo Racing Club
10 Gregory Hartman Portland Velo
11 Dave Torrance
12 James Thiele Team Rose City
13 Russ Patterson Portland Velo
14 David Smith

Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Brigman Three Rivers Racing
2 Alan Woods Team Rose City
3 Bill Nicolai HeadHunters

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Kim Beaverton Bicycle Club
2 Jan Taborsky Capitol Subaru Cycling
3 Andrew Bennett Hutch's
4 Ryan Brown Chinook Cycling Club
5 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
6 Zachary Kovalcik Team Beer
7 J.michael Manning Three Rivers Racing
8 Derek Newell Team Oregon
9 Sage Freeman Team Oregon
10 Mike Kath Dangerboy racing
11 Harald Graham Specialized River City Bicycles
12 Cort Buchholz Therapeutic Associates Inc. Cycling
13 Gant Enderle Cyclepath Racing
14 Adrian Olmstead HUP United
15 Kent Heli Southtown Velo
16 Luke Demoe Collin's Cycle Shop
17 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club
18 James Norman GSC United
19 Joel Madrone Courage
20 Salvatore Bondi Portland Velo
21 Spencer Newell Therapeutic Associates Inc. Cycling
22 Will Niemann-ross Life Cycle Bike Shop
23 Joe Santos Bridgetown Velo
24 Grant Folske Cyclepath Racing
25 George Gardner
26 Richard Haight Three Rivers Racing
27 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club
28 Tj Paskewich Therapeutic Associates Inc. Cycling
29 Jeff Standish Therapeutic Associates Inc. Cycling
30 Rebecka Hartkop Veloforma
31 Wessel Robin Team Oregon
32 Jason Ames Willamette University Cycling Team
33 Joshua Hanselman 343 Racing
34 Jeffrey Henderson Portland Velo
35 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Inc. Cycling
36 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
37 Justin La vigne Team Oregon
38 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
39 Saul Lopez Half Fast Velo
40 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
41 Allen Stewart Midtown Direct Racing
42 Ruben Markstrom GSC United
43 Aric Rist Half Fast Velo
44 Scott Hill Mob Squad
45 Kevin Thompson Half Fast Velo
46 Patrick Hartigan Finnegans Toys/Discover Chiropractic
47 Wade Goff Half Fast Velo
48 Joshua Lebus Bridgetown Velo
49 David Monnig Ironclad Performance Wear
50 Brian Foresta
51 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
52 David Cowperthwaite Team Oregon
53 Landon Masterfield Oregon Active
54 Jeff Harwood
55 ? ?
56 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles
57 Jim Moore Specialized River City Bicycles

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Banks Portland Velo
2 Scott Larson Capitol Velo Racing Club
3 Josh Bartlemay Team Beer
4 Ron Babcock Portland Velo
5 Raleigh Cronrath Finnegans Toys/Discover Chiropractic
6 Chad Morris Cycle Sport
7 Matt Fox Sunnyside Sports
8 Brian Mccall Veloshop
9 Brent Casady Existential Velo
10 Scott Browning ZTeam
11 Ben Edwards Team S&M
12 Alan Whitney Team Oregon
13 Alex Yale Ten Guys Named Alex
14 Juan Cagampang Hammer Velo
15 Brian Leber Bike Gallery
16 Brian Hitchcock
17 Brian Gerow Ironclad Performance Wear
18 Tyler Williams
19 Mike Lindley Capitol Velo Racing Club
20 Mike Liefeld Existential Velo
21 Jim Allen Capitol Velo Racing Club
22 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky
23 Adam Edgerton Team Oregon
24 Jason Butler-brown Existential Velo
25 Christian Kittelson
26 Kevin Ziemke Team Beer
27 Patrick Gerke Team Oregon
28 Josh Speer Nike Cycling
29 George Carder Team Beer
30 Quenton Conant Ironclad Performance Wear
31 Darren Smith Bend Bike 'N Sport
32 David Davidson Capitol Velo Racing Club
33 Robert Carver Ironclad Performance Wear
34 Clint Culpepper Team Beer
35 Brian Ratliff Portland Velo
36 Alex Kroman Portland Velo
37 ? ?
38 Andrew Utz Unattached
39 Shawn Small
40 David Lord Existential Velo
41 Sean Becker 10 Guys Named Alex
42 Christian Francis Capitol Velo Racing Club
43 Scott Schoettgen Willamette University Cycling Team
44 Ben Guernsey
45 Bill Dolan
46 Joel Morrissette Team Oregon/Sunset Cycles
47 Adam Ward
48 Brody Boeger Ironclad Performance Wear
49 Erik Hofland Artisan Family Racing
50 Eric Provost
51 Bob Moore Sportgenic/Squadra Ovest
52 Benjamin Cary Squadra Ovest
53 Alex Reightley Veloce/Felt
54 Hugh Klinedinst
55 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
56 Brian Barker Ironclad Performance Wear
57 Andrew Hayes Mountain View Cycles
58 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
59 Steven Russell
60 Aijiro Suzuki Ten Guys Named Alex
61 Alexander Birman Beaverton Bicycle Club
62 Todd Foreman-kinder Athlete's lounge
63 Marcus Biancucci Team WebCyclery.com
64 ? ?
65 Andy Su Hutch's/Clear Choice/Bend Dental
66 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
67 Greg Hudson Ironclad Performance Wear
68 Mark Friel

