These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3/4/5 Juniors 1012

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Brackett

Men Cat 1/2/3/4/5 Juniors 1314

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mica Bennett Columbia Bike Club Race Team
2 Joseph Williams Black Oak Racing
3 David Stagner

Men Cat 1/2/3/4/5 Juniors 1516

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samuel Williams Black Oak Racing
2 Judah Bennett Columbia Bike Club Race Team
3 David Dawkins Mercy Cycling Team

Men Cat 1/2/3/4/5 Juniors 1718

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Wickett Tom's Bicycles
2 Hunter Sistrunk

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Stolte TradeWind Energy Cycling Team
2 Patrick Gribbon Momentum Racing
3 Mike Mcneal 360 Sports
4 Phil Harris Oklahoma City Velo Club
5 Tracy Smith Korte Hammer Down Racing
6 Bruce Dunn Team Athlete Forward
7 Brian Bradley Mercy Kuat
8 Dathan Atchison BRC
9 Greg Schmidt
10 Juan Ramirez Momentum Racing
11 Danny Hamilton Snapple Cycling Team
12 Jaime Garzon Momentum Racing
13 Patrick Robinson 360 Racing
14 Bill Sowers Boston Mountain Cyclists
15 Ben Upchurch Dickson Street Cycling Club

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Tilford
2 Joe Engel Mercy Cycling Team
3 Gary Dyer Michelob Ultra - Big Shark Racing Team
4 Bernd Faust
5 Janne Hamalainen Echelon/Charity of Choice
6 Richard Huddleston Michelob Ultra - Big Shark Racing Team
7 Jim Mcdonald Oklahoma City Velo Club
8 Thomas Zoumaras Michelob Ultra - Big Shark Racing Team

Men CAT 123 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charles Huff
2 Stephen Tilford
3 Adam Mills Mercy Cycling Team
4 Jim Farasy Mercy Kuat
5 Ben Silk Bicycles of Tulsa
6 Austin Vinton Mercy Cycling Team
7 Janne Hamalainen Echelon/Charity of Choice
8 Shane Carter Bicycles of Tulsa
9 Justin Leopold Celerity Cycling
10 William Stolte TradeWind Energy Cycling Team
11 Spencer Martin
12 Jerred Brackett Mercy Kuat
13 Todd Campbell Epic Cycling Team
14 Levi Baker Fayetteville Wheelmen
15 Michael Bruzina Dogfish Racing Team
16 Roger Oien
17 Maurice Hessel Metro East Cycling
18 Jason Wulff Quantum Mesa Cycles
19 Josh Johnson Michelob Ultra - Big Shark Racing Team
20 Chris Creed
21 Cale Mcaninch Mercy Kuat
22 Michael Saunders Dogfish Racing Team
23 Peter Krause
24 Josh Estes Team Athlete Forward
25 Luis Galaviz Team Athlete Forward

Men CAT 34 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Beger Momentum Racing
2 Jonathan Barnes DNA Racing
3 Jason Murphy Quantum Mesa Cycles
4 Mike Mcneal 360 Sports
5 Jason Wulff Quantum Mesa Cycles
6 Eric Finks Quantum Mesa Cycles
7 Matt Carnal
8 Grant Erhard Quantum Mesa Cycles
9 Luis Galaviz Team Athlete Forward
10 Grant Najera Tom's Bicycles
11 Jim Coker Ozark Cycling Club
12 Edward Kim Big Tree Cycling
13 Patrick Gribbon Momentum Racing
14 Danny Hamilton Snapple Cycling Team
15 Chad Coccaro HammerHeadBikes.com
16 Michael Sokol HammerHeadBikes.com
17 Theodore Araneta Michelob Ultra - Big Shark Racing Team
18 Austin Lear
19 Joel Raymond Boston Mountain Cyclists
20 Matthew Shipman HammerHeadBikes.com
21 Thomas Hall
22 Ryan Mccormick Mercy Kuat

Men CAT 45 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Carnal
2 Joe Engel Mercy Cycling Team
3 Josh Rodgers Momentum Racing
4 Edward Kim
5 Ben Craig Boston Mountain Cyclists
6 Jared Meyer
7 Michael Sokol HammerHeadBikes.com
8 Joel Raymond Boston Mountain Cyclists
9 Austin Lear Team Colavita/ Parisi Coffee
10 Devin Glenn Big Tree Cycling
11 Anthony Rosales Team Colavita/ Parisi Coffee
12 Patrick Winstead
13 Britta Treece Momentum Racing
14 Tyler Roberts International Christian Cycling
15 Michael Huffaker
16 Anthony Howard
17 Adam Keck Team Colavita/ Parisi Coffee
18 Luke Kuschmeadier
19 Mark Gullet
20 Greg Bennett Columbia Bike Club Race Team
21 Fred Brand
22 Eric Gomez
23 Matt Wickett Tom's Bicycles
24 John Elmore Central Arkansas Velo/CARVE
25 Keith Bassham Tom's Bicycles
26 Dan Johnson
27 Hector Mendoza Mercy Cycling Team
28 Zachary Slavens
29 Jl Lewis Team Soundpony
30 Eric Karlsson Mercy Cycling Team
31 Seth Likens Tom's Bicycles
32 Mike Perkowski
33 Jacob Beers Dickson Street Cycling Club
34 Jason Beck Rams Cycling Team
35 Ira Brown
36 Nathan Bowers Dickson Street Cycling Club
37 Joe Lederer Tom's Bicycles
38 John Neihouse Team Athlete Forward
39 Dennis Roberts ICCC-St. Louis

Men CAT 5 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Kuschmeadier
2 Ryan Faust Boston Mountain Cyclists
3 Casey Lohrenz
4 Fred Brand
5 Keith Bassham Tom's Bicycles
6 Harlan Huey Capps-Rebound Racing Team
7 Eric Gomez
8 Benjamin Rogers Ozark Cycling Club
9 Mark Gullet
10 Karim Farouki Violet Crown Sports Assoc
11 Shawn Hayden
12 Eric Shade
13 John Strathdee
14 David Vong Ozark Cycling Club
15 Nathan Baily
16 Judah Bennett Columbia Bike Club Race Team
17 Connor Estes Black Oak Racing
18 Trent Jackson
19 David Dawkins Mercy Cycling Team
20 Kevin Aubuchon

Women Cat 1/2/3/4/5 CAT 12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aubree Dock Midwest Cycling Community KC

Women CAT 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Lowe The Wheel Racing
2 Cathy Dawkins Mercy Cycling Team
3 Tanya Williams Black Oak Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with