These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Pro/Cat 1 NRC Stage

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chad Haga UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 14:53.1
2 Tom Zirbel UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 14:59.9
3 David Williams UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:04.0
4 Joey Rosskopf UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team 15:07.6
5 Benjamin Jacques-maynes UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:08.7
6 Kirk carlsen Prooffcycling.com Predator Cycling Carbon Repair 15:12.1
7 Francisco Mancebo UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:12.4
8 Serghei Tvetcov UCI CT: Jelly Belly Cycling 15:12.9
9 Andres Diaz corrales Elbowz Racing 15:13.2
10 Michael Olheiser UCI CT: Competitive Cyclist Racing Team 15:15.8
11 Bobby Sweeting UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:18.6
12 Nathaniel English UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:21.3
13 Scott Zwizanski UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 15:23.1
14 Justin Rossi Marc Pro - Strava 15:23.9
15 Freddie Rodriguez Predator Cycling Carbon Repair 15:25.6
16 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava 15:26.6
17 Joseph Lewis UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team 15:27.2
18 Christopher Barton UCI CT: Bissell Pro Cycling Team 15:28.1
19 Heath Blackgrove Elbowz Racing 15:28.9
20 Travis Mccabe Elbowz Racing 15:32.0
21 Ian Burnett UCI CT: Jelly Belly Cycling 15:32.2
22 Janier Acevedo calle UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:32.6
23 Luis Alberto romero amaran UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:33.3
24 Andy Baker UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team 15:33.6
25 Shawn Milne UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:33.7
26 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b incase 15:33.8
27 Matthew Cooke Champion System p/b Stan's NoTubes 15:34.2
28 Taylor Shelden UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:34.3
29 Oscar Clark UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team 15:34.8
30 Shane Braley Champion System p/b Stan's NoTubes 15:35.1
31 Cesar Grajales UCI CT: Competitive Cyclist Racing Team 15:35.7
32 Carter Jones UCI CT: Bissell Cycling 15:36.1
33 Ian Crane Hagens Berman Cycling 15:38.2
34 James Schurman Champion System p/b Stan's NoTubes 15:39.5
35 Ty Magner UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team 15:40.0
36 Charles 'mac' cassin Gateway Harley-Davidson 15:40.4
37 Tyler Wren UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:40.7
38 Charles Huff UCI CT: Jelly Belly Cycling 15:41.7
39 David Santos CashCall Mortgage 15:42.2
40 Patrick Bevin UCI CT: Bissell Cycling 15:42.3
41 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specialized 15:43.2
42 Joseph Schmalz Elbowz Racing 15:44.5
43 Christopher Baldwin UCI CT: Bissell Cycling 15:44.6
44 Scott Tietzel Team Rio Grande 15:44.8
45 George Cyrus White Mountain Road Club 15:46.0
46 Eric Marcotte Elbowz Racing 15:46.1
47 Coulton Hartrich Astellas Oncology 15:46.9
48 Daniel Harm Stage 17-Cylance 15:46.9
49 Robin Eckmann California Giant Berry Farms/Specialized 15:47.3
50 Juan Jose haedo UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:47.3
51 Connor Mccutcheon Get Crackin' 15:47.7
52 Guido Palma UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:47.9
53 Ruben Companioni UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:48.4
54 Kennett Peterson Team Rio Grande 15:48.6
55 Michael Sherer UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 15:49.6
56 Jason Mccartney UCI CT: Bissell Cycling 15:50.1
57 Hector Rangel Team Bike Religion-ShoAir 15:50.4
58 Louis Davila UCI CT: Jelly Belly Cycling 15:50.4
59 Shawn Gravois Team Bike Religion-ShoAir 15:51.0
60 Michael Torckler UCI CT: Bissell Cycling 15:51.2
61 James Stemper UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:51.5
62 Alexander Candelario UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 15:52.1
