These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 35+ masters 35-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dedrick Kon Team Helen's
2 Adam Pacal
3 Johnathan Edwards
4 Aaron Labarre
5 Eric Ward Mental Anguish Cycling

Men Cat 1/2/3 senior 18-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Hand Allegiant Airlines/Pain MD's.com
2 Aaron Wise Ritte Racing
3 James Wingert
4 Jeffrey Pettis SoCalCycling.com / Echelon Design
5 Seth Britton
6 Chad Cheverier out-spoke-n cycles
7 Kyle Johnston Ritte Racing
8 Brett Cleaver Ritte Racing
9 Joseph Lupien Michelob Ultra-La Grange +21
10 Christopher Wyman Rokform/Rock n Road
11 Alan Zarembo Ritte Racing
12 Robert Shaw Ritte Racing / Ritte Van Vlaanderen
13 Nick Humphrey Ritte Race Team
14 Terence Traughber Ritte Racing
15 Shawn Vangassen SoCalCycling.com / Echelon Design
DNF Daniel Lazier Bucknell University
DNF Andy Bestwick Allegiant Air pb Matt Smith PT

Men Cat 4 senior 18-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samuel Britton
2 Sean Yeager
3 Ben Raymond Catalyst Racing
4 Giovanni Ortiz Don's Bicycle
5 Christopher Murphy Rokform/Rock N' Road
6 Michael Barker Team Velocity
7 Joseph Eby LaGrange
8 Rick Andrews Santa Clarita Velo
9 John Middleton CVC Racing
10 Jaycee Cary Michelob Ultra-Velo Club LaGrange
11 Aaron Daly Ritte Racing
12 Benjamin Cheetham Velo Club LaGrange
13 David Baar Ritte van Vlaanderen
14 Jacob Breidenbach Ritte Van Vlaanderen
DNF James Pettit Ritte Racing
DNF Joseph Garey Allegiant Airlines P/B Matt Smith Physical Therapy

Men Cat 5 senior 18-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Morgan Michelob Ultra-Velo Club LaGrange
2 Jason Judy SBR Cycling
3 Erik Dootson
4 Joseph Reed
5 Carlos Salazar Win-Team Racing
6 Michael Corona Santa Clarita Velo
DNF Cesar Chavira PAA/REMAX

Men open junior 10 12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brady Mcdonald Celo Pacific

Men open junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Barker Team Velocity

Men open master 45-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Louie Amelburu Microseal racing team
2 Patrick Copp Rokform/Rock N' Road
3 Jeff Stanford
4 James Wimberly UC Cyclery / JW Floors
5 Mike Frias Michelob Ultra/La Grange +21
6 Rick Morris Team Bike Religion/Shoair
7 Greg Fenton uccyclery J&W flooring
8 Douglas Mann
DNF Nick Gillock Michelob Ultra / La Grange

Men open master 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joel Sothern Team Velosport Club
2 Peter Dufour ACQUA AL 2/SDBC
3 Robert Willcox UC Cyclery/JW Flooring
4 Reed Moore UC Cyclery/JW Flooring
5 Brad House Big Orange Cycling
6 Wayne Linse
7 Steve Matt
DNF Mark Mclaughlin

Men open master 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Shuey Swami's
DNF David Lampe Kern Wheelmen

Men open master 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Gustafson
DNF Jean Villiot capools primal

Women Cat 1/2/3 senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tracy Tilton SPY Giant Ride
2 Julie Cutts Michelo Ultra LaGrange/Velo Club LaGrange
3 Hannah Swan Strive Racing
4 Angela Wimberly Michelob Ultra - La Grange +21
5 Raegan Lunsford Michelob Ultra LaGrange/Velo Club LaGrange

Women Cat 3 /4 senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cynthia Sjogren team redlands
2 Moriah Swan Strive Racing
3 Rachel Swan Strive Racing
4 Shannon Castle Revolution/Zoca
DNF Melissa Smith Team Pegasus

Women open junior 10 14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Swan Strive Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with