These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bobby Sweeting UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
2 Chris Uberti Smartstop/Mountain Khakis
3 Erik Broo Happy Tooth Racing
4 Christopher Monteleone UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis
5 Philip Short
6 Andy Baker Hincapie Devo
7 Buddy Spafford
8 Nick Jowsey Brevard College Cycling
9 Devin Clancy Uptown Cycles/Presbyterian Sports Medicine/Energy Cafe
10 Ryan Robinson Ryobi Racing
11 Lucas Livermon
12 Isaac Enderline Veloshine
13 Luis Flores Happy Tooth Racing
14 David Forkner Globalbike Racing/Team Athletix Benefitting Globalbike
15 Ben Renmona
16 Oscar Jimenez TGCR Team Greenville Cycling Racing
17 Johny Mitchel Finish Strong/Finish Strong Elite Cycling Team
18 Taylor Little Beer City
19 Boyd Johnson Globalbike Racing/Team Athletix Benefitting Globalbike
20 E. Julian cabra Finish Strong/Finish Strong Elite Cycling Team
21 Dylan Cipkowski Asheville Bicycle Racing Club/Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts/ABRC
22 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
23 Brian Arne Team Finish-Strong.org
24 Rich Harper Cleveland Clinic Sports Health-RGF pb Felt Bicycles/Cleveland Clinic Sports Heal
25 Stephen Vogel Pre-Reg.com
26 Brian Hill Stan's No Tubes

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexander Timkovich Modry/Evergreen Partners
2 Lewis Gaffney
3 Tristan Cowie
4 Austin Ulich Prima Tappa Cycling
5 Carlos Pinate Mojo Cycles Racing
6 Mitchell Moody Mojo Cycles Racing
7 Zack Kratche Low Country Racing
8 Paul Shumate Natural Grocers Cycling Team
9 Keith Handlon The Hillsborough Street Elite
10 Billy Raynor Origin-8
11 Myles Lietzke Low Country Racing
12 Jimm Mcelroy Velosports Racing Asheville/Velosports Racing
13 Terrence Slifer Queen City Cyclists - NC
14 John Butler Team ABRC/ AYC JR Devo PB DIY Music
15 Paul Gregory Kids Race Sports Development
16 Jacob Timmerman Triangle Velo
17 William Campbell Peloton Sports Group/McDonalds Cycling Team
18 Jay Dore CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
19 Kellen Goodell Low Country Racing Elite Team
20 Nicholas Luther Mt. Pleasant Velo

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Pittman Crosstown Velo
2 Deane Gauthier
3 Brian Kennedy
4 David Walls
5 Ken Beaudry Modry/Evergreen Partners
6 Alexander Bender Hilton Head Cycling Inc
7 Robert Osborne
8 Toby Rosen CatUp Coaching
9 David Fowley Mojo Cycles Racing
10 Franklin Deese
11 Marc Buxbaum Gyros Racing p/b Carolina Ale House
12 Justin Runac Team Florida
13 Alex Mcwhorter Fort Lewis College
14 Kyle Bush
15 Nicholas Mayernick Crosstown Velo
16 Doug Wallace RTO National
17 Matthew Mcnees Greensboro Velo Club
18 John Milne
19 Mike Byrum LeBorne Development
20 John Adams
DNF Josh Payne Asheville Bicycle Racing Club
DNF David Hall

Men Cat 4/5 Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bryan Tolbert Chainheart Cycling Studio
2 Tom Ratajczak ABRC
3 Tory Barbisan Mojo Cycles Racing
4 Philip Fisher
5 Justin Runac University of Florida/Team Florida
6 George Moser Greenville Spinners Bicycle Club/Greenville Spinners Racing
7 David Peter
8 Jim Siemens ABRC
9 Dennis Blanchard Orlando Road Club

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Alford SV/BikeSource Racing Team
2 David Van
3 Chris Guella SV/BikeSource Racing Team
4 Brian Levy
5 James Daubs
6 John Hain
7 James Johnston
8 Matthew Gardner
9 Michael Zurface Velo smart Performance Lab
10 Brian Hogan
11 Jonathan Hicks
12 David Crews Cycle-Smart, Inc.

Men Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Emory Beer City Bicycles
2 Jacob Mcgahey Asheville Bicycle Racing Club/Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
3 Austin Walker Asheville Bicycle Racing Club/Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
4 Andrew Pooser Chainheart Cycling Studio
5 Bruce Humphries Two Up Sports
6 J Thomas smith Crosstown Velo
7 Matthew Tebbetts Masters Cycling Systems LLC./The Trappe Door Cycling Team
8 Erik Ostergaard Asheville Bicycle Racing Club/Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
9 Stephen Caskey Masters Cycling Systems LLC./The Trappe Door Cycling Team
10 Tim Tobbe Crosstown Velo
11 Philip Ball Masters Cycling Systems LLC./The Trappe Door Cycling Team
12 Jae Bowen Two Up Sports
13 Matthew Given
14 Robert Donovan Premier Sports Group/Team SmartStop p/b Mountain Kha

Men Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Pinkston Chainheart Cycling Studio
2 Richard Creed Mock Orange Bikes
3 Rodney Dender Masters Cycling Systems LLC./The Trappe Door Cycling Team
4 Roger Friend Monticello Velo Club/Cutaway/Blue Wheel
5 Kirk Port Constellation Cycling
6 John Patterson Mojo Cycles Racing
7 Rodney Simpson Mock Orange Bikes
8 J Scott langford Chainheart Cycling Studio
9 Gene Fowler Hilton Head Cycling/Robson Forensic - Su
10 Todd Terry
11 James Berry
12 Marcus Morgan Carolina Flyers
13 Jeff Marshall
14 Darin Marhanka Masters Cycling Systems LLC./The Trappe Door Cycling Team
15 Robert Berry
16 Matthew Mason Mock Orange Racing
17 Steve Sperry Masters Cycling Systems LLC./The Trappe Door Cycling Team
18 Brian Jones Racer Heads Sports and Leisure Club
19 Bob Wright Chainheart Cycling Studio

Men Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Ruscoe Asheville Bicycle Racing Club
2 Gary Jackson Velosports Racing Asheville/Velosports Racing
3 Gerard Remery Gwinnett Touring Club (GTC)
4 Dean Lyons Boone Velo
5 Kent Williams Mock Orange Racing
6 Lawrence Ruggiero Team Headstrong
7 Jon Limbird Team Headstrong

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Kraxberger SpokesWomen Syndicate Inc.
2 Holly Mackin
3 Christy Quirk SpokesWomen Syndicate
4 Karen Ostergaard
5 Cari Sederberg
6 Jennifer Wakeman
7 Kimberly Dail FACT
8 Laura Rice Beer City Bicycles
9 Mary Conrad

Women Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sonja Van holderbeke Mojo Cycles Racing
2 Wendy Coin Asheville Bicycle Racing Club
3 Nancy Jones

Women Pro 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christy Keely Pepper Palace Pro Cycling
2 Cinthia Lehner Asheville Bicycle Racing Club/Pepper Palace Pro Cycling
3 Jennifer Caicedo
4 Meghan Korol Asheville Bicycle Racing Club/Pepper Palace Pro Cycling
5 Grace Chappell SpokesWomen Syndicate Inc./SpokesWomen Syndicate
6 Angelina Stevens SpokesWomen Syndicate Inc.
7 Sarah Kraxberger SpokesWomen Syndicate Inc.
8 Catherine James Team Zoom
9 Nicole Johnson Team Zoom

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with