These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3 Masters 30+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Creed Mock Orange Bikes
2 Nathaniel Ward Team SmartStop p/b Mountain Kha
3 Keith Johnson US Military Cycling Team Fueled by FRS
4 Mat Stephens ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Project
5 Randy Parker Velo Club LaGrange
6 Patrick Weddell High Country Development Team
7 Daryl Rains VeloShine Cycling Team
8 Andrew Shetler Bitter Dose Cycling
9 Lee Reavis Modry/Evergreen Partners
10 Lucas Livermon PAR Cycles
11 Chris Steele Modry/Evergreen Partners
12 Greg Wittwer Pyramid Elite Racing
13 Charles Eller Carolina Bicycle Company
14 Diego Garavito
15 Todd Hancock Berger Hardware Bikes
16 Joseph Carpisassi Mock Orange Racing
17 Ryan Byars Bitter Dose Cycling
18 Zach Lail Mock Orange Bikes
19 Jay Cox Mock Orange Racing
20 Robert Donovan Team SmartStop p/b Mountain Kha
21 Adam Perez Revolution Cycle Sports
22 Casey Vedder Hearts Racing Club
23 Kelly Holmes Mock Orange Racing
24 Phillip Jackson Cycletherapy - Zimmer
DNF Thomas Evans Carolina Bicycle Company
DNF Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
DNF Kirk Port Constellation Cycling
DNF James Mead Charlotte Sports Cycling
DNF Louis Botta Triangle Velo
DNF Patrick Tighe Giordana-Clif Bar
DNF John Wofford Hearts Racing Club
DNF Isaac South BMW Global MINI Free-Flite Masters

Men Cat 1/2/3 Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing
2 Richard Creed Mock Orange Bikes
3 Ryan Jenkins ClassicCycling.com p/b Cloninger-Dr. Roy
4 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing
5 Tim Tobbe Crosstown Velo
6 Joe Hathcock Carolina Cycling Team
7 Ted Hopkins Revolution Cycle Sports
8 Tommy Jones Carolina Cycling Team
9 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
10 Luis Flores Happy Tooth Racing
11 Aaron Lebauer Revolting Cogs
DNF Marcus Jones Crosstown Velo
DNF Robert George jr CatUp Coaching
DNF Rodney Simpson Mock Orange Bikes
DNF Terrence Slifer Queen City Cyclists - NC
DNF Richard Nance Hearts Racing Club
DNF Darrin Dexter CatUp Coaching
DNF Matthew Mason Mock Orange Racing
DNF K. Shea abernethy Cycletherapy - Zimmer

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Timmerman Triangle Velo
2 Marcus Wright Dire Wolf Racing
3 Paul Gregory Cone Health/cycles de ORO
4 Dylan Lawson SV/BikeSource Racing Team
5 Michael Gearren ii Atomic Cycles
6 David Webster Hawley's Bicycle World Racing Team
7 Justin Evans Appalachian State University
8 Robert George jr CatUp Coaching
9 Sam Winters Dire Wolf Racing
10 Tyler Perkins FSC Racing
11 Thomas Rodgers Vic Chisholm Racing Inc
12 Gavin Kline Dire Wolf Racing
13 Dariusz Tyborowski Gyros Racing p/b Carolina Ale House
14 Franklin Deese
15 Matthew Mcnees Greensboro Velo Club
16 Sebastian York ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
17 Toby Rosen CatUp Coaching
18 John Croom Carolina Break- U23
19 Daniel Gosner CatUp Coaching
20 Kyle Bush Gyros Racing p/b Carolina Ale House
21 Gilbert Bollinger iii CatUp Coaching
22 Darrin Dexter CatUp Coaching
23 Aaron Holtebeck
24 Brandon Squizzato Gyros Racing p/b Carolina Ale House
DNF Christopher Smith Atomic Cycles
DNF Michael Schneider Hawley's Bicycle World Racing Team
DNF Jim Payne Carolina Break
DNF David Tuchman Cone Health/cycles de ORO
DNF Adam Koch
DNF James Reisen
DNF Allan Jacobs Cone Health/cycles de ORO
DNF Karsten Bench University of North Carolina at Wilmington
DNF James Barry Carolina Break- Juniors
DNF K. Shea abernethy Cycletherapy - Zimmer
DNF Derek Johnson Rogues Racing
DNF Phillip Jackson Cycletherapy - Zimmer
DNF Daniel Cox Cone Health/cycles de ORO

