These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wylie Bagley S3 Racing team-S3 Racing Team
2 Tracy Martin S3 Racing team
3 James Perrin Bike Barn (Texas)
4 Edward Novak S3 Racing team-S3 Racing Team
5 John Wilmeth PROACTIVE
6 Stanley Prutz S3 Racing team-S3 Racing Team
7 Ruarri Day-stirrat 787 Racing-787 Racing
8 Jason Bordelon S3 Racing team-S3 Racing Team
9 J Andrews PROACTIVE

Men Cat 1/2/3/4 Master 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Fontana Vantage Health Plan/Team Colvin
2 Glenn Richard Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
3 John Dias S3 Racing team-S3 Racing Team
4 Alex Habbit Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
5 Bennie Flores 4th Dimension Fitness
6 Charles Kibbe Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
7 Nelson Daniel 4th Dimension Fitness-4D Racing
8 Kevin Landry Acadiana Bicycle Company Racing
9 Jerald Simon Midsouth Masters Cycling

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Rose Vantage Health Plan/Team Colvin
2 Lance Abshire GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
3 Hunter Keyes Vantage Health Plan/Team Colvin
4 Tyler Fontana Vantage Health Plan/Team Colvin

Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Mcmanus Lake Charles Racing
2 Joseph Fritz VeloBrew Cycling Club
3 Keith Kraft GEAUX Race
4 Gary Todd Team LaS'port

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stefan Smith Lake Charles Racing
2 Matthew Erchull Raising Cane's Racing
3 Mark Mcmurry New Orleans Bicycle Club Inc-Apolline Racing
4 Sonny Restivo GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
5 Robert Daniel Lake Charles Racing
6 Heath Sweat GEAUX Race
7 Evan Mcmanus Lake Charles Racing
8 Jim Campbell Finish Strong
9 Britt Drummond 4th Dimension Fitness
10 Michael Lyons Lake Charles Racing
11 Dudley Fanguy Absolute Racing Team-MSMOC
12 Taylor Hanegan S3 Racing team-S3 Racing Team
13 Brent Mayeaux 4th Dimension Fitness-4D Racing
14 Keith Miller GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
15 Jamie Freeman Vantage Health Plan/Team Colvin
16 Herbert Guhn GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
17 Brooks Abel Fairhope Cycling Project
18 Joshua Hudson Team LaS'port-Team LaS'port
19 Jason Frizell GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
20 Dion Broussard Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
21 Ryan Fontenot Lake Charles Racing
22 Floyd Carrier GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
23 Scott Richards Lake Charles Racing
24 John Viator Lake Charles Racing
25 Chris Kieren GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
26 Jose Caballero 0
27 Taylor Longwell GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
28 Thomas Sugg GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
29 Matthew Billeaud Acadiana Bicycle Company Racing
DNF David Littlefield GEAUX Race-Antique Woods/JimStone

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stanton Pearson
2 James Johnson
3 Cade Himel
4 Shea Dawson
5 Matthew Erchull
6 Jeff Cummings
7 Brent Mayeaux
8 Brad Rhodes
9 Joe Frontha
10 Jose Gonzales
11 Michael Abshire
12 Jordan Istre
13 Seth Jones
14 Delton Richey
15 Jeffery O'keefe
16 Joseph Kocurek
17 Luke Haueter
18 Michael Adams
19 Allan Carreon
20 Michael Dupin
21 Chad Hassenpflug
22 Erik Fontenot
23 Carl Barrow
24 Robert Martin
25 Chad Andrus
26 Dustin Judice
27 Joshua Campbell
28 Andrew Smerek
29 Kent Mcneil
30 David Roth
31 Jamie Knight
32 Michael Buchanan
33 Robert Cantu
34 Daniel Rees
35 Chuck Edwards
DNF Robert Holthus

Women Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Mix 787 Racing-787 Racing
2 Aimee Copeland 0
3 Louise Cheetham S3 Racing team-S3 Racing Team
4 Laura Meichan Shama Cycles-Shama Cycles
5 Lori R martin S3 Racing team
6 Jessie Tsai Bayou City Racing
7 Venny Alub The Woodlands Cycling Club
8 Judith Kendrick Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with