These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Juniors 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Slosar The Cyclery & Fitness Center 00:30:31.000

Men Juniors 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Strathdee Black Oak Racing 00:20:50.000
2 Austin Gomes Michelob Ultra - Big Shark Racing 00:22:04.000

Men Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Bradley Mercy Kuat 00:18:03.000
2 David Keire Velo Force 00:18:45.000
3 Andrew Gibbs The Cyclery & Fitness Center 00:19:12.000
4 Lewis Reece Michelob Ultra - Big Shark Racing 00:19:30.000
5 Dennis Koscielski Dogfish Racing Team 00:19:38.000
6 Rob Landes Korte Hammer Down Racing 00:19:42.000
7 Ken Norton Black Oak Racing 00:20:23.000

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Dodson W2 Racing 00:17:52.000
2 Brady Jordan Korte Hammer Down Racing 00:18:03.000
3 Kyle Cress Korte Hammer Down Racing 00:18:11.000
4 Keith Vogl Quantum Mesa Cycles 00:18:18.000
5 Jesse Siemen Michelob Ultra - Big Shark Racing Team 00:18:26.000
6 Gregory Staley Bike Surgeon/Continental Tire 00:19:05.000
7 Michael Oltman 00:19:06.000
8 Tyler Roberts ICCC-St. Louis 00:19:12.000
9 Cody Lennon Bike Surgeon/Continental Tire 00:19:39.000

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Hackett Saint Louis University 00:18:52.000
2 Austin Lear Team Colavita/ Parisi Coffee 00:18:55.000
3 Evan Blankenship 00:19:03.000
4 James Calvetti Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga 00:19:10.000
5 Jason Cogan Hub Bicycle Company 00:19:10.000
6 Tim Gehr Team Bicycle Heaven 00:19:21.000
7 Dennis Roberts International Christian Cycling 00:19:45.000
8 Kurt Maxberry 00:20:02.000
9 Bradley Wrage Bike Surgeon/Continental Tire 00:20:11.000
10 Ian Hackett Saint Louis University 00:20:19.000
11 Jp Slosar The Cyclery & Fitness Center 00:20:23.000
12 Paul Dabey Momentum Racing LLC - MO 00:20:26.000
13 Scott stewart Michelob ultra - big shark racing team Michelob Ultra - Big Shark Racing Team 00:20:36.000
14 Tom Mueller Guitar Lab 00:20:40.000
15 Greg Kiger Velo Force 00:20:45.000
16 Thomas Hawley Guitar Lab 00:20:54.000
17 Leo Smith 00:21:02.000
18 David Archer The Cyclery & Fitness Center 00:21:30.000
19 Matthew Weddle Guitar Lab 00:21:42.000
20 Joseph Essig Wild Card Cycling 00:22:08.000

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Turner Wild Card Cycling 00:18:50.000
2 Brian davis ? 00:19:49.000
3 Ian Umstead Murray State University 00:20:00.000
4 Cherith Paisley 00:20:03.000
5 John Jackson 00:20:06.000
6 Casey Grove 00:20:45.000
7 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery 00:21:13.000
8 Tony Graham 00:21:28.000
9 Michael Allen Revolution Cycles 00:21:29.000
10 Elliot Englert 00:22:22.000
11 Ben Wodika 00:22:30.000
12 Robert Schlumpberger 00:22:44.000
13 Michael Wheatley Breck's Bicycle Shop 00:23:16.000
14 Joseph Pearce 00:23:30.000
15 Michael Dierks 00:24:32.000
16 Scott Sanders Korte Hammer Down Racing 00:24:59.000
17 Terence Mcginnis Guitar Lab 00:25:04.000
18 Barry Stevens 00:25:26.000
19 Dustin Phillips 00:25:39.000

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Racing 00:17:10.000
2 Kurt Page Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:17:33.000
3 John Straub Dogfish Racing Team 00:17:58.000
4 Robert Smallman Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga 00:18:11.000
5 James Vandeven Dogfish Racing Team 00:18:18.000
6 Anthony Dust Dogfish Racing Team 00:18:21.000
7 Matias Perret Mercy-Specialized 00:18:44.000
8 Daniel Williams Korte Hammer Down Racing 00:18:48.000
9 Jake Schneidewind Fayetteville Wheelmen 00:18:53.000
10 Luis Galaviz Fayetteville Wheelmen 00:19:57.000
11 Cody Anderson Momentum Racing LLC - MO 00:20:33.000

Women Juniors 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Isabella Saxton The Cannonball-Hub Racing Team 00:30:53.000

Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Trolley Iowa City Cycling Club 00:22:25.000
2 Rachel Furman Proctor Cycling Team 00:23:10.000
3 Rhonda Lynott 00:24:39.000
4 Vicky Anderson The Cannonball-Hub Racing Team 00:25:07.000
5 Judy Saxton The Cannonball-Hub Racing Team 00:31:26.000

Women Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lora Dehner Trans AM Cyclery 00:20:58.000
2 Claudia Witzig 00:22:06.000
3 Patricia Clark Walt's Bike Shop/Tallgrass Brewing 00:22:08.000
4 Anina Blankenship 00:22:34.000
5 Tracie Vogel Balanced: Bike Fitting & Coaching Cycling Team 00:22:46.000
6 Kelly Patty Balanced: Bike Fitting & Coaching Cycling Team 00:23:57.000
7 Linda Johnson Balanced: Bike Fitting & Coaching Cycling Team 00:24:06.000

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with