These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Doan 0:00:00
2 Glenn Schneider iBike / Pink Panthers 0:00:00
3 Adam Giles Orlando Velo pb Asbestos.com 0:00:00
4 Carlos Soler Vision Quest LLC 0:00:00
5 Brian Davis Treasure Coast Racing 0:00:00
6 Greg Pickren 0:00:00
7 Thomas Katheder Orlando Road Club 0:00:00
8 Edgar Leano Compass Cycling Team 0:00:00
9 J.r. Crook 0:00:00
10 Steven Kurth Treasure Coast Racing 0:00:00
11 Bryan Lofton VeloBrew Cycling Club 0:00:00
12 Dallas Rose GearLink Racing INC. 0:00:00
13 Steven Griffith 0:00:00
14 Julius Aulisio Treasure Coast Racing 0:00:00
15 Scott Wood BikeStreet USA 0:00:00
16 Peter Benstock FloridaVelo 0:00:00
17 Bruce Keno BikeStreet USA 0:00:00
18 David Kroupa BikeStreet USA 0:00:00
19 Chris Klemz FloridaVelo 0:00:00
20 Peter Galvin Orlando Velo pb Asbestos.com 0:00:00
21 Peter Mcphedran 0:00:00
22 James Escobar Team Danbury Audi 0:00:00
23 Martin Bates Synergy Racing Team 0:00:00
24 Richard Abreu EBP Racing Team 0:00:00
25 Thomas Kerr FloridaVelo 0:00:00
26 Allen Mcmurtry 0:00:00
27 Joseph Fritz VeloBrew Cycling Club 0:00:00
28 Graham White FloridaVelo 0:00:00
29 John Tanner BikeStreet USA 0:00:00
30 Charles Kelly jr FloridaVelo 0:00:00
31 John Gibson 0:00:00
32 Roman Paczka Mainline Cycling 0:00:00
33 Stuart Lamb Synergy Racing Team 0:00:00
34 David Duke Cycle Sport Concepts Tampa 0:00:00
35 Robert Cutts Orlando Road Club 0:00:00
36 Joseph Yaeger West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Ass 0:00:00
37 Milton Behrens iBike / Pink Panthers 0:00:00
38 Christopher Burrough Infinity Bike Shop 0:00:00
39 Marshall Reeves Infinity Rac. p/b Merc Pors Audi of Mel 0:00:00

Men Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frank Mullen 0:00:00
2 Craig Manchen 0:00:00
3 Marcus Watters Vision Quest 0:00:00
4 Eric Lippens 0:00:00
5 Rolando Hurtado Miami Masters 0:00:00
6 Greg Algood FloridaVelo 0:00:00
7 Larry Mengelkoch FloridaVelo 0:00:00
8 David Butcher Atlantic Shores Velo 0:00:00
9 Michael Frenette 0:00:00
10 Richard Adamexmk 0:00:00
11 Paul Evans 0:00:00
12 Robert Tyler Orlando Road Club 0:00:00
13 Charles Griffiths GearLink Racing INC. 0:00:00
14 John Randolph FloridaVelo 0:00:00
15 Daniel Green Atlantic Shores Velo 0:00:00
16 Dale Showell 0:00:00
17 Steve Waterhouse 0:00:00
18 Ron Ferreira 0:00:00
19 Michael Rowe iBike / Pink Panthers 0:00:00
20 Gary Jordan 0:00:00