Men Cat 3/4 Masters 30+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Beeson Mock Orange Racing
2 David Webster Hawley's Bicycle World Racing Team
3 Phillip Jackson Cycletherapy - Zimmer
4 Jason Duval Clemmons Bicycle Racing
5 Gregory Thompson Classic Cycling/Dolce Vita Wines
6 Sterling Swaim Benissimo
7 Brandon Hicks Clemmons Bicycle Racing
8 Thomas Rodgers Vic Chisholm Racing Inc
9 Adam Long Triangle Velo
10 Gilbert Bollinger iii CatUp Coaching
11 Stephen Golinski Mock Orange Bikes
12 Jesse Walters Hearts Racing Club
13 Watson Powell Modry/Evergreen Partners
14 Isaac South BMW Global MINI Free-Flite Masters
15 Christopher Smith Atomic Cycles
16 Louis Botta Triangle Velo
17 Jason Chapple Vic Chisholm Racing Inc
18 James Blattner Crosstown Velo
19 Derek Johnson Rogues Racing
20 Dariusz Tyborowski Gyros Racing p/b Carolina Ale House

Men Cat 3/4 Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Barrett Garner Mock Orange Bikes
2 Terrence Slifer Queen City Cyclists - NC
3 Joe Hathcock Carolina Cycling Team
4 Robert George jr CatUp Coaching
5 Grant Lawyer Mock Orange Racing
6 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing
7 Kelly Holmes Mock Orange Racing
8 Daniel Gosner CatUp Coaching
9 Rodney Simpson Mock Orange Bikes
10 Dariusz Tyborowski Gyros Racing p/b Carolina Ale House
11 K. Shea abernethy Cycletherapy
12 Philip Kielty Team Simple Green/Bike Religion
13 Charles Von isenburg Mock Orange Bikes
14 James Fender Clemmons Bicycle Racing
15 Joe Hutchins Cycletherapy - Zimmer
16 Charlie Putnal Big Ring Racing Inc.
17 Adrian Carter Triangle Velo
18 Marcus Jones Crosstown Velo
19 Mitchell Hopkins Cycletherapy - Zimmer
20 Kevin Fox TEAM MS p/b Snowbird Farms/Maui Jim
21 Michael Schneider Hawley's Bicycle World Racing Team
22 Tommy Jones Carolina Cycling Team
23 Brent Dittenber Project 13 p/b Irish
24 Darrin Dexter CatUp Coaching
25 Charles Denton
26 Joel Eisner Triangle Velo
DNF David Fairbanks Hawley's Bicycle World Racing Team
DNF David Leduc AV / Descente
DNF Mark Kline Equipe Vitesse

Men Cat 3/4 Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Mead Charlotte Sports Cycling
2 Patrick Tighe Giordana-Clif Bar
3 Jim Payne Carolina Break
4 Chris Steele Modry/Evergreen Partners
5 Lee Reavis Modry/Evergreen Partners
6 Terry Forrest Atomic Cycles
7 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
8 Craig Collie SCC
9 William Goley Modry/Evergreen Partners
10 John Baxter Constellation Cycling
11 Michael Berry Modry/Evergreen Partners
12 Douglas Engel Modry/Evergreen Partners
13 Michael Hufham Revolting Cogs
14 Dean Lyons Boone Velo
DNF Thomas Mcguire Modry/Evergreen Partners
DNF Thomas Mills Dire Wolf Racing
DNF David Leduc AV / Descente