Pro 1.2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Sander Cyclepath Racing
2 Seth Hosmer HPChiro/Bike n' Hike/Giant
3 Evan Elken Land Rover-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Fo
4 Jacob Rathe Hammer/CMG Racing Team
5 John Browning Cyclepath Racing
6 Paul Bourcier Hutch's-OIC
7 Jeff Bannink Team Type 1
8 Aaron Tuckerman Land Rover-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Fo
9 Chris Swan Team Oregon
10 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing
11 Wes Stein Hammer/CMG Racing Team
12 Chris Haverty Bridgetown Velo
13 Jason Riffle HP Chiropractic
14 Nick Skenzick Hutch's-OIC
15 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
16 David Oliphant Therapeutic Associates Inc. Cycling
17 Brian Marcroft Team Oregon
18 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Inc. Cycling
19 Aaron Coker HP
20 Brad Gebhard
21 Christian Tresser Cylepath Racing
22 David Gates Bridgetown Velo
23 Ryan Weaver River City Bicycles
24 David Pilz Gentle Lovers
25 T. kenji Sugahara Team Oregon
26 Dan Vrijmoet Hutch's-OIC
27 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
28 Karsten Hagen ZTeam
29 Mike Sheppard
30 John Leonard Rapha Racing
31 Daniel Quirk Veloce/Felt
32 Daryl Hemenway Portland Velo
33 Carl Hoefer Therapeutic Associates Inc. Cycling
34 Otis Rubottom
35 Brian Sather Oregon Trail Racing
36 Ian Leitheiser Cyclepath Racing
37 Steven Beardsley Gentle Lovers
38 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
39 Mike Mcmanus Finnegans Toys/Discover Chiropractic
40 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
41 Matt Willhite HPChiro/Bike n' Hike/Giant
42 Joseph King Team Oregon
43 Brandon Dyer Therapeutic Associates Inc. Cycling
44 Melissa Sanborn Vanderkitten Racing
45 Quinn Keogh HP Chiropractic
46 Jim Anderson Team Oregon

WOMEN CAT 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jill Howe Therapeutic Associates Inc. Cycling
2 Miranda Moon VELOFORMA-ZYM
3 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Shari White Team Castelli
5 Andrea Fisk Velo Bella
6 Norrene Godfrey Land Rover-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Fo

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karey Miles Therapeutic Associates Inc. Cycling
2 Beth Burns Veloce/Felt
3 Jen Akeroyd Team Group Health
4 Libby Evans Sorella Forte
5 Emily Charbonneau Therapeutic Associates Inc. Cycling
6 Joanna Mensher Gentle Lovers
7 Jessi Brunson Therapeutic Associates Inc. Cycling
8 Elise Huggins Veloforma
9 Kristin Wille Portland Velo
10 Abby Jenkins Bridgetown Velo
11 Georgann Shinn North River Racing
12 Tessa Sugahara Team Group Health
13 Audrey Brown Team S&M
14 Catherine Humblet Veloce/Felt
15 Laura Mcgraw Veloforma

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dawn Riddle Veloshop
2 Anna Clark Ironclad Performance Wear
3 Mary Yax Bend Bike 'N Sport
4 Cara Bussell
5 Justine Saudan Bridgetown Velo
6 Lindsay Kandra Hammer Velo
7 Lindsay Fox Team Oregon
8 Mackenzie Madison
9 Sonja Unrau River City Bicycles
10 Anna Vaughn Hammer Velo
11 Erin Willig Ironclad Performance Wear
12 Kristin Mccarthy Ironclad Performance Wear
13 Deann Krill Ironclad Performance Wear
14 Virginia Pedersen Ironclad Performance Wear
15 Amanda Atwill Bend Bike 'N Sport
16 Tiffany Severson Team Beer
17 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear
18 Serena Bishop Sunnyside Sports
19 Kira Crawford Ironclad Performance Wear
20 Renee Mansour Bend Bike 'N Sport
21 Erica Loder Veloforma
22 Sallyanne Ellis Hammer Velo
23 Sharon Anderson Team Beer
24 Sara Fletcher Bridgetown Velo
25 Angela Horton gapay Hammer Velo
26 Beth Chase Ironclad Performance Wear
27 Ej Barreto Portland State University
28 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
29 Jennifer Woodruff Hammer Velo
30 Heidi Swift Veloforma
31 Lana Pressey Ironclad Performance Wear
32 Eva Vandeusen Ironclad Performance Wear
33 Christy Bigelow Hammer Nutrition
34 Jennifer Schweitzer Veloforma
35 Mary Masla Willamette Cycling
36 Kesamyn Sovulewski Willamette Cycling
37 Kelly Mckean Veloce/Felt
38 Katrina Finley University of Idaho

Women Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Meg Mautner Bike Central
3 Renata Hahn Team Rose City
4 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
5 Grace Mccabe Pacific Power Blue Sky
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with