Men Cat 1/2/3 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Baskin Synergy Racing Team 0:00:00
2 Sean Coleman US Military Cycling Team Fueled by FRS 0:00:00
3 Armando Hernandez Aginity Cycling 0:00:00
4 Yosvani Rosell University Bicycle Center 0:00:00
5 Jose Casas Aginity Cycling 0:00:00
6 Jeremy Willard Compass Cycling Team 0:00:00
7 Sean Barry Ride N Roll Cyclery 0:00:00
8 Roberto Chamizo Aginity Cycling 0:00:00
9 Frank Delarosa 0:00:00
10 Ronaldo Tavares 0:00:00
11 Peter Davis Stan's NoTubes P/b Proferrin 0:00:00
12 Victor Rodriguez iBike / Pink Panthers 0:00:00
13 Shawn Hebb Compass Cycling Team 0:00:00
14 David Thorpe 0:00:00
15 Ashton Hulscher Cool Beans Racing 0:00:00
16 Thomas Moloney P/C Miller 0:00:00
17 Alan Korhonen Synergy Racing Team 0:00:00
18 Anthony Prioli Synergy Racing Team 0:00:00
19 Allison Anjos 0:00:00
20 David Alexandrou Synergy Racing Team 0:00:00
21 Blain Reeves BikeStreet USA 0:00:00
22 Raife Snover zMotion Cycling Team/Club 0:00:00
23 David Reilly Vision Quest 0:00:00
24 Philip Elliott Bill Bone Racing Team 0:00:00
25 Ernie Pena University Bicycle Center 0:00:00
26 Israel Vera 0:00:00
27 Ward Bates The Fit Lab 0:00:00
28 Yampier Herrera Atlantic Shores Velo 0:00:00
29 Chuck Holstein FloridaVelo 0:00:00
30 Jose Hernandez Atlantic Shores Velo 0:00:00
31 Jon Gallagher Cole Sport 0:00:00
32 Corbett Brown Compass Cycling Team 0:00:00
33 Vance James Walmart/Baugh Financial 0:00:00
34 David Munoz Atlantic Shores Velo 0:00:00
35 Mark Poteet Synergy Racing Team 0:00:00
36 Jared Zimlin GearLink Racing INC. 0:00:00
37 Didier Fresne FloridaVelo 0:00:00
38 Ivan Franco BikeStreet USA 0:00:00
39 Hugo Casanas Aginity Cycling 0:00:00
40 Brent Bell Compass Cycling Team 0:00:00
41 Mark Stein FloridaVelo 0:00:00
42 Pablo Santa cruz FloridaVelo 0:00:00
43 John Kern David's World Cycling 0:00:00
44 Ken Schofield BikeStreet USA 0:00:00
45 William Cosgray GearLink Racing INC. 0:00:00
46 Yoelkis Aira 0:00:00

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Hernandez Slipstream-Craddock Junior Development 0:00:00
2 Jay Major FloridaVelo 0:00:00
3 Kyle Kelly Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
4 Sebastian Morfin Interactive Metronome Development 0:00:00
5 Josue Perez BOOM Development Team 0:00:00
6 Casey Braga Interactive Metronome Development 0:00:00
7 Michael Adams GearLink Racing INC. 0:00:00
8 Paulo Silva EBP Racing Team 0:00:00
9 Abel Quintana 0:00:00
10 Michael Pisarri EBP Racing Team 0:00:00
11 John P gilbert Interactive Metronome Development 0:00:00
12 Daryle Glaser 0:00:00
13 Julio Prida University Bicycle Center 0:00:00
14 James Harter Hoovers Market 0:00:00
15 Marc Boults Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
16 Jerry Cabrera 0:00:00
17 Jason Brandt Hoovers Market 0:00:00
18 Todd Lewis 0:00:00
19 Kevin Eggart Cool Beans Racing 0:00:00
20 Shane Collins Orlando Road Club 0:00:00
21 Shawn Faynik Hoovers Market 0:00:00
22 Joel Gayle 0:00:00
23 Christopher Rupe GearLink Racing INC. 0:00:00
24 Almo Cattani 0:00:00
25 Paul Williams Brick City/St Pete Bicycles 0:00:00
26 James Gunter VeloBrew Cycling Club 0:00:00
27 Jordan Hoover Hoovers Market 0:00:00
28 Ian Mcmullen VeloBrew Cycling Club 0:00:00
29 James Maffucci 0:00:00
30 Jason Simnowitz EBP Racing Team 0:00:00
31 Jorge Garcia 0:00:00
32 Ricky Zanker 0:00:00
33 Nicholas Collins Orlando Road Club 0:00:00
34 Alex Couture 0:00:00
35 Christopher Alvarez 0:00:00

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Cedeno AG Bicycles / Guttenplan Coaching 0:00:00
2 Marcin Rutkowski GearLink Racing INC. 0:00:00
3 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club 0:00:00
4 Wojtek Dyszkiewicz Presbyterian Sports Medicine/Energy Cafe 0:00:00
5 Moses Bernard GearLink Racing INC. 0:00:00
6 Nicholas Garcia Interactive Metronome Development 0:00:00
7 Sandor A. jr. delgado Interactive Metronome Development 0:00:00
8 Julio Revoredo 0:00:00
9 Robert Comfort West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Ass 0:00:00
10 Zach Fout GearLink Racing INC. 0:00:00
11 Freddy Viera 0:00:00
12 Greg Platt 0:00:00
13 Scott Erker Cycle Logic 0:00:00
14 Jose Avila 0:00:00
15 Andrew Axmacher Hoovers Market 0:00:00
16 Juancarlos Rivera University Bicycle Center 0:00:00
17 Jorge Caba LCTrainsmart Sports Club 0:00:00
18 Ryan Marshall Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
19 Christopher Collins 0:00:00
20 Matthew Mancinelli 0:00:00
21 Thomas Trevisani 0:00:00
22 John Wilkinson Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
23 Steve Boyd 0:00:00
24 Jason Davis Hoovers Market 0:00:00
25 Nathaniel Worcester Team Boris Cycling 0:00:00
26 Luke Sorenson VeloBrew Cycling Club 0:00:00
27 Thomas Mcneill 0:00:00
28 Joshua Detwiler Colavita Racing, Inc. 0:00:00
29 Eric Kirby 0:00:00
30 Justin Ruzicha 0:00:00
31 David Wubbenhorst Velo's Cyclery 0:00:00
32 Juan Marrufo University Bicycle Center 0:00:00
33 Unknown Rider 0:00:00
34 Kyle Casteline USF Cycling 0:00:00
35 Mateo Sanchez LCTrainsmart Sports Club 0:00:00
36 Sandor Delgado 0:00:00
37 Johnny Nazario 0:00:00
38 Jonathan Lopez 352 Racing p/b Bikes and More 0:00:00
39 Adrian Enriquez 0:00:00
40 Maxwell Eisenberg LCTrainsmart Sports Club 0:00:00
41 Forrest Ashby VeloBrew Cycling Club 0:00:00
42 Byron Becker GearLink Racing INC. 0:00:00
DNF Ryan Hausner 352 Racing p/b Bikes and More 0:00:00
DNF David Abusiewiez LCTrainsmart Sports Club 0:00:00
DNF Junio Almonte 0:00:00