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alan Starnes VeloShine Cycling Team
2 John Adams Cycletherapy - Zimmer
3 John Croom Carolina Break- U23
4 James Barry Carolina Break- Juniors
5 Joshua Abbe Dire Wolf Racing
6 Gavin Kline Dire Wolf Racing
7 Derek Johnson Rogues Racing
8 Alvin Frias CatUp Coaching
9 Aaron Holtebeck
10 Harris Bassett
11 Monte Brackett Code One Cycling Team
12 Daniel Cox Cone Health/cycles de ORO
13 Raul Gutierrezgarcia Cone Health/cycles de ORO
14 Johnny Collins
15 Steven Farlow Gyros Racing p/b Carolina Ale House
16 Charlie Putnal Big Ring Racing Inc.
17 Kyle Bush Gyros Racing p/b Carolina Ale House
18 Stephen Wilson Cone Health/cycles de ORO
19 James Reisen
20 Terry Forrest Atomic Cycles
21 Marcel Gutierrez Hearts Racing Club
22 Russell Weaver Full Spectrum Racing - The Bicycle Shop
23 Robert Carter Celerity Cycling p/b Brooks Systems
24 Brandon Weaver CatUp Coaching
25 Daniel Kearns Caraway Velo Club
26 Mitchell Hopkins Cycletherapy - Zimmer
27 Dale Gilreath Cycletherapy - Zimmer
28 Michael Forgione
29 Robert Kidby Virginia Polytechnic University
30 David Fairbanks Hawley's Bicycle World Racing Team
31 Richmond Baker
32 Ira Gallagher Velo smart Performance Lab
33 Bryan Ream Atomic Cycles
34 Mark Yunker Velo smart Performance Lab
35 Adam Koch
36 Thomas Mills Dire Wolf Racing
37 Jonathan Hicks Greenville Spinners Racing
38 Quinn Hershberger Dire Wolf Racing
39 Brock Gabler Cone Health/cycles de ORO
40 Justin Gingrich Full Spectrum Racing- The Bicycle Shop
41 Bradley Johnson Giordana-Clif Bar
42 Michael Zurface Velo smart Performance Lab
43 Chris Culp Hearts Racing Club
44 Alan White
45 Daniel Wilson Tumult Racing
46 Arthur Koch
47 David Carleton
48 Curtis Reeves Cone Health/cycles de ORO
49 Kyle Hurr
DNF David Holoman
DNF Charlie Mckenzie
DNF Tim Dee Hearts Racing Club
DNF John Adams CatUp Coaching
DNF Ellery Brown Dire Wolf Racing

Men Cat 5 Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ty Gibbs
2 Carter Redding

Men Cat 5 Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cliff Mueller SV/BikeSource Racing Team
2 Will Harris Touchstone Climbing

Men Cat 5 Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marcel Gutierrez Hearts Racing Club

Men Cat 5 Junior 15-161

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Smith

Men Cat 5 Junior 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Richardson

Men Pro

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Young Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
2 Kenneth Hanson Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
3 Jacob Keough UnitedHealthcare
4 John Murphy UnitedHealthcare
5 Charles Huff Jelly Belly Cycling
6 Andrew Dahlheim Bissell Cycling
7 Shane Kline Team SmartStop p/b Mountain Khakis
8 Sean mazich Jelly belly Jelly Belly Cycling
9 Frank Travieso Team SmartStop p/b Mountain Khakis
10 Freddie Rodriguez Jelly Belly Cycling
11 Isaac Howe Team SmartStop p/b Mountain Khakis
12 Alexander Candelario Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
13 Luke Keough UnitedHealthcare
14 Thomas Brown Team SmartStop p/b Mountain Khakis
15 Frank Pipp Bissell Cycling
16 Adam Myerson Team SmartStop p/b Mountain Khakis
17 Mac Brennan Bissell Cycling
18 Branden Russell Team Novo Nordisk
19 Brad White UnitedHealthcare
20 Jeremy Powers Jelly Belly Cycling
21 Kiel Reijnen UnitedHealthcare
22 Jonathan Hamblen Team SmartStop p/b Mountain Khakis
23 Michael Friedman Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
24 Adrian Hegyvary UnitedHealthcare
25 Curtis Winsor Team SmartStop p/b Mountain Khakis
26 Christopher Monteleone Team SmartStop p/b Mountain Khakis
27 ? John Team SmartStop p/b Mountain Khakis
28 Chris Jones UnitedHealthcare
29 Lucas Euser UnitedHealthcare
30 Alexander Hagman Jelly Belly Cycling
31 Daniel Summerhill UnitedHealthcare
DNF Bobby Lea Team SmartStop p/b Mountain Khakis
DNF Chris Uberti Team SmartStop p/b Mountain Khakis
DNF Jeffry Louder UnitedHealthcare
DNF Emerson Oronte Jelly Belly Cycling
DNF Thomas Wrona Hincapie Sportswear Development Team
DNF Scott Zwizanski Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Benjamin Wolfe Jelly Belly Cycling
DNF Michael Sherer Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Jeremy Durrin Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Thomas Soladay Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amie Krasnozon Capital Cycling Club
2 Angelina Stevens SpokesWomen Syndicate Inc.
3 Haggith Montoya PainPathways Cycling Team
4 Mollie Brewer
5 Jane Alexander CatUp Coaching
6 Robin Nance PainPathways Cycling Team
7 Robin Baxter Constellation Cycling
8 Jerel Lynn waide Project 5 Racing
DNF Christina Koeppe Team TIBCO II

