These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Lahm Velosports Racing
2 Fletcher Lydick Frazier Cycling
3 John Butler ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
4 Drago Cepar Round Here Racing
5 Robert Loomis SkyBlu Smart Fuels/Prima Tappa Cycling Team
6 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
7 Andrew Kimble Velosports Racing Asheville
8 Matt Corse Round Here Racing
9 Ian Garrison Junior Flyers
10 Nick Oestreich Junior Flyers
11 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association, Inc.
12 Luke Broadwell Junior Flyers
DNF Artem Kraitor Team Novo Nordisk Development
DNF Mark Anthony sanchez US Military Cycling Team Fueled by FRS
DNF Camilo Restrepo Les Amis/Calder Brothers Development
DNF Marcelo Martino
DNF Austin Sholly Georgia Neurosurgical Institute
DNF Shane Collins Orlando Road Club
DNF Nicholas Collins Orlando Road Club
DNF Christopher Rupe GearLink Racing INC.
DNF Ben Rothschild Frazier Cycling

Men 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dillon Swaim
2 Christopher Mosier Toyota Forklifts/Sport Factory
3 Greg Spaeth North Georgia Cycling Association, Inc.
4 Michael Vasco Grindstone Performance Cycling p/b RS Tech
5 Mikey Waine
6 Jake Morman Lifetime Bikes Loganville
7 Crispin Del nero
8 Jason Wolfe Out Spokin Woodstock
9 Daudi Cobb Peachtree Bikes
10 Marvin Rivera
11 Steven Tarry Toyota Forklifts/Sport Factory
12 Nolan Wehr Bear Creek Bikes Race Team
13 George Valentine Team Mission Source-NGCA
14 Chris Withers
15 James Todd Frazier Cycling
16 Duncan Mcguire realitybikes.com
17 Thomas Freckmann Out Spokin Woodstock
18 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
19 Chris Leslie Drummond Racing
20 Parker Haney Frazier Cycling
21 Charlie Putnal Big Ring Racing, Inc.
22 Brian Coll Team Mission Source-NGCA
23 Mark Schulz Frazier Cycling
DNF Conor Schunk ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
DNF Shawn Shields
DNF Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
DNF Alexander Moody Team Mission Source-NGCA
DNF Johnathan Spathelf Frazier Cycling
DNF Hank Walls
DNF David Walls ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
DNF Travis Tindle North Georgia Cycling Association, Inc.
DNF Trip Volnoff Frazier Cycling
DNF Chad Crocker
DNF Trey Griffin PCP Race Team
DNF Tyler Adsit Georgia Neurosurgical Institute
DNF Stephen Baxter Lifetime Bikes Loganville
DNF David Haney Frazier Cycling
DNF Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team
DNF Micah Milne ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
DNF Jon Harbert Velo Voodoo
DNF Willem Kaiser Junior Flyers

Men 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Collins
2 Kristopher Sally Les Amis/Calder Brothers Development
3 William Luce Les Amis/Calder Brothers Development
4 Rob Butler Depaula Racing
5 Randall Daniels
6 Nicholas Long SkyBlu Smart Fuels/Prima Tappa Cycling Team
7 Humberto De campos Frazier Cycling
8 Kenneth Fischer Reality Bikes
9 Conor Mcnally L5Flyers p/b Maxxis
10 Benjamin Czelusniak
11 Aaron Budsock
12 Benjamin Spangler
13 Carlton Fields
14 Perry Melneciuc
15 James Sciarini Reality Bikes
16 Jason Martin PCP Race Team
17 Vladimir Flores
18 Mike Kehoe Reality Bikes
19 David Schnakenberg
20 Chip Carter PCP Race Team
21 Nicholas Plotts Frazier Cycling
22 Andrew Luettgen Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
23 Stephen Sisk Habersham Bicycles
24 Gary Farmer Velo Voodoo
25 Scot Eisenman Grindstone Performance Cycling p/b RS Tech
26 Joseph Flynn
27 Gregg Hammond southern crescent cycling
28 Scott May Rome Velo
29 Kevin Godleski Frazier Cycling
30 Tony Jewah Mellow Mushroom Racing
31 Chase Bohannon Rome Velo
32 Brock Mason

Men Junior 10--14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beatty Wolverton Les Amis
2 Conor Schunk ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors
4 Nicholas Townes Les Amis
5 David Heath Frazier Cycling
6 Arvin Jansen Trace Bikes
7 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers Development
8 Blake Wilson Frazier Cycling
9 Gabriel Mendez Frazier Cycling
10 Sam Tullis Frazier Cycling
11 W. Harrison nguy Frazier Cycling
12 Ian Schirmer FC Roswell
13 Austin Moulton PCP Race Team
14 Aditya Gummadi Junior Flyers
15 Michael Garrison Junior Flyers
16 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling
17 Sean Branyon Frazier Cycling
18 Reece Latham Junior Flyers

