These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lane Hollis Unattached 1:02:39.133

Men Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Blake Wilson Frazier Cycling 0:53:08.369
2 Brett Hollis Unattached 1:02:39.131

Men Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Arriaza Frazier Cycling 0:53:07.940
2 Ethan Langford Unattached 0:58:33.338
3 Jared Latham Junior Flyers 1:09:43.835

Men Cat 1/2/3 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Constantin VeloBrew Cycling Club 2:17:21.267
2 Gregory Brown Nouveau Velo Cycling Team 2:17:21.573
3 Tony Luchetti Velo Voodoo 2:17:22.860
4 Tony Blansit PCP Race Team 2:17:23.850
5 Chris Mcgee Rome Velo 2:17:24.757
6 Travis Neumuller North Georgia Cycling Association Inc. 2:17:27.198
7 Charles Rossignol Litespeed-BMW 1:31:38.816

Men Cat 1/2/3 Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Warncke Homesmart Cycling 2:17:01.405
2 Timothy Loughlin Unattached 2:17:22.955
3 Mark Brackenbury North Georgia Cycling Association Inc. 2:17:24.320
4 Michael Gordon North Georgia Cycling Association Inc. 2:17:24.419
5 Jeffrey Licciardello North Georgia Cycling Association Inc. 2:17:24.658
6 Robert Jordan Georgia Cycling Inc. 2:17:25.805
7 Brad Harper North Georgia Cycling Association Inc. 2:17:29.332
8 Darrell Farlow North Georgia Cycling Association Inc. 2:17:35.300
9 Dale Hair Scenic City Velo 2:23:28.491

Men Cat 1/2/3 Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Dalton Swamp Yankee Road Club 2:17:30.452
2 Charles Seward Unione Sportiva Italiana 2:17:33.210
3 Gregory Jones-albrecht Unattached 2:47:03.918

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Duffy North Georgia Cycling Association Inc. 3:05:17.369
2 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling 3:05:17.508
3 Marcelo Martino Unattached 3:05:17.931
4 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association Inc. 3:05:18.560
5 Daudi Cobb Peachtree Bikes 3:05:18.320
6 James Holmes Velo Voodoo 3:05:18.561
7 Steven Tarry Fulton Flyers Cycling Club 3:05:19.466
8 Scott Morris Scenic City Velo 3:05:19.644
9 Modesto Diaz Southern Crescent Cycling 3:05:19.703
10 Drago Cepar Round Here Racing 3:05:20.180
11 Gregory Smith Coweta Cycling 3:05:20.422
12 Erik Van name L5Flyers p/b Maxxis 3:05:20.447
13 Gregg Palaian Round Here Racing 3:05:20.789
14 Allen Mcdonald Velo Voodoo 3:05:24.422
15 Dustin Mealor Depaula Racing 3:05:31.700
16 Peter Smith North Georgia Cycling Association Inc. 3:05:53.995
17 Steve Riley North Georgia Cycling Association Inc. 3:05:54.780
18 Dan Busch Coweta Cycling 3:06:22.453
19 Matt Corse Round Here Racing 3:09:06.126
20 James Delong Scenic City Velo 3:10:07.667
21 Jack Howland Scenic City Velo 2:39:06.543
22 Luis Silva Southern Crescent Cycling 0:48:04.631
23 Olbap Rojas Union Ciclistica Latino Americana LLC 1:37:11.160
24 Alex Devereaux Velo Voodoo 0:00:02.164
25 Ben Rothschild Frazier Cycling 1:36:20.220
26 Jeff Ingle Scenic City Velo 1:36:22.332
27 Tracy Terpstra Scenic City Velo 2:29:52.763

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jake Morman Lifetime Bikes Loganville 2:18:30.406
2 Christopher Mosier Fulton Flyers Cycling Club 2:18:31.319
3 Rob Butler Depaula Racing 2:18:31.371
4 Jason Wolfe Out Spokin Woodstock 2:18:31.379
5 Kevin Koth Unattached 2:18:31.470
6 Brian Skouras Out Spokin Woodstock 2:18:31.739
7 Greg Spaeth North Georgia Cycling Association Inc. 2:18:31.822
8 Greg Malautea Coweta Cycling 2:18:31.955
9 Michael Vasco Grindstone Performance Cycling p/b RS Tech 2:18:32.100
10 Dawson Morton L5Flyers p/b Maxxis 2:18:32.550
11 Rhys Edwards Unattached 2:18:32.117
12 Robbin Rahman L5Flyers p/b Maxxis 2:18:32.156
13 Charlie Putnal Big Ring Racing Inc. 2:18:32.472
14 Chad Conley Unattached 2:18:33.872
15 Perry Melneciuc Unattached 2:18:34.440
16 Greg Bryant Cherry St. Cycles 2:18:35.131
17 Blake Bradford C Town Bikes 2:18:35.131
18 Greg Bryant Cherry St. Cycles 2:18:35.352
19 Chris Withers Unattached 2:18:36.546
20 Stephen Baxter Lifetime Bikes Loganville 2:18:37.208
21 Kenny Gilead Unattached 2:18:38.292
22 Chris Kaiser Smyrna Bicycles 2:18:38.810
23 Willem Kaiser Junior Flyers 2:18:39.898
24 Brock Mason Unattached 2:18:40.190
25 Randall Daniels Unattached 2:18:40.391
26 Carlton Fields Unattached 2:18:49.426
27 Mikey Waine Junior Flyers 2:18:52.578
28 Edward Felty Coweta Cycling 2:18:53.459
29 Zachary Dees Unattached 2:19:12.596
30 Brian Coll North Georgia Cycling Association Inc. 2:26:26.315
31 Alexander Moody North Georgia Cycling Association Inc. 1:31:00.586
32 Andrzej Krzysiak Pact- DISH Network Cycling 2:18:41.867

