These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 1-2 Senior n-a

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 26:53
2 Jeff Brandon Bon Secours 26:56
3 Bryan Hoy Celerity Cycling p/b Brooks Systems 27:16
4 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems 28:35
DNF Cameron Holland James River Velo Sport dnf

Men Cat 3 Senior n-a

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Clarke Richmond Velo Sport 28:12
2 Alex Rapavi Gripped Racing p/b Dogfish Head Alehouse 28:24
3 Phillip Johnson Gripped Racing p/b Dogfish Head Alehouse 28:34
4 Hayden Blom Miller School of Albemarle 28:43
5 Joe Altomare Celerity Cycling p/b Brooks Systems 29:27
6 John Gray Virginia Beach Wheelmen 29:39
7 Spencer Virtue Miller School of Albemarle 30:31
8 Joseph Marques Charlottesville Racing Club 30:41
9 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen 31:38

Men Cat 4 Senior n-a

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Plank Richmond Velo Sports 28:27
2 Richie Langley Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing 28:57
3 Craig Lauinger NCVC/UnitedHealthcare 28:59
4 Robert Carrico Altius Cycling Team 29:11
5 Antonio Campos Greenbrier Pawn Racing 29:14
6 Andy Mckay Fat Frogs Racing 29:17
7 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 29;36
8 Christopher Marrow Squadra Coppi/Vapiano USA 29:52
9 Chris Scales Celerity Cycling p/b Brooks Systems 30:01
10 Paul Timmons Firm Fitness Cycling 30:30
11 Jason Bradford Fat Frogs Racing 31:26
12 Alan Dawkins Celerity Cycling p/b Brooks Systems 31:26
13 Reid Stockdill 32:20
14 Alan Hoff Full Spectrum Racing 32:37
15 Steven Hendricks Virginia Beach Wheelmen 33:08

Men Cat 5 Senior n-a

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Motley 27:58
2 Kenneth Spence Team Kainer 30:10
3 William Bylund 30:32
4 Blair Sweigart College of William and Mary 30:47
5 Bill Kovach Fat Frogs Racing 30:53
6 John Johnson 31:04
7 Michael Caley 31:27
8 Erik Petzing Dire Wolf Racing 31:55
9 Marv Cline Richmond Velo Sport 32:03
10 Brian Haugli 32:14
11 Antonio Aburto 32:16
12 Bryan Powell Richmond Tri Club 32:37
13 John Moorman CRC p/b Blue Ridge Cyclery 32:53
14 Kurt Yockel 32:57
15 Michael Piet Ignite/Team RWB 33:23
16 Adam Dean Dire Wolf Racing 33:32
17 John Tardy Dire Wolf Racing 33:42
18 Scott Wood 35:29
19 Michael Edmonds Potomac Velo Club 35:34
20 Seth Gibson 35:52
21 Paul Lucha 36:59
22 Richard Alsop FAT FROGS RACING 37:12
23 Jason Saputo International Christian Cycling (IC3) 38:04
24 David Praisler 39:18
25 Andrew Warninghoff 39:54
26 Mark Molavi 41:21

Men Junior Jr 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare 19:39
2 Casey Fulton Rogue Velo Racing 20:59
3 Elijah Shipp Virginia Beach Wheelmen VBW 21:26
4 Ronan Lauinger NCVC/UnitedHealthcare 21:39
5 James Lloyd Rogue Velo Racing 22:24
6 Haydn Miller Rogue Velo Racing 23:23
7 Caleb Shirley 27:30

Men Junior Jr 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Development 33:40
2 Chris Derby Miller School of Albemarle 35:07
3 Victor Gomez National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 36:10
4 Alec Pati Final Kick Sports 37:50
5 Christopher Carey Fat Frogs Racing 38:40
6 Rupert Hoff Millfield School 39:17
7 Brandon Pease 44:02
8 Christopher Praisler East Coast Bicycles 47:15

Men Junior Jr 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Lloyd Greenbier Pawn of Fat Frogs Racing 31:24
2 Sam Anderson Miller School of Albemarle 32:54
3 Thomas Carey Fat Frogs Racing 34:18
4 William Dorn NCVC/UnitedHealthcare 35:00

Men Junior Jr 6-9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew D'alessio NCVC/UnitedHealthcare 27:53
2 Chris Warno AVC/Team Hagerstown 28:05
3 David Carey Fat Frogs Racing 29:45
4 Bodie Lauinger NCVC/UnitedHealthcare 38:40