Men Junior 15--18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parker Goodson Trace Bikes
2 Micah Milne ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Jackson Calhoun Rome Velo
4 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
5 Chris Arriaza

Men Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kurt Wagner EBP Racing Team
2 Kent Wheeler Ridley Masters' Team p/b Reality Bikes
3 Jason Bewley
4 Kenneth Wood Drummond Racing
5 Brian Derose Ridley Masters' Team p/b Reality Bikes
6 Sean Philyaw SkyBlu Smart Fuels/Prima Tappa Cycling Team
7 Brad Parkerson Lifetime Bikes Loganville
8 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
DNF Todd Muller Ridley Masters' Team p/b Reality Bikes
DNF Damien Dunn Peachtree Bikes
DNF Justin Meschler Big Ring Racing, Inc.
DNF Jeffrey Brooks Village Volkswagen Elite Cycling Team
DNF Lee Henson

Men Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Terry O'toole Peachtree Bikes
2 Tim Stone Grindstone Performance Cycling p/b RS Tech
3 Mchael Fitzgerald L5Flyers p/b Maxxis
4 Scott Skrove Grindstone Performance Cycling p/b RS Tech
5 Joe Greenfeld Iron Data Racing
6 Steven Carrell Peachtree Bikes

Men Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Griffeth

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Brown UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis
2 Frank Travieso UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis
3 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The 706 P
4 James Schurman Champion System p/b Stan's NoTubes
5 Nick Jowsey
6 Buddy Spafford
7 Emile Abraham Predator Cycling
8 Daniel Holt Team United Healthcare Georgia/The 706 P
9 Andy Lougher Lupus Racing Team
10 Mike Stone UCI CT: BMC/Hincapie Sportswear Development Team
11 Anders Swanson Litespeed-BMW
12 Oliver Flautt
13 Jonathan Brown Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
14 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Team
15 Corentin Cherhal Team Novo Nordisk Development
16 Gerd Dekeijzer Team Novo Nordisk Development
17 Justin Lowe Team Athletix Benefitting Globalbike
18 Jan Kolar Lupus Racing Team
19 Alexey Shmidt Team United Healthcare Georgia/The 706 P
20 Justin Bynum Donohoo-Infinity Racing
21 Amos Harvey Round Here Racing
22 Matt Lee Mock Orange Bikes
23 Benjamin Bryant
24 Marek Lipold
25 Benjamin Dilley Team Novo Nordisk Development
26 Brais Dacal Team Novo Nordisk Development
27 Peter Eckel Team Novo Nordisk Development
28 Dustin Cottle Team Novo Nordisk Development
29 Matthew Brooks Team Novo Nordisk Development
30 Ruud Cremers Team Novo Nordisk Development
DNF David Gearhart Litespeed-BMW
DNF Hank Booth Carolina Break
DNF James T gotsick Lupus Racing Team
DNF William Munoz
DNF Paul Tower Donohoo-Infinity Racing
DNF Keith Marek Team Priority Health
DNF Leonardo Marquez
DNF Brian Arne Finish Strong Elite Cycling Team
DNF David Goodman The 706 Project
DNF Michael Dalterio Team Novo Nordisk Development
DNF Paul Price jr Team Athletix Benefitting Globalbike
DNF Joseph Middleton
DNF Igor Rudalev Lupus Racing Team
DNF Daniel Rudalev Iron Data Racing
DNF Christian Parrett UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frances Sledge Frazier Cycling
2 Kira Maicke
3 Victoria Haney Frazier Cycling
4 Sophia Broadwell Junior Flyers
5 Emily Cox University of Georgia
6 Madeleine Haney Frazier Cycling
7 Lisabeth Quinn VeloBrew Cycling Club
8 Kate Eckrote Frazier Cycling Juniors
9 Misty Latham NARC

Women Junior 10--14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jane Tullis Frazier Cycling
2 Viola Hasko Frazier Cycling
3 Mackenzie Collins Orlando Road Club
4 Isabella Nguy Frazier Cycling

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nichole Tower I AM Racing
2 Abigail Aldridge PCP Race Team
3 Zoe Frazier Frazier Cycling
4 Michele Moulton PCP Race Team
5 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville
6 Tina Locklear PCP Race Team
DNF Dominique Shore Frazier Cycling
DNF Evelyn Ewing Peachtree Bikes
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with