These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3 Expo

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Streit Body by Vi p/b Velo Vie
2 Michael Dziedzic Landis/Trek
3 George Cyrus White Mountain Road Club
4 Brian Forbes Body by Vi p/b Velo Vie
5 Tyler Coplea
6 Kenny Polley Landis/Trek
7 Brandon Mcnulty Landis/Trek
8 Matt Muyres Freewheel Bike
9 Spencer Crites TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
10 Matthew Holecko Procon Cycling
11 Chaz Lane San Tan Racing
12 Lance Eddis-finbow Landis/Trek
13 Austin Crosby Team Winded
14 Nathan Mitchell Body by Vi p/b Velo Vie
15 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing
16 John Ryan Team Winded
17 Scott Ford Team Winded
18 Greg Barrett Fleming Wealth Strategies.com
19 Lane Sanders Focus Racing
20 Andrew Cope Tribe Multisport
21 David Genovese Athlete Octane
22 Jake Spelman Team Winded
23 Woody Sloan Plano Athletic Cycling Club/PACC
DNF Chris Poole FASTER Performance Center

Men Cat 1/2/3/4/5 Juniors 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Bennett Strada Racing Club
2 Tanner Bohlender Strada Racing Club

Men Cat 1/2/3/4/5 Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Polley Landis/Trek
2 Joseph Batson Strada Racing Club
3 Cole Lanning El Grupo Youth Cycling Club
4 Michael Hemmerlin Strada Racing Club
5 Brian Glucksman Strada Racing Club
6 Collin Hanes El Grupo Youth Cycling Club

Men Cat 1/2/3/4/5 Juniors 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club
2 Clayton Stone Team Winded
3 Dominic Suozzi Team Winded
4 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club
5 John Bennett Strada Racing Club
6 Kyle Kent Strada Racing Club
7 Connor Adkisson El Grupo Youth Cycling Club
8 Joseph Demarco Notre Dame Strada
9 Cara O'neill El Grupo Youth Cycling Club
10 Kaden Sherwood Two-Wheel Jones Racing
11 Habib Sabbagh Notre Dame Strada
12 Kyle Helmke El Grupo Youth Cycling Club
13 Levi Kramer FASTER Performance Center
DNF Brandon Mcnulty Landis/Trek

Men Cat 1/2/3/4/5 Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kenny Polley Landis/Trek
2 Lance Eddis-finbow Landis/Trek
3 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club
4 Christian Santa-cruz El Grupo Youth Cycling Club
5 Chaz Lane San Tan Racing
6 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club
7 Walter Lopez Landis/Trek
8 Taylor Skinner Landis/Trek
9 Austin Crosby Team Winded
10 Scott Ford Team Winded
11 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club
12 Ruben Reyes YBC Racing
13 Braden Sherwood Team Winded
14 Chris Magras Team Winded
15 Sammy Levey Strada Racing Club
16 Austin Swang Team Winded
17 Dorian Larios Team Winded
DNF Kenny Anderson Landis/Trek

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 30-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Krohn Flagstaff Cycling
2 Kyle Reedy Unity Racing
3 Max Capener
4 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing
5 Marc Shifler Athlete Octane
6 Eric Borchers Racing Team
DNF Ryan Begley Ritte Racing
DNF Randy Nelson

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Streit Body by Vi p/b Velo Vie
2 Lance Runyan Unity Racing
3 Matthew Holecko Procon Cycling
4 Brad Wilhelm Body by Vi p/b Velo Vie
5 James Winebrenner Bicycle Haus Racing
6 Rodolfo Espino San Tan Racing
7 Casey Skidmore Unity Racing
8 Greg Khan
9 Joshua Christensen Carlos O'Briens Racing
10 Scott Skinner Landis/Trek
DNF Robert Paulsen OTR Training Center/GPE

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Forbes Body by Vi p/b Velo Vie
2 Cody Hall FASTER Performance Center
3 Matt Muyres Freewheel Bike
4 Daniel Bennett Landis/Trek
5 Bryan Antol GST Racing
6 David Julien Carlos O'Briens Racing
7 Brian Axelrod Athlete Octane
8 Craig Orozco 02 Modern Fitness
9 Clayton Peck Athlete Octane
10 Todd Tankersley FASTER Performance Center
11 Stephen Banta Tribe Multisport
12 Robert Dolman Bicycle Haus Racing
13 Jose A. velazco Paragon Cycling
14 Christopher Traynor FASTER Performance Center
15 Andrew Cope Tribe Multisport
16 Sujeet Karna Carlos O'Briens Racing
17 Derek Rich Landis/Trek
DNF Matthew Joy Landis/Trek

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jim Silverman GST Racing
2 James Kramer FASTER Performance Center
3 Jim Woodburne Racing Team
4 David Genovese Athlete Octane
5 Chris Poole FASTER Performance Center
6 Steven Geerligs Landis/Trek
7 Matthew Pobloske GST Racing
8 Daryll Mckenzie
9 Charles Royalty San Tan Racing
10 Brett Vandesande San Tan Racing
11 Lane Sanders Focus Racing
12 Jesus Lamb GST Racing
13 Michael Batson Strada Racing Club
14 Doug Terrell GST Racing
15 Steven Goble FASTER Performance Center
16 Marten Ryerson Athlete Octane
DNF Steve Gurley FASTER Performance Center