Men Cat 4/5 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tic Bowen Compass Cycling Team 0:00:00
2 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club 0:00:00
3 Dave Severn Cool Beans Racing 0:00:00
4 Mickey Singer 0:00:00
5 Russell Mitchell Orlando Velo pb Asbestos.com 0:00:00
6 Douglas Luedeke 0:00:00
7 Robert Dejose Cycle Sport Concepts Tampa 0:00:00
8 Marcus Moffett FloridaVelo 0:00:00
9 Michael Green 0:00:00
10 Dwight Sergeant Compass Cycling Team 0:00:00
11 Jeff Leonard Compass Cycling Team 0:00:00
12 Eric Specht Compass Cycling Team 0:00:00
13 Sean Stanron Compass Cycling Team 0:00:00
14 Ihorys Casals Cycle Sport Concepts Tampa 0:00:00
15 Craig Smith 0:00:00
16 Aquiles Mas 0:00:00
17 Tony Catalina 0:00:00
18 Albert Sagnella Cycle Sport Concepts Tampa 0:00:00
19 Carter Wheeler Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
20 Parrish Clark Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
21 Vasilios Palekis University Bicycle Center 0:00:00
22 Jerome Ferson 0:00:00
23 Jaime Gomez Team JMR 0:00:00
24 Jakub Rehacek 0:00:00
25 David Zak 0:00:00
26 Jeffrey Blain 0:00:00
27 Erick Camacho 0:00:00
28 Stephen Shelley 0:00:00
29 Tom Redpath US Military Cycling Team Fueled by FRS 0:00:00
30 Eric Brewer Orlando Road Club 0:00:00
31 Luis Torres Atlantic Shores Velo 0:00:00
32 Todd Volheim 0:00:00
33 Alexis Fernandez 0:00:00
34 Omar Quddus Compass Cycling Team 0:00:00

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shane Deeley 0:00:00
2 Benjamin Burgher 0:00:00
3 Jorge Reyes 0:00:00
4 Joe Rose Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
5 Jason Lopez 352 Racing p/b Bikes and More 0:00:00
6 Scott Cunningham 0:00:00
7 Juan Felipe pineda zMotion Cycling Team/Club 0:00:00
8 Evan Darling 0:00:00
9 Armando Espinoza Tradewind Cycling Team 0:00:00
10 Orlando Jaspe Hoovers Market 0:00:00
11 Kerry Mcinnes 0:00:00
12 Jorge Regalado 0:00:00
13 Mark Munro 0:00:00
14 Jose Cabrera 0:00:00
15 Phillip Eljaiek University of Central Florida 0:00:00
16 Aaron Crawford Pure Racing 0:00:00
17 David Gee 0:00:00
18 Mike George Infinite Cycles 0:00:00
19 Keston Mcmain 0:00:00
20 Patrick Liebig Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
21 Randy Sprigg GearLink Racing INC. 0:00:00
22 Kyle Markel Team Fueled by Mila 0:00:00
23 Michael Lum 0:00:00
24 Nicholas Gubasta Naples Velo 0:00:00
25 Omar Serrano Hoovers Market 0:00:00
26 Jan Figueroa Team Fueled by Mila 0:00:00
27 Shane Boodram 0:00:00
28 Robert Hales 0:00:00
29 Kole Copple Team Fueled by Mila 0:00:00
30 Andrew Longe Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
31 Christopher Pupo Interactive Metronome Development 0:00:00
32 Lewis Jones 0:00:00
33 Ricardo Almonte 0:00:00
34 Hector Cabrera 0:00:00
35 Ken Ray B3 cycling 0:00:00
36 Rob Spolsino 0:00:00
37 Jeff Binford 0:00:00

