These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1-5 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Paulson
2 Michael Spangenberg Team Rocky Mountain Health Plans
3 Marco Vasquez Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
4 James Slauson
5 Chris Evertsen
6 Chris Law
7 Dan Mieszala ColoBikeLaw.com
8 Matthew Morra University of Idaho
9 John Peterson
10 Thomas Williams
11 Bob Robson
12 Mike Roberts

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 George Hertner
2 Mike Proffitt Competitive Velo - Masters
3 Ken Axford
4 Andrew Passmore
5 Jason Francia Cutters Racing
6 Joseph Wilhelmi
7 Michael Welker
8 Kevin Shaffer
9 Jason Hanson
10 Brian Claytor Cycleton
11 Matthew Morra University of Idaho
12 Brian Tibbs Primal - 1st Bank
13 Danny Whipple
14 Timothy Barr Catalyst Racing
15 Mike West
16 Eddie Rogers Steamboat Velo
17 Joe Helvoigt Pikes Peak Velo
18 Robert Stellick Pikes Peak Velo
DNF Eric Jocz

Men Citizen 12+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathan Mccrary
2 Michael Spangenberg Team Rocky Mountain Health Plans
3 Michael Welker
4 Patrick Valentine
5 Eddie Rogers Steamboat Velo
6 Mark Caraway
7 Russ Wiley Garden of the Gods Bkfst Club
8 Brian Hoffman
9 Pete Brey
10 Scott Hill
11 Brian Tibbs Primal - 1st Bank
12 Marty Deason
13 Chris Mccallum
14 Eric Preston
15 Patrick Jones
16 Tim Halfpop
17 Sean Jones
DNF Jim Shock

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colby Pearce Horizon Organic / Panache Elite Cycling
2 Glen Winkel Natural Grocers Cycling Team
3 Joe Paulson
4 Eric Bennett Get Crackin'-MS Society
5 Mark Legg-compton
6 Russell Harding Natural Grocers Cycling Team
7 Joe Brenner
8 Gage Hecht International Christian Cycling Club
9 Brian Parks
10 Andrew Hemesath Primal - 1st Bank
11 James Slauson
12 Jonathan Cavner
13 Eric Zolner
14 Nicholas Applegate Horizon Organic / Panache Elite Cycling
15 Russel Finsterwald
16 Fernando Riveros paez
17 Jeremy Kroto
18 Katie Compton
19 Brad Neagos CFT Cycling Team
20 Brett Denney Cole Sport
21 Levon Kalemkiarian Revolution Cycle/Twin Six
22 Kalan Beisel
23 Paul Shumate Foxtrot Racing
24 Marco Vasquez Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
25 Cameron Chambers Ethos Racing
26 Byron Nix Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
27 Jack Funk
28 Michael Giem Ronin Racing
29 Craig Meese
30 Sarah Gibeau
DNF Aaron Duston KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Dan Valdes Cool Beans Racing
DNF Sam Chovan Pabst/ Mafia Racing

Women Cat 1-4 18+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katie Compton
2 Jennifer Tripplett
3 Vera Divenyi Naked Women's Racing p/b Tribella
4 Laurel Rathbun Front Rangers Junior Cycling
5 Kyleanne Hunter XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
6 Sue Lloyd RockyMounts~Izze Racing
7 Kelley Bethoney Syn-Fit Race Team
8 Claire Trembath
9 Carla Flores Excel Sports Boulder
10 8 - 114 claire azadi
11 Sabrina Bayles
12 Julie Mckenzie Farm Team Cycling
13 Erin Shaffer GP Velotek
14 Rebecca Lawrence Front Rangers Junior Cycling

Women Citizen 12+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sabrina Bayles
2 Julie Mckenzie Farm Team Cycling
3 Victoria Lawrence Front Rangers Junior Cycling
4 Katherine Lawrence Front Rangers Junior Cycling
5 Michelle Stellick
6 Stephanie Lawrence Front Rangers Junior Cycling
7 Anna Stellick

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with