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Baker GST Racing
2 Andrew Hosterman White Mountain Road Club
3 Dave Rackoski Landis/Trek
4 Keith Brodhagen GST Racing
5 Jay Silvestri Tribe Multisport
6 Corky Kurtz TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
7 Mark Fosenburg Paragon Cycling
8 Brian Lemke Landis/Trek
9 Joe Struttmann San Tan Racing
10 Greg Albert Strada Racing Club
11 Eric Taylor TEAM Powered by PROBIKE
12 Mark Ryan Bicycle Haus Racing
13 Mike Bontrager Curbside Cyclery Racing Team
14 Kurt Kroemer FASTER Performance Center
15 Jeff Biever Strada Racing Club
16 Woody Sloan Plano Athletic Cycling Club/PACC
17 Jeffrey Ulbrich Landis/Trek
18 Walter Clarke Camelback Bike Club
19 Bill Kahn Strada Racing Club
20 Dan Barker
21 Bill Parmentier Athlete Octane

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lionel Space Focus Racing
2 Greg Barrett Fleming Wealth Strategies.com
3 David Bixby TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
4 Andy Martin Sabino Cycles Racing
5 David Swain Team Broadway Bicycles
6 Jim Pongratz Fleming Wealth Strategies.com
7 Kenneth Doss Bicycle Haus Racing
8 Wayne Lewis
9 Raymond Kidd Paragon Cycling

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Puchi TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
2 Duane Mulvaney White Mountain Road Club
3 John Walrath Summit Velo
4 Don Sax
5 Larry Mccormick TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
6 Robert Tompkins FASTER Performance Center
7 Richard Graubard Bicycle Ranch
8 Michael Mccarthy
9 Homayoon Farsi Body by Vi p/b Velo Vie

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 65-69

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Dillon Sabino Cycles Racing
2 Doug Perry Aggress
3 Richard Snyder Curbside Cyclery Racing Team
4 Richard Ellwanger Aggress
5 Gary Sax Summit Velo
6 Ted Frohling Summit Velo

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 70-74

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ralph Duckett Summit Velo
2 Dale Harless Apex Racing Team
3 William Barnes Summit Velo
4 Jack Quinn TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes

Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 75+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Franz Hammer O2 Modern Fitness DBA Old Pueblo Grand Prix

Men Cat 1/2/3/4/5 U23 19-22

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Geiger Team Winded
2 John Ryan Team Winded
3 Thomas Keating Team Winded
4 Joseph Lupien Team Winded
5 Jason Hardman Body by Vi p/b Velo Vie
6 Jake Spelman Team Winded
DNF Tyler Wince Team Winded

Men Cat 1/2/3/4/5 Youth 6-9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Hankins Strada Racing Club

Men Cat 4/5 Expo

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Keating Team Winded
2 Max Capener
3 Adam Rogers
4 Braden Bott Carlos O'Briens Racing
5 Gilberto Melendez 02 Modern Fitness
6 Jason Hardman Body by Vi p/b Velo Vie
7 Clayton Stone Team Winded
8 John Bennett Strada Racing Club
9 Timothy Clark Flagstaff Cycling
10 Randy Nelson
11 Robert Paulsen OTR Training Center/GPE
12 Walter Lopez Landis/Trek
13 Braden Sherwood Team Winded
14 Fred Schell Arizona Masters Racing
15 Robert Aldecoa
16 Sean Lozano Strada Racing Club
17 Cody Walker Focus Racing
18 Bill Kahn Strada Racing Club
19 Eric Borchers Racing Team
20 Kenny Anderson Landis/Trek
21 Sammy Levey Strada Racing Club
22 Joe Statt White Mountain Road Club
23 James Delaney Carlos O'Briens Racing
24 Michael Bolinger
25 Brian Champ
26 Philip Butler TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
27 Richard Finbow
28 David Katz Strada Racing Club
29 Derek Rich Landis/Trek
30 Kaden Sherwood Two-Wheel Jones Racing
31 Jonathan Frank
DNF Timothy Hayden Tribe Multisport
DNF Nicolas Dicarlo

Women Cat 1/2/3/4 Juniors 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycling Club
2 Kayla Hankins Strada Racing Club
3 Nicole Hemmerlin Strada Racing Club

Women Cat 1/2/3/4 Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club
2 Madison Major El Grupo Youth Cycling Club

Women Cat 1/2/3/4 Juniors 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrea Arriaga Strada Racing Club
2 Maya Collier El Grupo Youth Cycling Club
3 Hailey Larson Team Winded

Women Cat 1/2/3/4 Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Keating Team Winded
2 Jacey Stone Team Winded
3 Madison Cocuzza Team Winded

Women Cat 1/2/3/4 Masters 30-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lee Ann beatty Body by Vi p/b Velo Vie
2 Laura Birdwell Tribe Multisport
3 Judy Jenkins Landis/Trek
4 Sarah Muench Landis/Trek
5 Melissa Sotelo Landis/Trek
DNF Kimberly Johnson Two-Wheel Jones Racing

Women Cat 1/2/3/4 Masters 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stefanie Sichler Arizona State University
2 Heidi Melendez White Mountain Road Club

Women Cat 1/2/3/4 Masters 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Somak Jobing.com Women's Racing
2 Michelle King Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas

Women Cat 1/2/3/4 Masters 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jill Sugg Jobing.com Women's Racing
2 Catherine Dickson Team Winded
3 Louisa Larson Team Winded
4 Jane Berger C4 Cycling

Women Cat 1/2/3/4 Masters 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Monica Suriano Curbside Cyclery Racing Team
2 Nathalie Potvin
3 Francoise Benka Tribe Multisport

Women Cat 1/2/3/4 Masters 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leeann Land Strada Racing Club

Women Cat 1/2/3/4 Masters 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jo Johnson Team TBB/Deep Blue
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with