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Raul Bello BikeStreet USA 0:00:00
2 Frankie Gonzalez Interactive Metronome Development 0:00:00
3 Andrew Holland Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
4 Steven Perezluha 0:00:00
5 Jose Frank rodriguez 0:00:00
6 David Cueli EBP Racing Team 0:00:00
7 David Guttenplan AG Bicycles / Guttenplan Coaching 0:00:00
8 Yip Tsang BikeStreet USA 0:00:00
9 Bobby Bailey Dealer.com-EverBank 0:00:00
10 Guillermo Suarez 0:00:00
11 Ken Vida Graner - Stradalli Cycle 0:00:00
12 Steven Mlujeak Graner - Stradalli Cycle 0:00:00
13 Gevan Samuel 0:00:00
14 Giancarlo Bianchi AG Bicycles / Guttenplan Coaching 0:00:00
15 Ricardo Perez BOOM Development Team 0:00:00
16 Alfred Baurley 0:00:00
17 Roy Foley 0:00:00
18 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 0:00:00
19 Kevin Erndl Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
20 Gustavo Rullo Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:00:00
21 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:00:00
22 Theodore Fleming Compass Cycling Team 0:00:00
23 Dan Valdes Cool Beans Racing 0:00:00
24 Rolando Hernandez GearLink Racing INC. 0:00:00
25 Jeremy smith Hoover's essential health market Hoovers Market 0:00:00
26 Grant Potter Graner - Stradalli Cycle 0:00:00
27 Andres Munera Synergy Racing Team 0:00:00
28 Bruno Moreira 0:00:00
29 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 0:00:00
30 Craig Creeden 0:00:00
31 Nate Adler Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:00:00
32 Joshua Drew Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:00:00
33 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:00:00
34 Daniel Mendoza FloridaVelo 0:00:00
35 Philip Dixon Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:00:00
36 Tomas Velez Veloce Speedwear Cycling 0:00:00
37 Juan Martinez 0:00:00
38 David Monismith GearLink Racing INC. 0:00:00
39 Lucas Wardein Lupus Racing Team 0:00:00
40 Jimmy Page FloridaVelo 0:00:00
41 Nicolas Patton GearLink Racing INC. 0:00:00
42 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:00:00
43 Alexander Gil AG Bicycles / Guttenplan Coaching 0:00:00
44 Adam Skindel USF Cycling 0:00:00
45 Joshua Thornton Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 0:00:00

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Plotkin Rose Bandits 0:00:00
2 Leah Mantle VeloBrew Cycling Club 0:00:00
3 Meaghan Bryan Rose Bandits 0:00:00
4 Laura Thompson Cool Beans Racing 0:00:00
5 Nikki Bell Compass Cycling Team 0:00:00
6 Tish Kelly FloridaVelo 0:00:00
7 Marjolein Pawlus Cycle Sport Concepts Tampa 0:00:00
8 Sue Hensley Atlantic Shores Velo 0:00:00
9 Lisa Schneider High Velocity Racing 0:00:00

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laurie King Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living 1:33:20
2 Amy Good High Velocity Racing 1:33:24
3 Maureen Smith Cool Beans Racing 1:33:26
4 Pippa Greenberg Cool Beans Racing 1:33:28
5 Sherry Marquis High Velocity Racing 1:33:43
6 Lori Ronelli Team 19 Cycling 1:33:45
7 Sharon Williams Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living 1:33:57
8 Elizabeth Kauffman Rose Bandits 0:00:00
9 Rita Toutounji Team Fueled by Mila 0:00:00
10 Iris Arroyo Team Fueled by Mila 0:00:00
11 Dinah Philips Team Fueled by Mila 0:00:00
12 Lisabeth Quinn VeloBrew Cycling Club 0:00:00
13 Teri Kanicki 0:00:00
14 Nancy Porter High Velocity Racing 0:00:00
15 Jacey Biery High Velocity Racing 0:00:00
16 Alexandra Danforth 0:00:00
17 Christina Markel Team Fueled by Mila 0:00:00

Women Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Parsons Rose Bandits 0:00:00
2 Ambre Levy iBike / Pink Panthers 0:00:00
3 Dawn Decaminada West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Ass 0:00:00
4 Liz Gerrity Rose Bandits 0:00:00
5 Samantha Heinrich West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Ass 0:00:00
6 Zoe Mullins ExergyTWENTY16 0:00:00
7 Alexandra Gonzenbach Rose Bandits 0:00:00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with