63 Chris Winn Horizon Organic / Panache Elite Cycling 15:52.7
64 Sergio Hernandez Predator Cycling Carbon Repair 15:53.9
65 Edison Turner UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team 15:54.6
66 Colin Daw Team Clif Bar 15:55.4
67 Jeremy Vennell UCI CT: Bissell Cycling 15:55.9
68 Michael Dziedzic Landis/Trek 15:56.3
69 Maxim Jenkins UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:56.3
70 Logan Hutchings Elbowz Racing 15:58.9
71 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b incase 15:59.9
72 Daniel Holloway Team Mike's Bikes p/b Incase 16:01.1
73 Nic Hamilton UCI CT: Jelly Belly Cycling 16:01.3
74 Torey Philipp California Giant Berry Farms/Specialized 16:02.3
75 Lee Muse Team Bike Religion/ ShoAir 16:02.3
76 Ricardo Van der velde UCI CT: Jelly Belly Cycling 16:02.8
77 Jacob Rytlewski Astellas Oncology Cycling Team 16:04.0
78 Stephen Leece California Giant Berry Farms/Specialized 16:04.0
79 Winston David Team United Healthcare Georgia/The 706 P 16:04.2
80 Frank Travieso UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis 16:04.5
81 David Fleischhauer Hagens Berman Cycling 16:06.0
82 Robin Carpenter UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team 16:06.5
83 James Driscoll UCI CT: Jamis Hagens Berman 16:07.0
84 Thomas Jondall Landis/Trek 16:07.4
85 Nick Bax Team Rio Grande 16:09.1
86 Logan Loader Cash Call Mortgage 16:09.1
87 Dion Smith MRI Endurance p/b Monster Medi 16:09.4
88 Cory Greenberg Get Crackin' 16:10.3
89 Enrique Aldapa Calimax p/b Pista Palace 16:11.5
90 Frank Pipp UCI CT: Bissell Cycling 16:11.8
91 Garrett Mcleod Team Rio Grande 16:12.6
92 Stefano Barberi California Giant Berry Farms/Specialized 16:12.8
93 Ian Moore Stage 17-Cylance 16:13.6
94 Christiaan Kriek UCI CT: Jelly Belly Cycling 16:14.7
95 Sean Sullivan Elbowz Racing 16:14.8
96 Taylor Clements Get Crackin' 16:14.9
97 Jonathan Mccarty UCI CT: Bissell Cycling 16:15.2
98 Cortlan Brown Astellas Oncology Cycling Team 16:15.3
99 Geoffrey Curran Get Crackin' 16:15.4
100 Erik Volotzky Get Crackin' 16:15.7
101 Conor Mullervy Champion Systems p/b Stan's Notubes 16:16.3
102 Jeffrey Perrin California Giant Berry Farms/Specialized 16:17.6
103 Cole House Cash Call Mortgage 16:19.4
104 Curtis Winsor UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis 16:19.7
105 Brandon Trafton Team Bike Religion-ShoAir 16:20.0
106 Jeanmichel Lachance Predator Cycling Carbon Repair 16:20.1
107 Eric Riggs Team Mike's Bikes p/b incase 16:20.7
108 Christopher Monteleone UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis 16:21.1
109 Chris Stastny Hagens Berman Cycling 16:21.4
110 Jonathan Hornbeck Hagens Berman Cycling 16:22.0
111 Taylor Bertrand-barrett Marc Pro - Strava 16:23.4
112 Jacob Duehring Horizon Organic / Panache Elite Cycling 16:24.1
113 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling 16:24.3
114 Stuart Wight Hagens Berman Cycling 16:24.6
115 Fabrizio Vonnacher CashCall Mortgage 16:24.7
116 Gavriel Epstein Champion System p/b Stan's NoTubes 16:25.2
117 Cody O'reilly UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 16:25.3
118 Rudolph Napolitano Stage 17-Cylance 16:26.2
119 Jos Leroux Predator Cycling Carbon Repair 16:26.7
120 Chris Aten Landis/Trek 16:27.5
121 Sean Mccarthy Champion System p/b Stan's NoTubes 16:27.8
122 Flavio De luna devilla Stage 17-Cylance 16:28.0
123 David Benkoski TEAM CLIF BAR Cycling 16:28.6
124 ? Samuel SC Velo MRI Endurance Elite U23 16:29.4
125 Isaiah Newkirk Landis/Trek 16:29.6
126 Isaac Howe UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis 16:31.3
127 Paul Thomas Landis/Trek 16:31.4
128 Bobby Lea UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis 16:32.2
129 Eder Frayne Calimax p/b Pista Palace 16:33.8
130 Jared Gilyard White Mountain Road Club 16:34.2
131 Philip Tinstman MRI Endurance Elite Masters 16:34.7
132 Keith Hillier Marc Pro - Strava 16:35.7
133 Alder Martz UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team 16:36.1
134 Erik Hamilton Astellas Oncology Cycling Team 16:36.3
