These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3/4 Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathanial Field Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cyclin 0:44:51

Men Cat 1/2/3/4 Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Omalley xXx Racing 0:29:25
2 Nikos Hessert xXx Racing 0:29:42
3 Brandon Berish Alberto's Sport 0:31:41

Men Cat 1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bryce Mead 0:42:53
2 Alexander Pavlov The Body Shop Dunav Ruse 0:44:48
3 Tim Speciale ENZO'S Cycling 0:45:54
4 Teddy Kostadinov 0:49:26
5 Troy Tetzlaff 0:57:18
6 Michael Norton Michael's Cycles Team 1:05:13

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 30-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christian Waterstraat 0:45:22
2 Daniel Dodson W2 Racing 0:48:52
3 Jared Rogers xXx Racing 0:52:54
4 Gregory Hanrahan Michael's Cycles Team 0:57:42
5 Ryan Correa 1:08:33
6 Glenn Leonardo 1:08:54

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Mosora Scarlet Fire Racing 0:45:01
2 Reed Oliff Lamb Little Racing 0:45:51
3 Neil Thomas 0:48:46
4 Mark Misicko Tower Racing 0:52:03
5 Kevin Brown 0:52:12
6 Ken Krebs village verdigris 0:53:29
7 Julio Pretelt 0:53:48
8 Tony Gambino EMC2 0:54:38
9 Jon Smail The Bike Haven 0:59:25
10 Brian Kwak 1:02:00

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 50-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Swartzendruber Scarlet Fire 0:46:15
2 Randy Warren xXx Racing 0:47:17
3 Anthony Meadors EMC2 / Elmhurst Masters 0:47:58
4 David Mcclenahan 0:48:46
5 Val Mitev Team Higher Gear 0:49:53
6 Robert Shellhamer Yesterday's/Outpost Sports 0:50:39
7 John Bucksbaum Vision Quest LLC 0:51:51
8 Wally Posner Alberto's Sport 0:54:07
9 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen 0:56:43
10 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven 0:57:50
11 Brad Berish none 0:58:27
12 Gary Dicicco 1:01:04
13 Ron Powers 1:10:25

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 60-69

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Doughty Scarlet Fire 0:27:05
2 Douglas Mcclellan 0:27:50
3 Tim Clark W2 Racing 0:30:06
4 Bill Kolodziej 0:32:03

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 70-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bob Rivoire 0:41:22

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brady Jordan Korte Hammer Down Racing 0:44:47
2 Ryan Fay xXx Racing 0:45:22
3 Ben-jamin Widoff Hawaii Cycling Club 0:45:24
4 Jason Knauff Burnham Racing 0:46:41
5 Ryan O'boyle South Chicago Wheelmen 0:46:58
6 Brandon Diffenderfer Spidermonkey Cycling 0:48:23
7 John Berberich Michael's Cycles Team 0:50:14

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Kubinski Project 5 Racing 0:47:47
2 Kyle Fleener Jimmy John's Racing Team 0:48:04
3 William Barnes xXx Racing 0:48:16
4 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters 0:48:39
5 Jerzy Trzeciak 0:48:39
6 Jack Arnolde Team Got Wind? 0:49:04
7 James Sneddon PSIMET Racing 0:49:13
8 Michael Burns ABD Cycling Club 0:52:07
9 Guiober Cuevas 0:52:30
10 Ian Kresnak 0:52:39
11 Jordie Field Intelligentsia Racing Society 0:55:13
12 Shawn Laplante Michael's Cycles Team 0:57:52

Women Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leigh Thompson Vision Quest 0:49:22
2 Stacy Appelwick Scarlet Fire Racing 0:49:40
3 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling 1:03:56
4 Shannon Keeton 1:10:53

Women Cat 1/2/3/4 Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emilia Field Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cyclin 0:38:31
2 Danielle Krebs village verdigris 0:45:40

Women Cat 1/2/3/4/5 Masters 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kimberly Gialdini PSIMET Racing 0:56:13

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with