Men Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Darrell Marion Richmond Velo Sports 28:24
2 Benjamin Dalton Team Kainer 30:18
3 Tony Dalessio NCVC/UnitedHealthcare 31:15

Men Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Roger Friend Monticello Velo Club 26:41
2 Christopher Gould WWVC Racing 27:52
3 Kenneth Sumrell Greenbrier Pawn p/b Fat Frogs Racing 28:45:91
4 Mark North RunRideRace 28:45:95
5 Michael Shirley rogue velo 29:08
6 Dana Mellerio Squadra Coppi/Vapiano USA 29:21
7 John Evanko 30:34
8 Gerald Wojcik Hilton Cycling Club 30:43
9 Mark Milby TPC p/b Contes Fitness 31:36
10 Kenneth Sharp 33:09
11 Jay Silvey 34:39
12 Alan Keyes Fat Frogs 35:30

Men Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Robins unattached 26:48
2 Dennis Rainear Richmond Velo Sport 28:51
3 Wesley King Richmond Velo Sport 29:26
4 Steve Simet Celerity Cycling p/b Brooks Systems 29:30
5 Dave Weller Pete's Bike & Fitness Shoppe 29:45
6 William Bond Fat Frogs Racing 29:53
7 Todd Miller TPC p/b CONTES VB 30:49
8 Roland Parsons Unattached 31:31
9 James Degoey NCVC/UnitedHealthcare 31:59
10 Gay Rehnback 32:10
11 Bob Samuel TPC P/B Conte's 32:17
12 Mark Woolery Fat Frogs 32:20
13 Mark Pye Full Spectrum Racing/ Richmond VA 33:01
14 Steve Girardin Fat Frogs 36:36
15 David Waters 42:30

Men Masters 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Doug Mcclellan 28:06
2 Ronald A whitenack JRVS 32:51
3 Peter Swan NCVC/UnitedHealthCare 33:02
4 Ernie Chapman Fat frogs racing 34:09
5 Roger Mcclelland Fat Frogs Racing 37:09
6 Joseph Vizi fat frogs racing 37:14

Men Wounded Warrior Bicycle physica n-a

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Kimball Team Roger C Peace 31:10
2 Brian Wacik Bike Line Racing 32:06

Men Wounded Warrior Handcycle n-a

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bill Ramsey 43:28

Men Wounded Warrior Open n-a

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mitchell Kieffer USAF Wounded Warrior 30:15

Women 1-2 Senior n-a

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Cook Velocita 30:47
2 Brittany Macdonald Velocita 32:35
3 Amanda Eichert BikeBeat/VaAssetGroup 32:50
4 Morgan Schutz BikeBeat/TradeWinds Racing 33:34

Women Cat 3 Senior n-a

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ashlyn Woods Miller School of Albemarle 30:51
2 Sharon Leary Full Spectrum Racing / VA 34:00

Women Cat 4 Senior n-a

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel Jastrebsky 29:48
2 Melissa Tallent BIKE DOCTOR p/b Digisource 33:36
3 Pamela Webb Full Spectrum Racing Virginia 33:52
4 Taryn Hains Celerity cycling p/b Brooks Systems 34:46
5 Lynn Mcdaniel Richmond Velo Sport 34:51
6 Casey Smith Richmond Velo Sport 34:54
7 Marne Naas Fat Frogs 35:00
8 Diane Johnson Richmond Velo Sports/ 3 sports 35:04
9 Lori Lamb RVS 35:27
10 Tricia Powell Richmond Velo Sport 36:10
11 Kelly Hadiaris Richmond Velo Sport 36:37
12 Heather Jones Team Integrity 36:43
13 Gisela Bell Fat Frogs 37:07
14 Ashley Driscoll Richmond Velo Sport 37:21
15 Samantha D'alessio NCVC/UnitedHealthcare 38:00
16 Lucie Ford Tidewater Bicycling Association 43:33
17 Elizabeth Carey Fat Frogs Racing 45:31

Women Junior Jr 6-9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gabriella D'alessio NCVC/UnitedHealthcare 45:19
2 Reagan Miller Rogue Velo Racing 31:27

Women Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bj Samuel Celerity Cycling 31:52
2 Gail Waldman HPC 34:34
3 Jane Seymour Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing 35:05
4 Bonnie Berg Fat Frogs Racing 36:00
5 Nancy Placide Richmond Velo Sport 38:16
6 Evelyn Cook ABRT 39:20
7 Winnie Backman Fat Frogs Racing 41:31
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with