135 Kit Recca Horizon Organic / Panache Elite Cycling 16:36.3
136 Danny Heeley Hagens Berman Cycling 16:36.5
137 Trevor Connor Team Rio Grande 16:37.0
138 Sam Bassetti California Giant Berry Farms/Specialized 16:37.7
139 Kevin Mullervy Champion Systems p/b Stan's Notubes 16:37.9
140 Clay Murfet UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis 16:38.1
141 Tosh Clements Stage 17-Cylance 16:38.1
142 Colt Peterson Team Rio Grande 16:39.7
143 Steve Fisher Hagens Berman Cycling 16:40.0
144 Michael Weicht CashCall Mortgage 16:40.3
145 Jesse Goodrich California Giant Berry Farms/Specialized 16:40.5
146 Mat Stephens Elbowz Racing 16:40.5
147 Max Korus UCI CT: Kenda 5-Hour Energy Cycling Team 16:40.8
148 Josh Yeaton Horizon Organic / Panache Elite Cycling 16:43.0
149 Jose Alfredo infante MRI Endurance p/b Monster Media 16:43.7
150 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes p/b incase 16:43.8
151 Chris Demarchi MRI Endurance Elite Masters 16:45.8
152 Menso De jong TEAM CLIF BAR Cycling 16:46.3
153 Alexander Hagman UCI CT: Jelly Belly Cycling 16:46.4
154 Brian Mcculloch CashCall Mortgage 16:47.4
155 Lucas Binder Calimax p/b Pista Palace 16:48.7
156 Andrew Ulvestad Team Bike Religion-ShoAir 16:48.9
157 Gerardo Medina Stage 17-Cylance 16:49.0
158 Andrew Buntz Astellas Oncology Cycling Team 16:52.7
159 Marcus Smith Team Mike's Bikes p/b incase 16:53.7
160 Nathan Freed Marc Pro - Strava 16:54.6
161 Tyler Brandt Get Crackin' 16:55.1
162 Orlando Garibay SC Velo MRI Endurance Elite U23 16:55.6
163 Daniel Patten UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis 16:58.0
164 Matt Green Astellas Oncology Cycling Team 16:58.2
165 Rene Corella Stage 17-Cylance 16:59.0
166 Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Incase 16:59.1
167 Joe Dickerson Marc Pro - Strava 17:06.6
168 Paul Mach Marc Pro - Strava 17:07.2
169 Blake Anton TEAM CLIF BAR Cycling 17:08.8
170 Chris Uberti UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis 17:09.4
171 Ian Moir UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 17:10.6
172 Morgan Ryan Get Crackin' 17:12.3
173 Ivan Cornejo Calimax p/b Pista Palace 17:12.8
174 Luis Eduardo comejo contreras Calimax p/b Pista Palace 17:13.5
175 Daniel Katz Stage 17-Cylance 17:14.6
176 Andrew Mackay Team Bike Religion-ShoAir 17:15.0
177 Aaron Pool Team Rio Grande 17:16.4
178 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling 17:17.7
179 Arthur Rand Marc Pro - Strava 17:22.0
180 Miles Lamon TEAM CLIF BAR Cycling 17:24.3
181 Mario Frayne Calimax p/b Pista Palace 17:26.7
182 Nicholas Maimone TEAM CLIF BAR Cycling 17:29.8
183 Christopher Gruber Champion Systems p/b Stan's Notubes 17:32.8
184 James Laberge Team Mike's Bikes p/b incase 17:34.1
185 Julio Mollinedo Predator Cycling Carbon Repair 17:41.8
186 Diego Sandoval SC Velo MRI Endurance Elite U23 17:57.2
187 Brandon Feehery Astellas Oncology Cycling Team 18:01.0
188 Cory Williams Team Bike Religion-ShoAir 18:25.0
189 Michael Jasinski TEAM CLIF BAR Cycling 18:32.3
190 Aurelien Passeron Team Bike Religion-ShoAir 21:51.6
191 Anthony Canevari Team Bike Religion-ShoAir 23:51.9

Women Pro/Cat 1/2 NRC Stage

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alison Powers NOW and Novartis for MS 16:09.9
2 Tayler Wiles UCI WPT: Specialized-lululemon 16:40.6
3 Rhae Shaw Vanderkitten-Focus 16:54.0
4 Brianna Walle UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 16:58.7
5 Lex Albrecht NOW and Novartis for MS 17:04.9
6 Amber Neben The Dare to Be Project 17:05.6
7 Janel Holcomb UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 17:08.6
8 Alison Starnes UCI WPT: Exergy Twenty16 17:09.3
9 Robin Farina NOW and Novartis for MS 17:12.3
10 Denise Ramsden UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 17:16.6
11 Jacquelyn Crowell UCI WPT: Exergy TWENTY16 17:17.3
12 Laura Brown Colavita-Fine Cooking 17:19.0
13 Lauren Tamayo UCI WPT: Exergy TWENTY16 17:21.0
14 Joanne Kiesanowski UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:22.6