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christy Quirk SpokesWomen Syndicate
2 Nicki Grupka
3 Elizabeth Southern
4 Sandy Barnes Cycletherapy - Zimmer
5 Julie Paisant Mock Orange Bikes
6 Mandy Gallagher SpokesWomen Syndicate Inc.
7 Leah Carroll University of North Carolina at Wilmington
8 Kimberly Dail FACT
9 Jill Caputi

Women Cat 4 Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Megan Baxter Constellation Cycling

Women Pro Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alison Powers NOW and Novartis for MS
2 Amanda Miller Team TIBCO/ To the Top
3 Theresa Cliff-ryan Fearless Femme p/b Pure Energy Cycling-Vie 13
4 Lauren Hall Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
5 Lauren Stephens Team TIBCO/ To the Top
6 Amy Cutler FCS|Zngine p/b Mr. Restore
7 Mary Elizabeth maroon SBRacing
8 Jennifer Purcell Colavita-Fine Cooking
9 Samantha Schneider Team TIBCO/ To the Top
10 Merideth Miller Team TIBCO/ To the Top
11 Alexis Ryan NOW and Novartis for MS
12 Morgan Patton Team Novo Nordisk
13 Amy Phillips Hub Endurance Women's Cycling Team
14 Mary Zider Colavita-Fine Cooking
15 Amy Mcguire FCS|Zngine p/b Mr. Restore
16 Devon Gorry NOW and Novartis for MS
17 Tina Pic Colavita-Fine Cooking
18 Laura Van gilder Mellow Mushroom Racing
19 Anna Sanders FCS|Zngine p/b Mr. Restore
20 Erica Allar CARE4CYCLING powered by Solomon Corp
21 Julie Kuliecza Pepper Palace Pro Cycling
22 Allison Arensman Pepper Palace Pro Cycling
23 Sara Tussey Hincapie Cycling
24 Lauren Komanski NOW and Novartis for MS
25 Jamie Dinkins Colavita-Fine Cooking
26 Whitney Allison Colavita-Fine Cooking
27 Robin Farina NOW and Novartis for MS
28 Lindsay Bayer Colavita-Fine Cooking
29 Kathryne Carr SKINourishment p/b Paceline Projects
30 Janel Holcomb Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
31 Erin Silliman Fearless Femme p/b Pure Energy Cycling-Vie 13
32 Jessica Prinner CARE4CYCLING powered by Solomon Corp
33 Katherine Shields PainPathways Cycling Team
34 Colleen Gulick Team Kenda presented by RACC
35 Kailin Acheson Team Belladium
DNF Brianna Walle Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Jade Wilcoxson Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Amber Gaffney Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Rachel Byus FCS|Zngine p/b Mr. Restore
DNF Grace Alexander Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Kelly Benjamin Fearless Femme p/b Pure Energy Cycling-Vie 13
DNF Christy Keely Pepper Palace Pro Cycling
DNF Christina Smith Rouse/Oogie Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with