Men Cat 4/5 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Star Bridges SkyBlu Smart Fuels Cycling Team 1:30:27.450
2 Emerson Vieira Unattached 1:30:27.212
3 Jerry Perullo Unattached 1:30:28.231
4 Christopher Haddock Bear Creek Bikes Race Team 1:30:28.293
5 Marvin Rivera Unattached 1:30:28.321
6 Ben Milcarek Unattached 1:30:28.591
7 Aaron Budsock Unattached 1:30:29.140
8 Ethan Cohen Homesmart Cycling 1:30:29.218
9 Travis Tindle North Georgia Cycling Association Inc. 1:30:29.254
10 Doug Mclaughlin Smyrna Bicycles 1:30:29.290
11 Scott Skrove Grindstone Performance Cycling p/b RS Tech 1:30:29.525
12 Gregory Palevo NashvilleCyclist.com 1:30:29.649
13 Chris Kuhn Round Here Racing 1:30:30.970
14 Adrian Long Unattached 1:30:30.485
15 Chad Hayes SkyBlu Smart Fuels Cycling Team 1:30:30.709
16 Michael Johnson North Georgia Cycling Association Inc. 1:30:31.310
17 Rob Latham Scenic City Velo 1:30:31.420
18 David Schnakenberg Unattached 1:30:31.344
19 Kevin Godleski Frazier Cycling 1:30:32.102
20 Steven Harker Reality Bikes 1:30:32.452
21 Ryan Diehl Unattached 1:30:32.517
22 Gary Farmer Velo Voodoo 1:30:32.657
23 Scott May Rome Velo 1:30:34.850
24 Gregg Hammond Southern Crescent Cycling 1:30:34.752
25 James Whitehead Outspokin Bicycles 1:30:35.155
26 Keith Werle Unattached 1:30:35.995
27 Louis Leclerc North Georgia Cycling Association Inc. 1:30:36.515
28 Stephen Sisk Habersham Bicycles 1:30:37.150
29 Jeffrey Galloway Unattached 1:30:37.235
30 Jason Young Outspokin Bicycles 1:30:37.945
31 Brian Williams Unattached 1:31:09.535
32 John Harsch Fit Performance 1:31:36.356
33 Bob Thompson Unattached 1:31:53.107
34 Harvey Blanco Lifetime Bikes Loganville 1:31:56.535
35 Mike Campbell North Georgia Cycling Association Inc. 1:37:00.245
36 Christopher Fulton Unattached 1:37:09.532
37 Neil Orton Unattached 1:37:35.550
38 Michael Grigat Rome Velo 1:37:35.256
39 Sidney Haynes Unattached 1:42:49.896
40 Shannon Donovan Unattached 1:49:56.461
41 Richard Opp Unattached 2:04:54.427
42 Christopher Rhodes Unattached 2:18:46.224
43 Selby Holler PCP Race Team 0:59:41.344

Men Cat 5 10-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Czelusniak Unattached 1:37:19.758
2 Joe Young Unattached 1:37:19.983
3 Daniel Varnado Rome Velo 1:37:20.953
4 Benjamin Ogle Georgia Cycling Inc. 1:37:20.961
5 Abdel Largaespada Unattached 1:37:22.946
6 Chase Bohannon Rome Velo 1:37:23.185
7 Cole Barthold Unattached 1:37:23.745
8 Drew Streip Unattached 1:37:28.627
9 Jordan Picchiottino Unattached 1:37:28.641
10 Alexander Mazarieges Unattached 1:37:42.939
11 Shaune Huysamen Unattached 1:42:02.857
12 Brian Steele Southern Crescent Cycling 1:48:08.799
13 Dan Dicristina Depaula Racing 1:48:28.871
14 James Cote Unattached 0:50:08.844

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Garey Gomez Litespeed-BMW 2:56:50.803
2 Jonathan Atkins Coweta Cycling 2:56:53.987
3 David Flynn Hincapie Cycling 2:59:21.343
4 John Hayes Scenic City Velo 2:59:21.425
5 David Gearhart Litespeed-BMW 2:59:22.200
6 Matthew Miller Unattached 2:59:22.648
7 James T gotsick Lupus Racing Team 2:59:25.240
8 Brian Harper Scenic City Velo 2:59:31.134
9 Chris Lessing Round Here Racing 2:59:35.520
10 Christian Parrett UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 2:59:36.360
11 Nicholas Van winkle Hudson Furniture Cyclocross 2:59:58.782
12 Jason Smitherman Round Here Racing 3:00:20.157
13 Chad Madan Litespeed-BMW 3:01:01.913
14 Austin Sholly Georgia Cycling Inc. 2:14:05.930

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville 2:35:59.919
2 Tina Locklear PCP Race Team 2:36:32.259
3 Kimberly Nelson Sorella Cycling 2:40:04.154
4 Ellen Carroll Coweta Cycling 2:50:20.313

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wendy Gardiner Rome Velo 1:44:55.908
2 Danielle Myers Unattached 1:44:56.423
3 Loukia Lili Unattached 1:44:58.230
4 Anna Zuver Frazier Cycling 1:44:59.501
5 Stephanie Felty Coweta Cycling 1:45:01.163
6 Willbur Carrie Unattached 1:45:06.171
7 Janna Edwards Unattached 1:45:30.461
8 Kelli Smith Scenic City Velo 1:48:05.450
9 Kimberly Fuller Unattached 2:03:11.395
10 Deanna Young Unattached 2:24:21.550
11 Precia Carraway Unattached 2:33:29.958

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with