15 Rebecca Balboni UCI WPT: Exergy TWENTY16 17:22.8
16 Maura Kinsella NOW and Novartis for MS 17:26.6
17 Shelley Evans UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:26.8
18 Amanda Miller UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:28.6
19 Kathryn Donovan NOW and Novartis for MS 17:31.0
20 Joelle Numainville UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 17:32.1
21 Julie Emmerman Primal Pro Women p/b BH 17:32.8
22 Amber Gaffney UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 17:34.2
23 Jasmin Glaesser UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:34.9
24 Jamie Dinkins Colavita-Fine Cooking 17:36.4
25 Claudia Haeusler UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:39.5
26 Andrea Dvorak UCI WPT: Exergy TWENTY16 17:41.9
27 Mara Abbott UCI WPT: Exergy TWENTY16 17:44.4
28 Olivia Dillon NOW and Novartis for MS 17:47.9
29 Courteney Lowe UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 17:48.5
30 Gillian Carleton UCI WPT: Specialized-lululemon 17:50.5
31 Marilyn Mcdonald FCS|Zngine p/b Mr. Restore 17:50.9
32 Amy Charity Vanderkitten-Focus 17:51.2
33 Anna Sanders FCS|Zngine p/b Mr. Restore 17:52.6
34 Ally Stacher UCI WPT: Specialized-lululemon 17:53.7
35 Melanie Spath UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:56.0
36 Elizabeth Newell NOW and Novartis for MS 17:56.0
37 Lauren Stephens FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Restore 17:57.4
38 Chantal Blaak UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 18:01.0
39 Julie Cutts Primal Pro Women p/b BH 18:01.5
40 Heather Fischer UCI WPT: Exergy Twenty16 18:01.6
41 Joy Mcculloch UCI WPT: Specialized-lululemon 18:05.3
42 Jade Wilcoxson UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 18:07.7
43 Annie Ewart UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategie 18:09.0
44 Kaitlin Antonneau UCI WPT: Exergy TWENTY16 18:17.1
45 Jennifer Purcell Colavita-Fine Cooking 18:18.0
46 Anne Perry Primal Pro Women p/b BH 18:18.8
47 Leah Guloien Colavita-Fine Cooking 18:19.8
48 Rebecca Siegel SC VELO/InCycle 18:23.5
49 Scotti Lechuga Primal Pro Women p/b BH 18:26.9
50 Unknown Rider Team Kenda presented by RACC 18:27.0
51 Lindsay Bayer Colavita-Fine Cooking 18:34.0
52 Melina Bernecker Primal Pro Women P/B BH 18:34.2
53 Alexis Ryan NOW and Novartis for MS 18:35.3
54 Samantha Schneider UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 18:36.0
55 Kaytie Scott Primal Pro Women p/b BH 18:36.7
56 Emma Grant FCS|Zngine p/b Mr. Restore 18:37.6
57 Mary Zider Colavita-Fine Cooking 18:42.7
58 Anna Lindstrom SC VELO/InCycle 18:44.6
59 Kaelly Simpson FCS|Zngine p/b Mr. Restore 18:44.9
60 Elle Anderson Vanderkitten-Focus 18:46.1
61 Kate Chilcott Vanderkitten-Focus 18:47.8
62 Liza Rachetto Vanderkitten-Focus 18:50.7
63 Ingrid Drexel clouthier The Dare to Be Project 18:51.5
64 Lea Davison UCI WPT: Specialized-lululemon 18:52.3
65 Amy Mcguire FCS|Zngine p/b Mr. Restore 19:06.3
66 Fiona Strouts The Dare to Be Project 19:07.0
67 Gabrielle Fortin Primal Pro Women p/b BH 19:07.5
68 Tina Pic Colavita-Fine Cooking 19:08.2
69 Joanie Caron Primal Pro Women p/b BH 19:08.7
70 Jacqueline Kurth Colavita-Fine Cooking 19:11.2
71 Loren Rowney UCI WPT: Specialized-lululemon 19:12.8
72 Kristabel Doebel-hickok The Dare to Be Project 19:14.1
73 Holly Breck SC VELO/InCycle 19:24.0
74 Emily Georgeson The Dare to Be Project 19:28.8
75 Korina Huizar FCS|Zngine p/b Mr. Restore 19:28.8
76 Emily Thurston Team Kenda presented by RACC 19:29.2
77 Flavia Oliveira SC VELO/InCycle 19:29.7
78 Lindsay Fox FCS|Zngine p/b Mr. Restore 19:30.3
79 Beatriz Rodriguez SC VELO/InCycle 19:37.2
80 Terra James Team Kenda presented by RACC 19:49.2
81 Starla Teddergreen Vanderkitten-Focus 19:54.4
82 Laura Ralston Team Kenda presented by RACC 19:56.0
83 Jeannie Kuhajek Vanderkitten-Focus 19:57.2
84 Jenny Rios SC VELO/InCycle 20:03.2
85 Shannon Parrish Team Kenda presented by RACC 20:20.0
86 Megan Elliott The Dare to Be Project 20:46.7

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with